19-06-2024 12:59

Şehrin ortasında mangal keyfi...

2016-09-16    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-09-16
.stripslashes($urun->baslik).    • Serpil ÇOLAK    • İsmail Hakkı TİMUÇİNCanınız mangalda pişmiş çıtır çıtır et, köfte, tavuk ya da sucuk çekince ne yapıyorsunuz?

Bahçeli evi olanlar için sorun değil belki ama ya apartman katında oturanlar?

Balkonu dahi bulunmayanlar?

Şartlar uygun olsa bile uğraşmak istemeyenleri de unutmamak lazım.

‘Mangalı yakmak ayrı bir dert’ diyenleri, duman altında kalmayı sevmeyenleri...

Durun, ben söyleyeyim.

Ya piknik yapacak bir mekan arıyorsunuz ya da kilometrelerce yol katedip, kendinizi ‘kendin pişir-kendin ye’ tesisine atıyorsunuz, öyle değil mi?

Evet, şimdiye kadar öyleydi.

Ama şartlar değişti.

Artık şehrin ortasında mangal yapabilirsiniz.

Hem de yanında bir duble rakı bile içebilirsiniz.

İzmit Marina’da, Kalabalık Restaurant’ın yerine açılan Közz Ocakbaşı, mangal keyfini ayağınıza getirdi.

Sadece mangal mı?

Damak tadına düşkün olanların yakından tanıdığı Mustafa Eliveren’in elinden çıkan birbirinden lezzetli kebaplar da artık Közz Ocakbaşı’nda.

Denemediyseniz, tavsiye ederiz.

600

İzmit Marina’da, ‘Kumkapı’da faaliyet gösteren balıkçı restoranlarından biri ocakbaşına dönüştü.

Burak Tınaz, Can Çiğit ve Tuna Çanakçılı ortaklığında 2013 yılında açılan Kalabalık Restaurant iki sene sonra kapanınca;

Ortaklardan Burak Tınaz, ‘ocakbaşı’ konseptiyle yola devam etme kararı aldı.

Aynı zamanda MBT Gemi Acenteliği’nin sahibi olan Tınaz, yaklaşık 4 ay süren tadilatın ardından mekanın kapılarını yeniden açtı.

Şimdilerde doğru bir yatırım yapmanın keyfini süren Burak Tınaz, balık restoranından ocakbaşına geçişin öyküsünü bakın nasıl anlatıyor;

“Balık restoranı işletirken kentte et konusunda bir açık olduğunu görmüştük.

Ne yazık ki bu kentte doğru düzgün bir kebap ya da et yerken alkol de alabileceğiniz mekanların sayısı çok az.

Bir gün benim de müdavimi olduğum Mustafa Usta’nın yanına uğradım. Mustafa Eliveren’i bu kentte tanımayan yoktur. Namını vali bile bilir. O, ‘Burayı et restoranına çevirelim’ dedi.

Birlikte düşündük, taşındık ve karar verdik. Etin ve kebabın hazırlanması kısmını Mustafa Usta üstlendi. Lokantasını kapatıp buraya geldi.”

 

piş

 

KENDİN PİŞİR KENDİN YE

Burak Tınaz’ın ocakbaşına dönüştürdüğü mekana ismini ise bir arkadaşının eşi koymuş. Gülener Meşrubat’ın sahibi Yağız Gülener’in eşi Tuğçe Gülener, “Közz” olsun demiş.

Burak Bey de bu ismi çok beğenince, yenilenen mekanın ismi Közz Ocakbaşı olmuş.

Közz Ocakbaşı; 150’si bahçede, 100’ü içeride olmak üzere aynı anda 250 kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip.

Onur Erarslan’ın müessese müdürü, Şehzat Aksaç’ın ise işletme müdürü olarak görev yaptığı mekanda 27 personel çalışıyor.

Közz Ocakbaşı’nın iç mekanı alakart, bahçesi ise ‘kendin pişir-kendin ye’ konseptine uygun hazırlanmış.

Bahçede bulunan mangallarda kilo hesabı aldığınız antrikot, pirzola, külbastı, köfte, tavuk ve sucukları istediğiniz şekilde pişirip afiyetle yiyebilirsiniz. Bahçede kebap yok çünkü bu ızgaralarda pişirilmesi teknik olarak mümkün değil.

Kebap yemek isteyenler iç mekanı, yani alakart restoranı tercih ediyor.

Izgara et ya da kebabın yanında ise her türlü alkollü içki alabilirsiniz. İster rakı, ister bira, isterseniz şarap...

 

FINDIK KABUĞUNDA...

Untitled-3

Bahçedeki mangalların başına oturduğunuzda üç çeşit meze masaya ikram olarak geliyor. Yoğurtlu patlıcan, acılı ezme ve semizotu.

Mangallarda fındık kabuğu yakılıyor. Ateşi yakan personel dilerseniz pişirmenize de yardımcı oluyor.

“Ben burada oturacağım ama siz pişirip getirin” de diyebilirsiniz, mangal başında otururken içeriden kebap da isteyebilirsiniz.

Adana, Urfa, Alinazik, patlıcanlı, domatesli, fıstıklı, hatta mantarlı kebap bile var.

Menünün ‘denenmesi gerekenler’ kısmında ise Halep işi, ciğer sarma ve Közz special bulunuyor.

Mekanın en özel yemeği; Köz special.

Yani Mustafa Usta’nın özel olarak hazırladığı sosa yatırılmış dana antrikot.

Ara sıcak olarak içli köfte ve çiğ köfte var. Tatlı olarak sadece künefe servis ediliyor. Mustafa Usta’nın elleriyle hazırladığı künefenin tadına doyum olmuyor.

Közz Ocakbaşı’nda etler günlük olarak alınıyor. Mustafa Usta her sabah çıkıyor, 7-8 kasabı dolaşıyor ve beğendiği etleri alıyor.

 

ALATURKA KEBAPÇI

kebap

Közz Ocakbaşı’nın sahibi Burak Tınaz, “Biz steak house değiliz. Bildiğiniz alaturka kebapçıyız. Alakartta kebabın her çeşidi var. Ancak T-Bon, Dry Aged olarak adlandırılan etler yok. Biz, eski usul kebapçıyız” diyor. Şehir içinde yaşayıp da mangal yapmak isteyen birinin ya pikniğe gitmesi ya da kilometrelerce yol katetmesi gerektiğini söyleyen Tınaz, “Bu açığı kapatmak istedik, sonuçta böyle bir mekan çıktı ortaya” diye konuşuyor. Mekanı yaparken de açarken de müşteri gözüyle baktığını söyleyen Burak Tınaz, şöyle devam ediyor:

“Ben müşteri olarak gelseydim nasıl bir lezzet isterdim, nasıl bir hizmet beklerdim. Bu düşüncelerle yola çıktım. Mekan sahibi olarak değil, müşteri olarak baktım. Bundan sonraki hedefim de kalitemizi sabit tutmak. Mevcut sistemi koruyabilmek. Bunu başardığımızda ardından müşterinin de geleceğini biliyorum.

Hiçbir ticari kaygı gütmüyorum. Sadece iyi hizmet vermek istiyorum. Bunu da herkes görecek. Sloganımızda olduğu gibi sözde değil, közde et.”

 

ÖNYARGILARI YIKIN!

acı

Közz Ocakbaşı’nın sahibi Burak Tınaz fiyat politikasını ise şöyle açıklıyor:

“İşin içine alkol girdiği zaman insanlar farklı düşünmeye başlıyor. Hatta fiyatlara bakmadan ‘Kişi başı 100 TL yazarlar’ diyen çıkıyor. İşte biz bu önyargıyı ortadan kaldırmak istedik.

‘İki parça et yedim, iki duble rakı içtim, çok hesap ödedim’ diyenle tartışmam. Çünkü menüde her şeyin fiyatı var. Kişi ne yediğini, ne kadar yediğini biliyorsa, ödeyeceği ücreti de bilir. Matematik hesabı şaşmaz.

Ama pirzolanın kilosunu yüksek bulanla tartışabilirim. O ayrı konu.

Bir kilo köfteden 8 porsiyon çıkıyor. Köftenin kilosunun 70 TL olduğu düşünüldüğünde, bir porsiyon köfte 9 TL’ye geliyor. Kısacası ‘Bize pişirttirme, al kendin pişir, daha az para öde’ diyoruz.

Fiyatlarımızı İstanbul ile kıyaslarsak yüzde 25 daha ucuz. Kocaeli ölçeğine baktığımızda ise yine uygun. Hiçbir alkollü mekanda 20 TL’ye kebap yiyemezsiniz. Biz fiyatları düşük tuttuk ki herkes gelip rahat rahat yesin.”

 

ÇOCUKLAR UNUTULMAMIŞ

çocuk

Közz Ocakbaşı’nda çocuklar da unutulmamış. Mekanda çocuklar için büyük bir oyun odası hazırlanmış.

Top havuzunun dahi yer aldığı çocuk kulübünün başında bir de dadı bulunuyor.

Çocuklar ister yemek sonrası buraya gelerek iyi vakit geçiriyor, isterlerse yemeklerini burada yiyor.

Közz Ocakbaşı’na her kesimden insanın ilgi gösterdiğini söyleyen Burak Tınaz, “Mustafa Usta’nın zaten kendisine has bir müşteri potansiyeli vardı. Şehrin göbeğinde mangal yapmak isteyenlerin de burayı keşfetmesiyle birlikte her akşam dolup taşıyoruz” diyor.

Kendisine ait bir dükkanı olsun isteyen ve bir heves uğruna bu işe soyunan Közz Ocakbaşı’nın sahibi Burak Tınaz, iki çocuk babası.

10 yaşında Deniz ve 8 yaşında Poyraz adında çocukları bulunan Tınaz, Ulaşlı’da yaşıyor.

Burak Tınaz aynı zamanda sanatçı bir ruha da sahip. Ud çalıyor. Ferahnak Türk Müziği Derneği’ne üye olmasının yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı son sınıf öğrencisi.

NASIL ARANDI: #İzmit Marina #Köz Ocakbaşı #KÖZZ #Kumkapı

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.