06-06-2023 00:03

Esin Alçıoğlu: Hoş Geldin Yeni Yıl

   1 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 05/12/2022
.stripslashes($urun->baslik).

Aralık ne güzel bir ay değil mi? Koskoca bir seneyi bitirmenin burukluğu, yeni yılda yaşayacağımız güzel günlerin umudu... Yakında kara kış bastıracak, soğuk ve karlı günler kapımızı çalacak. Kışın güzelliğinin de tadını çıkarmak gerek. Tabi bir de sizin için özenle hazırlanılmış önerilerimizin… ‘Minik Kalpler’ sayfamızın ‘Bir Oyun Bir Kitap’ köşesindeki oyun önerimiz, geleceğe yatırım yapan türden. Keşif Kutusu’na ait ‘Kodlama Oyunu’ isimli oyun, günümüzün ve yakın geleceğimizin vazgeçilmezi olan yazılım dünyasının temellerini atıyor. Kasım ayı kitap önerimiz ise bizim içim ölümsüz olan Ata’mızın kendi gibi ölümsüz olan eseri Nutuk’un, çocuk versiyonu. ‘Çocuklar için Nutuk’ her kütüphanede olmalı.

KODLAMA OYUNU (Keşif Kutusu)

Sevgili küçük gurmelerin iştahı yerinde mi? Biliyorsunuz, market raflarında yer alan her şeyin sağlıklısını biz anneler evde yapabiliriz. Bu kez hedefimizde süt burger var. Yumuşacık pankek ile ağızda eriyen süt kremasının birleşiminden oluşan bu efsane lezzet pek çok çocuğun favorisi olacak.Kodlama Oyunu ile geleceği kodlamaya şimdiden başlayın! Çocukların, kodlamanın temellerini eğlenerek atacağı bu oyun, onu geleceğe hazırlayacak! Problem çözme yeteneği yaşam boyu ihtiyaç duyulan özelliklerden biri. Bilgisayarları anlamak ve kodlamanın temellerini öğrenmek, günlük yaşamda işlerin nasıl yürüdüğünü anlamasına da yardımcı olacak. Çocuklar bu oyun sayesinde yazılım mühendislerinin, sorunları mantıklı ve yaratıcı bir şekilde çözmek için matematiği nasıl kullandıklarını da keşfedecek.

ÇOCUKLAR İÇİN NUTUK

Çocuklar için Nutuk kitabı; 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günü, bağımsızlığı ve gelecek güzel günleri çocuklara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk eserini, çocukların sıkılmadan okuyabileceği ve anlayabileceği şekilde sunuyor. Bu kitapla birlikte geleceğimizin teminatı olan çocuklar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadıklarını, çektiği sıkıntılara rağmen hiç bırakmadığı mücadelesini ve bağımsızlığın hangi şartlar altında kazanıldığını daha iyi fark edecekler; bilinçli ve ulusal değerlerine sahip çıkan bireyler olma noktasında bir adım daha atmış olacaklar.

SÜT BURGER

Malzemeler:

1, 5 su bardağı süt

1 su bardağı + 1 yemek kaşığı un

2 adet yumurta

2 yemek kaşığı sıvı yağ

3 yemek kaşığı şeker

1 paket vanilya

1 tatlı kaşığı silme kabartma tozu

Kreması için

1,5 su bardağı süt

1 yemek kaşığı un

1, 5 yemek kaşığı nişasta

3 yemek kaşığı şeker

1 adet yumurta

1 paket vanilya

2 yemek kaşığı kutu süt krema

YAPILIŞI

- İlk olarak kremamızı hazırlıyoruz… - Soğuk sütün içerisine un, nişasta, şeker eklenip pürüz kalmayana dek çırpılır. Yumurta ve vanilya da ilave edilerek çırpmaya devam edilir. Orta ateşte muhallebi kıvamı alana kadar karıştırarak pişirilir. Kıvamını bulduğunda kısık ateşte 2-3 dakika daha tutulur. (Yoğun bir dokusu olacaktır)

- Kremanın içerisine 2 yemek kaşığı süt krema katarak el çırpıcısıyla çırpılır, soğuması için serin bir yere alınır.

- Pankek için tüm malzemeler derin bir kaba alınıp çırpıldıktan sonra orta boy bir kepçe ya da şekil veren aparatlarla yapışmaz tavaya dökülür. (Adet başına olan ölçü)

- Pankekin üzeri göz göz olduğunda diğer yüzü de pişirilip, ılınması için bir kenara ılınması için alınır. (Pişme işlemi ortalama 2 dakika sürer)

- Bu tarifle 16-18 adet pankek çıkmaktadır. Bir süt burger 2 pankek ve 1,5 yemek kaşığı kremadan oluşur. Bu da 8-9 adet süt burgere eşittir. Pişen pankekin üstüne 1 yemek kaşığı kadar krema ekleyip, eşit bir şekilde yayılır. Diğer pankekle üstü kapatılıp, buzdolabında 1-2 saat dinlendirilir.

Mis gibi süt burgerlerimiz hazırdır. Afiyet olsun.

NASIL ARANDI: #kocaeli # kocaelilife # kocaelinindergisi # kocaelidergisi # dergilik

6 ay önce - Ali Haydar Özkan

Her yeni yıl yeni umutlar ve fırsatlarla geliyor. Her şey gönlünüzce olsun. Sağlıcakla....

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.