21-06-2024 14:37

Mucizeye tanıklık edin

2017-10-17    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-10-17
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI 

Eğitimci Tuğper ve Eyüp Gökmen çifti tarafından kurulan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren Özel Mira Anaokulu, uyguladığı İngilizce ağırlıklı müfredatla minik öğrencilerine yepyeni bir dünyanın kapılarını açıyor.

Öğrencilerine, İngilizceyi bir ders gibi değil, hayatın bir parçasıymış gibi öğreten kurum, verdiği ayrıcalıklı eğitimin yanı sıra çocuklar için özel olarak tasarlanmış güvenli ve konforlu eğitim binasıyla da dikkat çekiyor.

Bünyesinde verdiği matematik, buz pateni, jimnastik, bale, akıl oyunları ve satranç gibi derslere çocukların hem zihinsel hem de bedensel gelişimlerine katkı sağlayan Özel Mira Anaokulu, her çocuğun bir mucize olduğunun bilinciyle özgüveni yüksek ve donanımlı bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor.

İlimizde, verdiği okul öncesi eğitimle fark yaratan Özel Mira Anaokulu hakkında merak ettiklerimizi, kurucuları Tuğper Gökmen ve Eyüp Gökmen’den öğrendik.

Tuğper Hanım, Özel Mira Anaokulu’nu verdiği yabancı dil konseptli eğitimle tanıyoruz… Bize biraz okulunuzdan bahseder misiniz?
Özel Mira, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı, İngilizce ağırlıklı eğitim veren bir anaokulu. İlimizde ‘Miracle Kids-Mucize Çocuklar’ adıyla da tanınıyor. Miracle ‘mucize’ demek ve ‘Mira’ da aynı anlamı taşıyor. Günümüzde yabancı dil eğitiminin çok önemli olduğunu biliyor ve okul öncesi eğitimle bu sorunu çözmeyi amaçlıyoruz.

Kaç yaş grubuna hitap ediyorsunuz?
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı oluğumuz için ilgili yönetmelik gereği 36-66 ay arası öğrenci kabul edebiliyoruz. Öncelikle net olarak ifade etmek lazım ki kreş ve gündüz bakımevi değiliz.
Ülkemizde okul öncesinde üç çeşit eğitim kurumu var. Kreşler, 0-24 ay arası çocukları kapsıyor; gündüz bakımevleri ise 25-66 ay arasındaki çocukları. Bu ikisinin özünde eğitim fonksiyonu değil, daha ziyade bakım var. Bizim içerisinde yer aldığımız ‘anaokulu’ konseptinde ise eğitim fonksiyonu mevcuttur. Eğitim programımız ve faaliyetlerimiz Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir, planlanır, denetlenir.

 

Özel Mira Anaokulu 3 ila 5,5 yaş arasındaki öğrencilere eğitim veriyor.

 

HAYALLERİMİZİN ANAOKULU

Tuğper Hanım, eşiniz Eyüp Bey ile birlikte eğitimcisiniz. Kendinizi biraz anlatır mısınız?
İngilizce öğretmeniyim, meslekte 12’nci yılım. Aynı zamanda Almanca branşında da ders verebiliyorum. Miracle Kids Anaokulu’nun kurucu müdürüyüm. İngilizceyi 3 yaşında babamdan öğrendim. Üniversite sınavına hazırlanırken yabancı dilde sınava girecek sınıf arkadaşlarımı ben hazırlıyordum. 2001 yılında ÖSS Türkiye 45’incisi olarak filoloji bölümüne girdim. Dört yılık bölümü 3,5 yılda bitirdim. Bölümümde 2’nci, okulumda da 4’ncü oldum. Sonra Eyüp Bey’in yöneticilik yaptığı kolejde çalışmaya başladım. Orada tanıştık ve evlenme kararı aldık. Eşim, aslen İzmitli. 23 yıllık eğitimci, eğitim camiasında uzun yıllar orta ve üst düzey yöneticilik yapmış bir isim. Ana branşı edebiyat öğretmenliği; sınıf öğretmenliği ve müzik öğretmenliği de diğer branşları.

Geçtiğimiz yıllarda özel bir koleji Kocaeli’ye getirdi, genel koordinatörlüğünü yaptı. Daha sonra kendi okulumuzu kurduk. Bade isminde bir kızımız var. Kızımız da okulumuzda eğitim görüyor.

Özel Mira Anaokulu Bağçeşme yolu üzerindeki binasında eğitim veriyor.

 

Özel Mira Anaokulu’nu açma fikri nasıl oluştu?
Kızımız Bade 1,5 yaşlarındayken ileride onu hangi anaokuluna göndersek diye bir araştırma yaptık.
Çok sayıda anaokulu ile görüştük ancak hiçbirisi aradığımız kriterlerin tamamını sağlamıyordu.
Hayal ettiğimiz okulu bulamayınca, hayallerimizdeki okulu kurduk. Kısacası kızımız için bu yola çıktık.

FOBİ OLMAKTAN ÇIKACAK

Nasıl bir eğitim sisteminiz var?
Eğitim modelimiz, National Learning System (Doğal Öğrenme Metodu). Bu metodu oluştururken birinci sıraya yabancı dili koyduk. Yabancı dilin öğrenilememesi ve öğretilememesini bir sorun olmaktan çıkarmayı hedefledik. Çocuklar için İngilizce bir yaşam kurguladık. Sabah 08.30’dan akşam 16.30’a kadar çocuğun burada gördüğü, duyduğu, dokunduğu her şeyi mümkün olduğu kadar İngilizce yaparak, kulağını ve beynini İngilizce’ye alıştırmayı hedefledik. Yabancı dil konusunu okul öncesinde fobi olmaktan çıkarıp hobi haline getirmeyi amaçladık.

Özel Mira Anaokulu öğrencileri 27 metrekarelik geniş sınıflarda ders görüyor.

 

Çocuk, kaç yaşından itibaren yabancı dil öğrenebilir?
İnsanlar günlük hayatın karmaşası içerisinde bir dile bile motive olamazken 0-6 yaş arasındaki çocuklar, doğru metotlar uygulandığında 4 dili aynı anda öğrenebilecek kapasiteye sahip. Bizi bu konuda destekleyen bilimsel veriler de var.

BUZ PATENİ PİSTİ KURDUK

Eğitimde eksik olarak gördüğünüz diğer konular nelerdir?
Eğitim yaşamındaki ikinci eksilik beden eğitimi derslerinin işlevsel olmaması. Hepimiz ilkokuldan itibaren ‘beden eğitimi’ diye bir ders gördük ama pek çoğumuz hiçbir spor dalında ihtisas sahibi olamadık. Aynı şekilde müzik dersi gördük. Hep gıpta ettik enstrüman çalmaya ancak öğrenemedik. Bizler de okulumuzda bu tür aktiviteleri ders programına dahil ederek yaptığımız çalışmanın çocukta davranış haline gelmesini hedefledik. İstedik ki çocuğumuzun yaşı belli bir seviyeye geldiğinde öğrendiği şeylerle ilgili programlar izlesin, ilgilendiği konuyla ilgili dünya üzerindeki otoriteleri bilsin; söyleyecek sözü olsun.

Siz okulunuzda hangi spor dallarında eğitim veriyorsunuz?
Veliler okulumuza geldiğinde “Yüzme havuzu var mı?” diye soruyor. Yüzme havuzumuz yok. Zaten normal eğitim süreci içerisinde yüzme dersi öğrenebilen öğrenci görmedim. Soğuk mevsimi olan bir bölgede yaşıyoruz. Havuzun hijyenini bir yana bırakın soğuk havalarda havuza giren çocukların hastalanma ihtimali de var. Bunun yerine daha temiz, daha az uğraştıran ama daha fazla nitelik sağlayan bir spor dalını; buz patenini seçtik. Çocukları başka yere taşımak yerine buz pateni pistini okulun içerisine kurduk. Branşı buz pateni olan bir hocamızla çocuklara buz patenini öğreteceğiz. Pistte buz yerine görünüşü ve performansı aynı olan sentetik malzemeden özel bir pist kurdurduk. Buzdan yaptırsaydık daha az maliyetli olurdu ancak çocuklara kabanla ders vermek durumunda kalırdık. Öğrencilerimiz buradan ayrıldıktan sonra eğer bir gelişim sorunu yoksa kendi başına buz pateni yapabilecek duruma gelecek.

ÖZGÜVENİ OLAN NESİLLER

Mira Anaokulu’nda başka hangi dallarda eğitim veriyorsunuz?
Eğitim sistemimizin üçüncü eksikliği de fobi haline gelen matematik dersleri. Okulumuzda matematiği müfredatımızda önemli bir noktaya yerleştirdik. Çocuklarımız, matematiğin yaşamın bir parçası olduğunu bilerek okula başlayacak ve bu sayede matematik fobi olmaktan çıkacak. Yine drama, bale ve müzik salonumuzda öğlencilerimiz kendilerini ifade etmeyi öğrenecek. Tüm bunları yapmamızın amacı özgüvenli bireyler yetiştirmek. Çocuklarımız, edep dairesi içerisinde söyleyebileceği her sözü söyleyen, isteyebileceği her şeyi isteyen bir nesil olarak yetişecek.

Kurumun öğrenci kapasitesi nedir?
Hacim ve kontenjan bakımından Kocaeli’nin en büyük bağımsız anaokuluyuz. Bakanlığın verdiği kontenjan sayısı 186 öğrenci. Her yaş grubu kendi yaşıtlarıyla ders görüyor. Millî Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği standartlara göre sınıflarımızın kontenjanı 14-18 çocuk arasında değişiyor. Tabii deneyimli eğitimciler olduğumuz için biz hangi yaş grubunun kaç kişilik sınıflarda öğrenme sürecinin hızlı olacağını biliyor ve bu sayıyı düşürüyoruz.

Eğitimci çift Tuğper ve Eyüp Gökmen, hayallerindeki anaokulunu Özel Mira ile hayata geçirdi.

 

Biraz da okulunuzun fiziksel şartlarından bahsedelim mi?
Sınıflarımız 26-27 metrekare genişliğinde ve 3,10 metre yüksekliğinde. Bir küçük sınıfımız var, o da 23 metrekare. Işıklandırma sistemi için çocukların göz sağlığını göz önünde bulundurarak led aydınlatma kullandık. Pencerelerimiz, güvenlik açısından tepeden tırnağa korkulukla kapatıldı; merdivenler file sistemiyle, kapılar da parmaklarının sıkışması tehlikesine karşı körüklü koruyucularla güvenli hale getirildi. Kullandığımız tüm halılar ve mobilyalar antibakteriyel malzemelerden üretildi. Çocuklarımızın bir kazaya maruz kalmaması için her türlü önlem alındı. Her sınıfta bir adet tuvalet mevcut.

AÇIK BÜFE KAHVALTI

Çocukların beslenme konusu nasıl hallediliyor?
Çocuklar sabah kahvaltılarını, öğlen yemeklerini ve ikindi kahvaltılarını yemekhanemizde yiyor. Okulumuzun mutfağı 5 yıldızlı bir otelin mutfağıyla aynı konseptte. Yemekler aşçımız tarafından yapılmakta ve malzemelerimizin çoğu da İzmit’in köylerinden temin edilmekte. Velimize haftalık olarak yemek listesini sunuyoruz; bir değişiklik olduğunda da bunu bildiriyoruz. Yine alanında uzman bir diyetisyenle çalışıyoruz. Yemekler kalori değerleri hesaplanarak yapılıyor.

Kurumun rengarenk yemekhanesinde, çocuklara 3 öğün yemek veriliyor.

 

İçeride çok sevimli bir uyku odası gördüm…
Çocukların kas sisteminin uykuda geliştiğinin bilincinde olduğumuz için yatakhanelerimizdeki yatakların hepsi ortopedik ve nevresim takımları da yüzde 100 pamuktur. Çocuklarımız nöbetçi öğretmen nezaretinde uyku saatine geçmektedir.

Mira Anaokulu, çocukların gelişimini nasıl takip ediyor?
Eğitim gözlem işidir diyerek okulumuzda kadrolu olarak bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni bulunduruyoruz. Öğretmenimiz çocuklarımızın gelişimiyle ilgili düzenli bir raporlama yaparak bunu bizlere ve velilere sunuyor.

KOCAELİ’DE BİR İLK

Eğitim saatleriniz nasıl?
Yarım gün ve tam gün uygulamasıyla çalışan bir okuluz. Dileyen sabah 07.30 itibariyle çocuğunu bizlere emanet edebilir, dileyen öğlenden önce ya da öğlenden sonra… Ebeveynler dilerlerse 5 yarım gün veya 3 tam gün şeklinde de kayıt yaptırabilirler. Okulumuzun servis imkânı da var.

Peki, çocuk okuldayken veliyle nasıl iletişim halinde oluyorsunuz?
Telefon, e-posta ve birebir iletişimin yanında okul olarak bir ilki gerçekleştirdik ve bir mobil uygulama oluşturduk. Kocaeli’de ilk ve tek olarak ‘Mira Online’ ile okulumuzu dijital ortama taşıdık. Yıldız Teknik Üniversitesi bu konuda çözüm ortağımız oldu. Örneğin bir öğrencimiz ilaç kullanıyor… Öğretmen, ilacı çocuğa içirdiğinde mobil uygulama anında sesli ya da görüntülü olarak veliyi bilgilendiriyor. Mobil uygulamamız sayesinde sürekli canlı bir akış var. Kısacası eğitimle ilgili her süreci bu uygulama üzerinden yürütebiliyoruz. Ebeveynler güvenle ve akıllarında bir soru işareti kalmadan çocuklarını bizlere emanet edebilir.

İLETİŞİM

Adres: Turgut Mahallesi Hayat Caddesi
No: 36 İzmit/Kocaeli
Telefon: 0262 322 66 66- 0505 766 14 64
E-mail: info@miraanaokulullari.com
Web: www.miraanaokullari.com

NASIL ARANDI: #Mira Anaokulu # çocuk # eğitim # okul # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.