İzmit Belediyesi’nden insana dokunan bir proje daha: Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 11/10/2021
İzmit Belediyesi tarafından Yeşilova’da hayata geçirilen Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Başkanvekili Haydar Akar’ın da katıldığı görkemli bir törenle açıldı
.stripslashes($urun->baslik).

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibi, insana dokunan projeler üretmeye devam ediyor. Özellikle kadınlara, yaşlılara ve çocuklara yönelik projeleriyle dikkat çeken Başkan Hürriyet, seçim döneminde Yeşilova sakinlerine verdiği sözü tutarak Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi projesini de hayata geçirdi. İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi’nde, gelişen ve değişen dünyaya ayak uyduracak, üreten ve yeniliğe açık çocuklar yetişecek.

HER ÇOCUK ÖZELDİR

‘Her çocuk özeldir’ ilkesinden yola çıkan Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi, 3 dönümlük bir alan üzerinde eğitim veriyor. Hizmet binasının alt katında sağlık merkezi; üst katında ise 5 adet eğitim sınıfı, sanat odası, uyku odası, yemekhane ve mutfak bulunuyor. Geniş bir park ve otopark alanına da sahip olan Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi’nin bahçesinde ise çocukların meyve-sebze yetiştirebileceği hobi bahçeleri, temalı oyun alanları, ahşap kitap okuma evi, tavşan kulübesi, hobbit masal ağaç evi ve kum havuzu ile çocukların etkinliklerini gerçekleştirecekleri bir amfi alanı bulunuyor.

Hak temelli, ekolojik tabanlı bir eğitim sistemini benimseyen Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi, Reggio Emilia modeliyle eğitim verecek. Yaklaşık 90 çocuğun faydalanacağı kreşin açılışı geçtiğimiz günlerde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Başkanvekili Haydar Akar’ın da katıldığı görkemli bir törenle yapıldı. İzmit belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in kusursuz ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa ayrıca; CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İstanbul Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı ve yönetimi, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, CHP ilçe başkanları, İzmit Belediyesi başkan yardımcıları ve birim müdürleri, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Tüm-Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Murat Kürekci, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, CHP İl eski Başkanı Keramettin Gençtürk, Baro eski Başkanı Sertif Gökçe, meclis üyeleri, dernek başkanları, muhtarlar ve çok sayıda misafir de katıldı.

ATAMIZA SÖZ VERMİŞTİM

Tören; Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi, Kadın Girişimciler Merkezi, Alzheimer Yaşam Evi, İzmit Sanat Akademisi, Üretici Pazarı ve İzmit Belediyesi’nin hayata geçirdiği diğer birçok projenin görüntülerinden oluşan filmin izlenmesiyle başladı. Büyük alkış toplayan filmin ve kurdelenin kesilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Haydar Akar ve davetliler Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi’ni gezdi. Törende bir konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit Belediye Başkanlığı adaylığımda ilk olarak Atamızın huzuruna çıkmış; İzmitimizin aydınlık yarınları için gece-gündüz durmadan çalışmaya söz vermiştim. Çıktığımız bu yolda sözünü tutan bir başkan olarak karşınızda olmaktan büyük onur duyuyorum” diyerek, şöyle devam etti:

“Biz İzmitlilerle el ele yürüdüğümüzde neleri başarabileceğimizi çok iyi biliyorduk. İzmit potansiyeli büyük bir kentti ama hala bıraktığımız yerdeydi. Yaşayan cıvıl cıvıl bir kenti hak ediyorduk. Kadınların geleceğe güvenle bakabileceği, gençlerin gelecek kaygısını ortadan kaldıran bir kentin ancak yenilikçi vizyona sahip bir belediye ve bu yöndeki çalışmalarla mümkün olduğunun da farkındaydık. Bu yüzden kolları sıvadık. Öncelikle israf musluklarını kıstık, makam saltanatına son verdik. Torpilli atamalara, liyakatsizliğe hep birlikte ‘dur’ dedik. Halkın söz sahibi olmadığı yapının ve İzmitlilerin ikinci planda olduğu anlayışın yıkılması gerekiyordu, yıktık.

İzmit’i sosyal belediyecilik anlayışıyla yeniden buluşturduk. Göreve geldiğimizden bu yana Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi gibi daha nice projeyi İzmit’imize kazandırdık ve kazandırmaya devam edeceğiz. İzmit Belediyesi olarak sadece taş duvarlar, beton yapılar inşa etmiyoruz. İlmek ilmek İzmit’in geleceğini dokuyoruz. Hayata geçirdiğimiz her projeyle İzmit’in yarınları için ayrı ayrı katma değer üretiyoruz. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi de İzmit’te yaşayanların geleceğini nasıl değiştirdiğimizin, insanlara nasıl dokunduğumuzun küçük bir nişanesi.

LİYAKATA UYGUN OLARAK BELİRLEDİK

Hayata geçirdiğimiz her proje nasıl ki İzmitlilerin görüşü alınarak, hakka ve hukuka uygun şekilde yapılıyorsa burada çalışan yol arkadaşlarımız da liyakata uygun olarak seçildi. Onun tanıdığı, bunun oğlu, şunun kardeşi demeden Kocaeli Üniversitesi’nin ve eğitim sendikalarımızın destekleriyle oluşturulan bağımsız sınav kuruluyla ciddi bir sınav açtık. Kreşimizde çalışacak öğretmenlerimiz bu zorlu sınavlardan geçtiler. Sınavlardan geçen öğretmenlerimiz birilerinin yakını olmaya ihtiyaç duymadan mesleklerini icra edebilme şansı yakaladı. Biz de bu kentin değerini bilen insanlarla çalışmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz.

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Yolumuz uzun. İlk kreş projemizde bize destek olan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve ekibine, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve ekibine, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve ekibine, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve ekibine teşekkür ediyorum. Başkan yardımcılarımız, müdürlerime ve çalışan tüm personele teşekkür ediyorum. Yeşilova Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi kentimize, mahallemize, çocuklarımıza, ailelerimize ve öğretmenlerimize hayırlı ve uğurlu olsun.”

Başkan Hürriyet’tin ardından mikrofona gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Eğer siz, belediye başkanı olarak halka hizmet etmeyi kafanıza koyduysanız; ‘ayrım yapmadan belde halkına hizmet ediyorum’ diyorsanız arkanızda büyük bir halk desteği görmüş olursunuz. Belediye başkanlarımıza göreve geldiklerinde daha yoksul mahallelerden başlayarak pozitif ayrımcılık yapmalarını söyledim çünkü onlar yıllardır ihmal edildi. Bu bölgelere katkı verirken bizler asla oy avcılığı düşünmüyoruz, onlar da gelir düzeyi yüksek bölgelerde yaşayan vatandaşlar gibi huzur içinde yaşasınlar istiyoruz.

EL ELE VERECEĞİZ

Sorunsuz bir kent yok, sorunsuz dünya da yok. Görevimiz, aklımızı kullanarak sorunları çözmektir. Sorunları çözmek istiyorsak ortaklaşacağız ve el ele vereceğiz. Beraber olduğumuzda çözemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmaz. Bir sınav yapılıyor ve bu kreşte görev yapacak olan öğretmenler seçiliyor. Eğer çocuklarımız iyi yetişmiş alanında uzman ve bu konuda eğitim almış öğretmenlere teslim edilecekse o çocukların eğitimi parlak olur. Çocuklar güven içinde hayatı sorgular, sosyal alanda gelişme sağlarlar. Öğretmenlerin titizlikle seçilmesi sadece çocuklar için değil anneler ve babalar için de büyük bir güvencedir. Bu bağlamda, çocukları iyi öğretmenlere emanet ettiği için başkanıma teşekkür ederim.”

İzmit’in benim hayatımda özel bir yeri var, burası benim için yabancı bir kent değil. Eski halini de bilirim. Yapılaşmanın hangi boyutta olduğunu siz yaşayarak görüyorsunuz. Kentli olmak bir sorumluluk demektir ve kent bizim evimizdir. Sonuçta yaşadığımız kentin güzel olması yeşil olması lazım. Bizim dışımızdaki canlılara da saygı duymamız lazım. Bu kente hizmet etmek güzeldir. Bu hizmeti götürecek olan belediye başkanları da alanlarında yetkin kişiler olmalıdır. Kim sınırlı gelirle çok güzel işler yapmayı öğrenmek istiyorsa, Fatma Kaplan Hürriyet’in yaptıklarına bakacak. Bugün burada Çınar Çocuk Evi Sağlık Merkezi’ni açmaktan dolayı çok mutluyum. Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. O nedenle bir belediye başkanımız kreş açtığını söylediği zaman emin olun içimden “Oh be” diyorum. Bu kreşi açtığı için Fatma Başkanıma teşekkür ederim.”

NASIL ARANDI: #fatmakaplanhürriyet #izmitbelediyesi #chpgenelbaşkanı #kemalkılıçdaroğlu #chpmilletvekili #haydarakar #iyipartikocaeliilbaşkanı #şanbazyıldız #çınarçocukevi #yaşammerkezi #yeşilova #eğitim #çocuk #sağlık #kültür #yaşam #proje #çocukevi #kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.