21-06-2024 12:51

Mükemmel Hamburger nasıl olmalı?

2018-10-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-10-01
.stripslashes($urun->baslik).

Hamburger ile bundan seneler önce Amerikan menşeli birkaç büyük markanın ülkemizde şube açmasıyla tanıştık. Şimdi ise gurme burger satan mekanlar popüler. Gelin, bugün hep beraber, mükemmel hamburgeri oluşturan ufak detaylara bakalım...

Mükemmel hamburger için ‘burger’ diye adlandırılan ve ülkemizde ‘hamburger köftesi’ olarak bilinen malzemenin içeriği ve nasıl pişirildiği önemlidir. Birincisi, odun ateşinde, ızgarada pişmiş burger olmazsa olmazdır. İkincisi ise burgerin içindeki yağ oranıdır. Bazıları ‘yağ’ lafını duyunca burun kıvırsa da burger piştiğinde kuru ve lezzetsiz olmaması için minimum yüzde 30 yağ şarttır!  

Gelelim pişirme şekline. Şahsen hamburgerimi ‘orta pişmiş’ yemeyi tercih etsem de önümde çekilmeyen ve emin olmadığım (hangi restoranda olursa olsun) hiçbir kıyma ürününü ‘az pişmiş’ olarak tüketmemekten yanayım.

Diğer detaylara da bir göz atalım mı?

EKMEK: Yumuşak, lezzet olarak zengin, etin suyunu ve sosu bir sünger gibi emecek ekmek, hamburger için idealdir. Benim favorim ‘brioche’ tarzı, hafif tereyağlı, kendine has bir lezzeti olan ekmektir. Bir başka detay ise ekmeğin çok yüksek olmamasıdır.

Hamburger kanımca çatal - bıçak yerine elle yenilmelidir. İçi kat kat olan ve kalın ekmekli, kule gibi hamburgerler birçok insana itici geliyor.

PEYNİR: Opsiyonel olmakla birlikte özellikle Türkiye’de hamburgerlerde kullanılan peynirin en ucuz ve dolayısıyla kalitesiz olması can sıkıyor. Eğer peynir kullanılacaksa tercihimi; nötr lezzeti olanlar yerine, cheddar veya gorgonzola (biraz daha iddialı) gibi hamburgere farklı boyut katacak olanlardan yana kullanırım.

TURŞU: Turşusuz bir hamburger düşünemiyorum. Tuz ve ekşi aromaların hamburgere yüklenmesinde önemli bir görev taşıdıkları kanısındayım. Yenilikçi veya farklı turşular denemek yerine kornişondan vazgeçemeyenlerdenim.

MARUL: Marulun hamburgerin içerisindeki en gereksiz malzemelerden birisi olduğunu düşünüyorum. Çoğu kişinin, marulun soğuk sandviçlerde yerine getirdiği fonksiyonu varsayarak hamburgerlere de eklediği kanısındayım. Pişmiş etle temasa geçen marulun yumuşayarak ve lezzetini kaybederek hamburgere artı değer yerine olumsuz katkı yaptığına inanıyorum.

İLAVE MALZEMELER: Herkesin kendince ilave malzemeler listesi olacaktır. Benim için ev yapımı ketçap, hardal ve soğan iyi bir hamburgere eklenmesi gereken son üç ürün. Ketçap hafif tatlı, hardal ise acımtırak lezzetiyle aroma harmonisi açısından önemli. Soğan ise ne çiğ ne de tam karamelize olmalı. Çiğliği hafif kırılmış, ısırdığınızda ağızda erimeyip bir parça kıtırlığı kalmış, karamelize olup çok fazla şekerini bırakmamış soğanın ideal olduğunu düşünüyorum. Buradan yola çıkarak bir hamburger tarifi veriyorum. Şimdiden afiyet olsun.

 

EV YAPIMI STEAK BURGER

 

MALZEMELER

• 2 adet hamburger köftesi

• 2 adet hamburger ekmeği

• 6 dilim karabiberli rozbif

• 100 gr trüflü gouda peyniri

• 7-8 yaprak marul

• 2 tatlı kaşığı hardal

 

YAPILIŞI

Izgara izli döküm tavayı ısıtmaya başlayın. 2 adet hamburger ekmeğini enlemesine ortadan ikiye kesin ve kenarda bekletin. Isınan tavaya hamburger köftelerini yerleştirin. Tavada kalan boş kısma da hamburger ekmeklerinin alt kısımlarını yerleştirin. Ekmekler ısınıp biraz çıtırdayınca tavadan alın. Köftelerin bir tarafları iyice pişene dek hiç çevirmeyin ve 1-2 dakika bekleyin. Ardından güzelce izini alıp, yer yer kahverengileşen köfteleri çevirin.

Üzerlerine yaklaşık 100 gram kadar trüflü gouda peynirini iri parçalar halinde yerleştirin. Ekmeklerin üst kısımlarını da tavaya koyup ısıtmaya başlayın. Ekmekleri aldıktan sonra köftelerin üzerlerine bir kapak kapatıp, peynir biraz yumuşayana kadar pişirin. Bu sırada, ekmeklerin alt kısmına 1 tatlı kaşığı kadar hardal sürün. Üzerlerine üçer dilim karabiberli rozbifi yerleştirin. Peynirleri iyice yumuşamış, yer yer erimiş köfteleri ekmeklerin üzerine koyun.

Bu sırada marulun mümkünse ortasına doğru kıtır yapraklarından 7-8 tane alıp, iri iri kıyın ve tavadaki lezzetleri alması için tavaya atıp birkaç tur çevirin, ardından köftelerin üzerine yerleştirin. Son olarak hamburgerleri ortadan ikiye kesin ve tavaya çizgilere dik olacak şekilde yerleştirip iz alana kadar bekletin. Bu sırada işi çabuklaştırmak için biraz bastırabilirsiniz. Ev yapımı steak burgerimiz hazır, afiyet olsun.

NASIL ARANDI: #serkan yeşildağ # hamburger #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.