Gelenekleriyle yaşıyor: İHSANİYE KÖYÜ

2016-09-17    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-09-17
.stripslashes($urun->baslik).

Upuzun sahili, mavi bayraklı denizi, balık lokantaları ve meyve bahçeleriyle meşhur Karamürsel’in çoğumuzun bilmediği bir özelliği daha var; Dokusu bozulmamış köyleri. Tarihi ve coğrafi yapısının yanı sıra Anadolu’daki çeşitli uygarlıklara köprü olan Karamürsel, aradan geçen yıllar içinde bütün kültürleri harmanlayıp, bozulmadan günümüze kadar taşımayı başarmış bir ilçemiz. Bunun en güzel örneği de Karamürsel’in dokusu bozulmamış köyleri. İşte onlardan biri; İhsaniye.

BOŞNAKLAR KURMUŞ

kız

İzmit’e 46 km, Karamürsel’e ise 16 km uzaklıkta bulunan sevimli bir köy, İhsaniye. Bundan 136 yıl önce Hersek'in Stolac iline balı Korneiç Köyü’nden gelen Boşnaklar kurmuş bu köyü. Anayurtlarından kopmalarının ardından geçen uzun zamana rağmen Boşnak kültürü ve Boşnakça hiç unutulmamış. Mis gibi havası ve köyde yetişen doğal ürünleriyle meşhur köyün en önemli geçim kaynağını ise tarım ve hayvancılık oluşturuyor.

PADİŞAH GÖREV VERMİŞ

1875 yılında Berlin Antlaşması’ndan sonra Bosna’da çıkan olaylar üzerine Müslümanlar, anayurtlarını terk etmek zorunda kalmış ve II. Abdülhamit zamanında da İstanbul’a gelmişler. Köyün kurucu ismi Hacı Ömer Ağa da, İstanbul’a göç edenler arasındaymış. Hasan Efendi ve Mustafa Efendi ile beraber II. Sultan Abdülhamit tarafından sarayda muhafız olarak görevlendirilen Hacı Ömer Ağa’ya daha sonra yine padişah tarafından İhsaniye Köyü’nü kurma görevi verilmiş.

150 YILLIK GEÇMİŞ

Köy kurulduktan sonra Hacı Ömer Ağa, diğer hemşehrilerini de bu köyde toplayarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamış. Hacı Ömer Ağa’nın topladığı aileler arasında Bizoviç Ailesi, Hüsriç Ailesi, Merhemiç Ailesi, Bilali Ailesi, Mişoviç Ailesi, Avdiç Ailesi ve Birzina Ailesi başta bulunuyor. Yaklaşık 150 yıllık geçmişi olan bu köy, geçmişten günümüze hem tarihi hem de gelenek ve görenekleriyle bugün de Karamürsel’in değerleri arasındaki önemini koruyor.

İLK CAMİ TAŞTAN İNŞA EDİLMİŞ

Köy 1880’de kurulduktan sonra II. Sultan Abdülhamit tarafından ilk camii taştan inşa edilmiş ve 1950 senesine kadar hizmet vermiş. 1950 senesinde meydana gelen depremle birlikte hasar gören cami, 1952 yılında dönemin muhtarı tarafından onarılmış ancak 17 Ağustos 1999 depreminde tamamen yıkılmış. Bunun üzerine Hacı Hafız İsmail Aydın, Muhtar Sedat Akbaba, Ömer Akbaba, Aziz Akkanat ve Muzaffer Küçükturan tarafından kurulan İhsaniye Köyü Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin çabalarıyla inşa edilen yeni cami, 6 Ekim 2002’de ibadete açılmış.

BOŞNAK BÖREĞİbörek

Bosna’dan gelen Müslümanlar tarafından kurulan İhsaniye Köyü’nde yaşayan aileler gelenek ve göreneklerine hala sıkı sıkıya bağlı. Kültürel değerlerini koruyan ve bunu nesilden nesle aktaran aileler için Boşnak böreğinin yeri ise bambaşka. Becerikli Boşnak hanımları tarafından elde incecik açılan yufkalarla yapılan Boşnak böreği, taş fırınlarda pişiyor ve tadı yiyen herkesin damağında kalıyor.

NASIL ARANDI: #Boşnaklar #İHSANİYE KÖYÜ #Karamürsel’e

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.