13-04-2024 08:50

Serkan Yeşildağ: Yeni yılda beslenme şeklinizi değiştirin!

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 03/01/2023
.stripslashes($urun->baslik).

Günlük koşuşturma içinde beslenme konusu geri planda kalabiliyor. Doğru beslenmek bir yana, beslenme hatalarıyla vücudumuzu yorabiliyoruz da. Son 70 yıla baktığımızda beslenme üzerine söylenen sözlerin ne kadar değiştiğini gözlemlemek mümkün. Küreselleşme ile birlikte beslenme de evrim geçiriyor. Gıda endüstrisinin getirileri, endüstriyel tarım ve daha pek çok modern gelişme; beslenmeye hızla sirayet ediyor ve gelecek beslenme normları konusunda endişe yaratıyor. Karbon ayak izinin artması, suni et, yapay şekerler ve daha pek çok yeni konu gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği açısından kaygı verici. Doğru beslenme yöntemleri hakkında bilgi edinerek yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek ve hayatımızda fark yaratmak mümkün. Yeme alışkanlığı birçok bileşenin olduğu komplike bir yapı aslında. Ne yiyoruz, yemekleri nasıl pişiriyoruz, hangi yemekleri bir arada yemeye bayılıyoruz, yemek yedikten sonra sindirim sistemimize zaman tanıyor muyuz ve daha pek çok soru, beslenme alışkanlıklarımızı şekillendiriyor.

***

Ünlü şef Jamie Oliver; 2015 senesinde ‘Food Revolution Day’ ismiyle bir hareket başlattı, çocuklara ve gençlere sağlıklı beslenmenin önemi ve bunu nasıl başaracaklarını anlattı. Bu hareketle çocukların beslenme konusunda farkındalık kazanmasını hedefleyen Oliver, büyük yankı uyandırdı ve destek buldu. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için en ideal dönem çocukluk yılları. Bu dönemde ambalajlı gıda tuzakları çocuklara doğru anlatılır ve alternatiflerinin özümsenmesi sağlanırsa çocuklar bu bilinçle büyümüş bireylere dönüşebilir. Yetişkinler, biraz özveri ve sürdürülebilir yöntemler kullanarak beslenme alışkanlıklarını düzeltebilir. İyi bir yeme alışkanlığı için atılabilecek birkaç basit adım var. Sağlıklı beslenmeye geçiş için yapılabileceklere bir göz atalım ve vakit kaybetmeden harekete geçelim! Sonra da bunun için belki de çocuklarımızla mutfağa girip yemek yapmak lazım.

***

İlk etapta su tüketimini artırabilirsin. Dışarı çıkarken yanına alabileceğin kuruyemiş ya da meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar ile paketli gıdalara ihtiyaç duymazsın. Ambalajlı ürünleri birden bırakmaktansa yerlerine iyi muadiller koyarak, yavaşça bırakabilirsin. Haftalık menü yapabilirsin. Böylece her gün ‘ne pişirsem’ diye düşünerek vakit kaybetmez ve ev yemeği yiyebilirsin. Pratik ve sağlıklı yemek tarifi veren sosyal medya hesaplarını takip edebilir, yemek kitaplarından yararlanabilirsin. Ve tabii ki mevsim tarifleri her zaman önceliğimiz olmalı. Yemeklerden sonra şişkinlik ya da baş ağrısı gibi sıkıntılar yaşıyorsan, yediklerini değerlendirebilir ve böylece kendine iyi gelen yiyecekleri doğru analiz edebilirsin. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu söylense de ilk öğününü acıkınca yemelisin. Böylelikle bedenine bir önceki öğünü sindirebilmesi için zaman tanımış olursun. Taze yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve kök sebzeleri her gün mutlaka tüketmelisin. Ekmek yemekten tamamen kaçınmak yerine, tam tahıllı ekmek, karakılçık, siyez, karabuğday gibi sağlıklı ekmek alternatiflerini deneyebilirsin. Ve elbette bu listeye yeni maddeler ekleyebilirsin. Şimdi sıra mutfağa girip, mevsimine uygun olarak verdiğim tarifi yapmaya geldi. Şimdiden yeni yıla yeni bir beslenme alışkanlığıyla girdiğinizi varsayıyor, sürdürülebilir olmasını diliyorum.

Mor lahanalı taco

Malzemeler:

• 1 adet soğan

• Tuz

• Yeşillikler

• 350 gram kıyma

• Pul biber

• Zeytinyağı

• 2 diş sarımsak

• 1 adet mor lahana

• Karabiber

• Acı sos

Yapılışı:

Birinci adımda kıymayı tavaya alıp zeytinyağı ile kavurmaya başlayın. Ardından ince kıyılmış soğan ve ezilmiş sarımsakları ilave edin. Son olarak baharatları ekleyip, güzelce kavurun. Kavrulduktan sonra mor lahana yaprak içlerini kıymalı harç ile doldurun. Üzerine kıyılmış yeşillikleri ilave edin. Acı sos ilave ederek, afiyetle yiyebilirsiniz.

NASIL ARANDI: #kocaeli # kocaelilife # kocaelinindergisi # kocaelidergisi # dergilik

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.