Farklılık arayanlara; COFFEE&BURGER SHOP

2017-10-16    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-10-16
.stripslashes($urun->baslik).

16. Yüzyıl’da Türk insanının kahveyle tanışması ve kahvenin, dünyada eşi benzeri olmayan Türk sokak kültürünün bir parçası haline gelmesinden bu yana; çok çeşitlilerini deneyimleyip, bambaşka bir kahve yorumu sunan ülkemiz insanı, bu mucizevi Arap sihrini batı yöntemleriyle çok güzel harmanladı günümüzde” desek, kitabından ortasından bir cümleyle başlamış oluruz herhalde. Efendim, seviyoruz kahveyi… Günün vazgeçilmez tutkularından bir tanesi olarak, bolca verdiğimiz araların baş kahramanı kendisi. Seviyoruz, yetmiyor saygı duyuyoruz ve daha da ileri gidip kültürümüzün bir parçası olarak da benimsiyoruz onu.

Osmanlı’nın mahir tüccarlarının ellerinden geçerek, İspanya üzerinden ta Brezilya’ya kadar giden; ardından farklı yorumlar ve farklı demleme teknikleriyle yeniden topraklarımıza dönen; tanımadığımız bir kültürün parçasıymış gibi tekrar hayatımıza giren 400 yıllık bir serüven…

 

 

 

 

DAMAK TADIMIZ EVRİLDİ

Günümüzde pek çok kültürel ve popüler kültür unsurunu olduğu gibi kahve kültürünün genelini de Amerika domine ediyor. Dünyaca ünlü Amerikan menşeili kahve zincirleri, değişik kahve yorumlarıyla kahve severlere farklı ‘deneyimler’ yaşatıyor!

Belki pek çoğu, gördükleri ilginin yarısını bile hak etmiyor ancak birbirine benzer batı merkezli tatlar, kahvenin dünyaya yayılmasına büyük katkı sağlayan Anadolu medeniyetinin damak tadında minik evrilmelere neden oluyor.

Yine de ülkemizde yerli yorumlar, yabancı örneklerine nazaran çok daha fazla rağbet görüyor şimdilerde. Gerçek kahve severler, söz konusu batı merkezli kahve yorumlarının, lezzetten eksiltip ambalaja yatırım yaptığını biliyorlar, çünkü. Bugün lezzetten eksiltmeyen bariz örneklerinden bir tanesiyle tanıştıracağız sizleri.

 

 

 

‘ÜÇÜNCÜ DALGA’ İZMİT’TE

Rafine, gereksiz popüler kültür öğelerinden bağımsız; lezzetli seçenekler sunan ve kahvenin yanında ateş üstü lezzetler konusunda da oldukça etkili menüsüyle, Coffee&Burger Shop sizlerle!

Kahvelerle başlayalım… Bildiğiniz üzere, artık kahve demleme tekniklerine ilişkin çok geniş bir yorum alanı var ülkemizde. Ancak Coffee&Burger Shop özellikle kentimizde pek görülmeyen bir kahve yorumunu sizlerle buluşturuyor. ‘Üçüncü dalga kahve demleme’ olarak tanımlanan kahve yorumu, ilk kez uygulanıyor İzmit’te…

Kahve severler bilir… Birinci dalga olarak tanımlanan, ‘çözünebilir’ olarak da bilinen granül kahve tüketimi, artık Türk damak tadına çok uzak.

Çünkü çözünebilir kahvenin gerçek manada kahve olmadığı ve aromalarla zenginleştirilmiş bir içecek olduğu artık herkes tarafından bilinmekte.

 

‘Üçüncü dalga kahve demleme’ olarak tanımlanan kahve yorumu, İzmit’te ilk kez Coffee&Burger Shop’ta uygulandı.

 

ÇEKİRDEK OLARAK ALIYOR

‘İkinci dalga’ ise yukarıda uzun uzun anlattığımız Amerikan menşeili zincir kahvelerin bize sunduğu, lezzetinden de -ciddi ciddi- şüphe etmeye başladığımız bir kahve anlayışı. İsim vermeden anlatmaya çalıştığım bu markaları hepimiz biliyoruz. Artık ‘old fashion’ olarak tanımlanan bu anlayış, yavaş yavaş kahve kültürümüzün gerisinde kalıyor.

İşin özü bize ait olanı görmek istiyoruz.

‘Üçüncü dalga’ ise, kahveyi çekirdek olarak alıp, kendi kavurma ve demleme yöntemlerini deneyen, yeni nesil gurme kahvecilere verilen isim olarak tanımlanabilir genel olarak. Bu kahvenin tadına tam olarak varmanızı sağlayan; üretim sürecini zorlaştırsa da içiminde çok önemli ayrıcalıklar sağlayan bir yöntem ve ilk kez uygulanıyor kentimizde. İşte, Coffee&Burger Shop’un konuya bakış açısını üçüncü dalga kahve anlayışı tam olarak anlatıyor. Konu kahveden açılmışken, Coffee&Burger Shop çok yakın zamanda kendine özgü lezzettini daha da pekiştirmek adına kendi kahve çekirdeklerini kavurarak, kendi etiketiyle piyasaya sunmayı planlıyor. Yakın zamanda bu ayrıcalıktan da faydalanmayı ihmal etmeyin! Ayrıca Coffee&Burger Shop’un en önemli ayrıcalıklarından bir tanesi de tıpkı ikinci dalga kahve anlayışında olduğu gibi kahveyi ‘take away’ olarak adlandırılan yöntemle de sizlerle sunması. Tamamen size özel olarak, büyük bir emekle hazırlanmış kahvenizi, kapalı mekanlarda tüketmek zorunda olmadan alıp gidebiliyorsunuz.

 

 

Özellikle üçüncü dalga kahvecilik anlayışının aromatik geleneğinin günlük yaşantıya entegrasyonu açısından çok önemli bir ayrıcalık bu. Mutlaka deneyin, memnun kalacaksınız!

Coffee&Burger Shop’taki tatlılar konusunu ise tamamen farklı bir başlık altında yorumlamak lazım. Çok kaliteli, kreması rahatsız etmeyen gurme lezzetleri bulabileceğiniz bir mekan, Coffee&Burger Shop…

LEZZETLİ İŞ BİRLİĞİ

Bu konuyla ilgili lezzetli bir iş birliği söz konusu. Coffee&Burger Shop’un tatlıları, kentimizde pek çok kesim tarafından bilinen Kurabiye Merkezi tarafından günlük olarak, taze taze üretiliyor.

Kahvenin yanında krema, kahvesini tatlı sevmeyenler için farklı ve lezzetli bir deneyim. Bu sebeple Coffee&Burger Shop’a gittiğinizde, tatlılar mutlaka denemeniz gerekenler arasında. Ama hepsi bu kadar değil… Mekanın hamburgerleri de apayrı bir konu! Amerikan kültürünün vazgeçilmez unsurlarından olan hamburgerler, Coffee&Burger Shop’ta özel olarak işlenerek, fazladan mesai harcanan bir lezzet. Bir kere farkı yaratan en önemli detay, köftenin özel bir karışım şeklinde üretiliyor olması.

Tabii, karışım sevmeyenler, “Ben eti ayrı severim” diyenler için bonfile ile yapılan steak burger seçenekleri de mevcut.

 

Mekanın hamburgerlerinde kullanılan köfteler, özel bir karışımla elde ediliyor. Karışım sevmeyenler için bonfile ile yapılan steak burger seçenekleri de mevcut.

 

EKMEKSİZ HAMBURGER

Eksiksiz 150 gram olarak sunulan burger köfte ve steakler, lezzet denizlerine yelken açmanızı sağlayacak unsurlar arasında. Ayrıca günün her saatinde taptaze sunulan hamburger ekmekleri de özel üretim olması sebebiyle oldukça lezzetli. Tam bu başlık altında sandviçlerden bahsetmeden de geçmeyelim, Coffee&Burger Shop’un el attığı konulardan biri de sandviçler. Hellim peynirli sandviç mutlaka deneyimlemeniz gereken bir lezzet.

Son olarak belirtelim, sporcular için özel üretilmiş ekmeksiz hamburger de ilginizi çekebilir.

 

 

Gelelim kahvaltılara… “Bu kadar Türk kahvaltısı yeter, başka bir şeyler deneyelim” diyenler için yeni bir adres, Coffee&Burger Shop. Pancake’le yapılan kahvaltıları sevenler için jumbo sosisler, Fransız tostları, pesto soslu mantar karışımlı tostlar mekanın favori kahvaltıları. Son zamanlarda farklı bir şeyler denemek için nereye gideceğiz diye küçük soru işaretleri varsa aklınızda, Coffee&Burger Shop tam size göre.

Coffee&Burger Shop, eski valilik binasının hemen yanında; Yürüyüş Yolu tarafından ise Ulugazi İlkokulu’nun tam karşısında kalan Rauf Orbay Sokak’ta.

 

 

 

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.