17-07-2024 16:53

Brioche La Magma

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/07/2024
.stripslashes($urun->baslik).

Merhabalar, bu ay sizlere Antik Çağ’dan itibaren Fransa’dan günümüze kadar evrilerek gelen Brioche (Briyoş) ekmeğinden bahsedeceğim. Brioche, yapımında kullanılan yüksek yumurta ve tereyağı miktarı ile zengin hamurlar grubunda yer edinen Fransız kökenli bir hamur çeşididir. Şef Joel Rebuchon bunu, ‘yumurta ve tereyağı oranına göre hafif kabarık, dışı altın sarısı, gevrek ve aynı zamanda yumuşak bir hamur’ olarak tanımlar.

Brioche bir viennessarie olarak kabul edilir çünkü ekmekle aynı temel şekilde yapılır ancak içinde yumurta, tereyağı, süt, su, krema, tuz ve bazen de şeker bulunur. Hamur işinin daha zengin bir yönüne sahiptir. Yaygın olarak un- tereyağı oranı 2:1’dir. Ancak tarihsel olarak zenginlik dereceleri değişen çörekler; un- tereyağı oranı 3:2 hatta 4:1 oranında aynı anda var olmuştur. Brioche genellikle kahvaltıda veya atıştırmalık olarak kullanılır.

Hamurun en büyük özelliklerinden biri, hazırlama yöntemidir. Hamuru hazırlamak için oda ısısında hacminin 2 katına kadar çıkmasını sağlamak, ardından tekrar yumruklayıp, buzdolabında değişen sürelerle yeniden kabarmasını sağlamak gerekir. Burada amaç hamurun kıvam almasını geciktirmektir. Soğutma aynı zamanda hamurun lezzetini artırır ve hamuru işlerken kolaylık sağlar. Şekillendirilip tekrar kabarması sağlanan hamura son aşamada yumurta banyosu yaptırılır, yüksek ısılı fırında içi 90 derece, üzeri hafif kahverengi olana kadar pişirilir.

Tarihçesi

Brioche kelimesinin Fransızca’da ilk kayıtlı kullanımı 1404 yılına dayanır. 1611 yılında Cotgrave’nin Fransızca ve İngilizce dilleri sözcüğünde tasdik edilmiştir. Fransa’da antik çağlardan beri nesiller boyu fırıncılar, daha sonra pastacılar tarafından geliştirilen bir tür tatlı, tuzlu çörek olarak günümüze kadar varlığını korumuştur.

 

Peki biz ne yaptık?

Patisserie Nebiyye olarak bu sıra dışı Brioche hamurunu önce yuvarlak ekmekçikler olarak hazırladık, sonra kendi reçetemiz olan iki farklı artizan sos ile zaten inanılmaz lezzetli olan Brioche ekmeğinin lezzetini zirveye taşıyıp, bir volkan misali patlattık. Kocaeli’de her zaman olduğu gibi yine bir ilke imza atarak ‘Brioche La Magma’ adını verdiğimiz yeni ürünümüzü son olarak Ege yeşillikleriyle süsledik. Çok yakında menümüzde yer alacak olan Brioche La Magma siz kıymetli okurlarımızla buluşacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

 

Nebiyye Bakery & Patisserie

Yenişehir Mahallesi, Çınar Sok.

No:19/A, İzmit/Kocaeli

Telefon: 0 535 696 91 91

I patisserie_nebiyye

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.