17-07-2024 16:33

Kişiye özel diyetler ve bölgesel incelmede çok iddialı: Dyt. Meysa Bakırcı Tok

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/07/2024
Tok Beslenme ve Diyet Danışmanlığı merkezinin kurucusu, başarılı diyetisyen Meysa Bakırcı Tok, hem yazdığı kişiye özel diyetler hem de Kocaeli’de sadece kendi merkezinde bulunan I-Shape bölgesel incelme cihazı ile şaşırtıcı sonuçlara imza atıyor
.stripslashes($urun->baslik).

Röportaj: Zeynep Akar

Fotoğraflar: Hakkı Timuçin

 

İlimizin başarılı beslenme ve diyet uzmanlarından Meysa Bakırcı Tok, artık danışanlarını Tok Beslenme ve Diyet Danışmanlığı çatısı altında ağırlıyor. Yaklaşık 2 ay önce hizmete açtığı kliniğinde, yazdığı kişiye özel diyetler ve özellikle bölgesel incelme konularında çarpıcı sonuçlara imza atan Meysa Bakırcı Tok, Kocaeli’de sadece kendi merkezinde bulunan ileri teknoloji ürünü I-Shape bölgesel incelme cihazıyla çalışıyor. Sibo tedavisindeki başarılı çalışmalarıyla da haklı bir üne sahip olan Meysa Bakırcı Tok ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Meysa Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Bursa doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Bursa’da tamamladıktan sonra Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Kocaeli’ye iş için geldim. Önce bir psikolojik danışmanlık kliniğinde görev aldım, ardından NBA Clinik’te 3 yıl boyunca beslenme uzmanı olarak görev yaptım. Bu süreçte, Bursa’da bir klinikte yer aldım ve hafta sonlarında danışanlarım için Bursa’ya gittim. Son olarak Kocaeli’de bir klinik açmaya karar verdim ve 2 ay önce Tok Beslenme ve Diyet Danışmanlığı’nı kurdum. Artık, danışanlarımla sadece burada görüşüyorum.

 

Burada hangi hizmetler veriliyor?

Fonksiyonel tıp diyetisyenIiği yapıyorum. Danışanlarımızın sağlıklı bir şekilde kilo vermesine ya da gerekiyorsa kilo almasına yardımcı oluyorum. Bölgesel incelme, sibo tedavisi, fodmap diyeti, eliminasyon diyetleri, gaps diyeti, troid hastalıkları ve gebelikte kilo takibi sıkça çalıştığım alanlar.

KOCAELİ’DE İLK VE TEK

O halde önce bölgesel incelmeden başlayalım…

Bölgesel yağlanma özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri ve bizim de en iddialı olduğumuz alanların başında geliyor. Bu konuda danışanlarıma I-Shape cihazıyla yardımcı oluyorum. Şu an Kocaeli’de sadece bizim kliniğimizde kullanılan I-Shape, EMS ve EMA sistemlerini kullanarak deri altındaki yağ dokuyu incelten ve kas yapmaya yarayan nöromusküler bir cihaz.

 

I-Shape cihazı hangi prensiple çalışıyor?

I-Shape, vücudun kollar, yan simitler, kalça, iç bacak, arka bacak, ön bacak bölgelerine aynı anda uygulanabilen ve 25 dakika içerisinde 60 bin kas hareketi yaptıran bir cihaz. Bu da 4 saatlik yüksek tempolu bir antrenmana eşdeğer. Dolayısıyla I-Shape vücuttaki yağ yakımını ve kas oranını ciddi ölçüde artırıyor. Diğer bölgesel incelme cihazlarından en büyük farkı ise tüm bölgelere aynı anda uygulanabiliyor olması. Böylece etkisini çok hızlı görebiliyoruz.

 

Kaç seans uygulanmalı?

Diyet desteğiyle birlikte 10 seanslık paketler halinde öneriyorum. I-Shape, haftada maksimum 3 gün uygulanıyor ve seans aralarında mutlaka bir gün ara veriliyor. 2’nci seanstan itibaren tüm vücutta toplam 10-18 santimetre arasında incelme oluyor. Yaklaşık 5 haftalık bir programla, 10’uncu seansta ise bel çevresinde 10-15 santimetre, kalçada 7-8 santimetre gibi yüz güldüren sonuçlar elde ediyoruz. Cihaz ayrıca selülit tedavisinde de oldukça etkili.

 

Cihaz herkes için uygun mu?

I-Shape için 10 yaşından itibaren hiçbir yaş sınırı yok. Epilepsi hastası olanlar, kalp pili olanlar ve gebeler haricinde herkes rahatlıkla I-Shape’ten yararlanabilir. Cihaz ayrıca lipödem, varis gibi rahatsızlıklarda tedavi amacıyla da kullanılıyor.

ÖNCE SEBEBİ BULUYORUZ

Meysa Hanım, ‘fonksiyonel diyetisyenlik’ nedir?

Fonksiyonel diyetisyenlik, kişiyi bir bütün olarak ele alıp önce kilo sorununun sebebini bulmayı, sonra da bu sorunu çözerek kişiyi en sağlıklı kiloya ulaştırmayı hedefleyen bir bakış açısı. Kişinin kilo alması her zaman ihtiyacından fazla beslenmesiyle ilgili olmayabilir. Metabolik ya da hormonal sorunlar, vitamin eksikliği ya da vücuttaki başka bir problem de fazla kiloya neden olabilir. Ben önce kilo alımının kök sebebini bulup ortadan kaldırmayı, daha sonra da kişiye en uygun yöntem ve beslenme şekliyle sonuca ulaşmayı tercih ediyorum. Başka bir deyişle, kişinin sağlık sorunlarını, beslenme alışkanlıklarını değiştirerek çözüyorum.