21-05-2024 07:26

Hangi spor salonu?

2020-10-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-10-09
.stripslashes($urun->baslik).

 

Yağmurlar ve soğuk havalar yola çıktı geliyor. Dışarıda spor yapma imkânımız azalıyor. Peki, bu pandemi sürecinde bağışıklığımızı arttırmak için ne yapacağız? Tabii ki bize en uygun spor salonunu bulacağız… Peki, hangisi size uygun olan?

Birçok insan için bu sorunun net bir yanıtı yoktur. Kimisi için fiyatı, kimisi için salonun donanımı, kimisi içinse sosyal ortamı ön planda olur. Unutulmaması gereken, seçtiğiniz salonda rahat edebilmeniz ve aksatmadan sporunuzu yapabilmenizdir. Sizleri, aradığınız spor branşlarını bulabilmeniz rahat ettirir. Aradığınız branş reformer pilates, kickboks veya sadece fitness olabilir. Belki zumba veya yoga. Yapmak istediğiniz spor ne olursa olsun, gittiğiniz salonda bulabiliyorsanız, orası aradığınız özelliklerden birine sahip demektir.

Eğitmenlerinin gerçekten spor akademisi mezunu ve kendilerini sertifika programlarıyla geliştirmiş olması da önemlidir. Bu arkadaşlar güler yüzleri ve bilgileriyle sizleri doğru yönlendirecektir. Spor akademisi mezunu olmayan, hemen size steroid ve diğer yan ürünleri öneren eğitmenlerden uzak durmanızda fayda vardır.

★ ★ ★

Spor salonuna ulaşımın kolay olması veya evinize yakın olması, diğer önemli bir faktördür. Park yeri derdinin olmaması da önemlidir ki zihninizde spordan kaçmak için yaratacağınız bahanelere yer kalmasın. ‘Salon çok uzak, park yeri bulamam ki veya tramvay oraya kadar gitmiyor’ gibi bahaneler, özellikle kendimizi yorgun hissettiğimiz zamanlarda ürettiklerimizdir. Unutmayın en kötü idman, yapılmamış idmandır.

Birçok spor salonunun kendine göre bir fiyat politikası vardır. Kimisiyle fiyat pazarlığına girersiniz, kimisinin fiyatları sabittir. Ne olursa olsun, cebinize uygun olan yeri tercih edeceksinizdir. Salonların kalitesi de içerde bulacağınız üyeler de fiyatlar gibi değişkenlik gösterecektir.

Spor salonları aynı zamanda bir sosyalleşme ortamıdır. Sağlıklı bir yaşam için mücadele eden insanların bir araya geldiği ve günün stresinden ter atarak kurtulduğu yerlerdir. Spor salonu arkadaşları, kitaplardaki uzun, maceralı yolculuklara beraber çıkılan arkadaşlıklar gibidir. Sizi amaçlarınıza ulaşmak için motive ederler, hedeflerinizde yalnız olmadığınızı hissettirirler ve idmanlarınızda size yardımcı olurlar. Salonların üye profilleri, bu açıdan önemlidir. Üye olacağınız salonun üyeleri size ve hedeflerinize hitap ediyor mu?

★ ★ ★

Salonların kurumsal olması ve kurumsal olma yolunda ilerliyor olması da önemlidir. Her işletmenin eksikleri olabilir, önemli olan bu eksiklerin giderilebiliyor olmasıdır. Seçtiğiniz salonun, spor il müdürlüklerine bağlı ve gerekli tüm evraklarını tamamlamış olması önemlidir. ‘Merdiven altı’ tabir edilen yerlerde yapılan sporlar, sizi istenmeyen durumlar ve sonuçlarla karşı karşıya bırakabilir.

Ve her zaman olduğu gibi aksaklıklar, hava şartları, mahalle baskısı derken; bizler bedenimize, yaşımıza sağlam bir tuğla koyma şansını bir şekilde erteleriz… Oysa bilmemiz gereken, geçen zamanın aleyhimize işlediği ve kendimize kattığımız ne varsa yıllar sonra ‘iyi ki yapmışım’ diyecek olmamızdır.

Bilinen pek çok rahatsızlığın temelinde, bizlerin bedenimize hükmedemeyişimiz ve bunun farkındalığına yaşımız ilerlediğinde varmamız yatar. Zaman ertelenmez. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde güvende ve sağlıklı olmak, iyi kazanımlar elde etmekten başka şansımız yok. Bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmek için sağlıklı beslenmeli, pozitif olmalı ve spor yapmalıyız. Maske ile özdeşleşen hayatımıza kocaman bir gülümseme ekleyerek ertelediğimiz ne varsa yapmamız gerekmez mi? Şimdi koltukta oturup çekirdek çitlemek yerine fazladan birkaç adım atma, iki büklüm çalışma masasında omurgamızı ağlatmak yerine dik oturma ve güçlü olma zamanı… Şimdi spora başlama zamanı.

NASIL ARANDI: #şehbal özbek # hangi spor salonu # spor # salon # egzersiz # fit # sağlık # sağlıklı yaşam # fit yaşam # köşe yazısı # kocaeli #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.