13-04-2024 10:08

Başarısının sırrı dürüstlüğü: Gökhan Darcan

2020-11-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-11-03
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

 

Yaprak Emlak’ın sahibi ve Darcan Orman Ürünleri’nin ortağı Gökhan Darcan, ilimizde iş disiplini ve mesleğine duyduğu aşkla tanınan bir isim. Güven esaslı çalışma prensibiyle, ortağı olduğu Yaprak Emlak’ı köklü bir marka haline getiren Darcan, 20 yıldır Kocaeli’de gayrimenkul sektörünün nabzını tutuyor. Başarılı iş yaşamının yanı sıra Kocaeli siyasetinin ve ilimizdeki sosyal yaşamın da renkli simalarından birisi olan Gökhan Darcan ile mesleğe adım attığı ilk yıllardan itibaren yaşadıkları ve gayrimenkul sektörüne dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

 

Gökhan Bey, sizi tanıyabilir miyiz?

1975, İzmit doğumluyum. Annem-babam da doğma büyüme İzmitli ancak atalarımız Rize kökenli. Zamanında gelip Gölcük’ün Saraylı Köyü’ne yerleşmişler. Köy hayatından hala kopmadık, orada bir evimiz var gidip geliyoruz. Yaprak Emlak’ın kurucusu, Darcan Orman Ürünleri firmasının ortaklarındanım. 11 yıllık evliyim. 10 yaşında Yaprak ve 3 yaşında Derin isimli iki kızım var. 35 yıldır Plajyolu Cumhuriyet Mahallesi’nde oturuyorum. Ayrıca, CHP Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısıyım. Kocaeli Emlakçılar Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmit Sanat Okulu Mezunları Derneği Başkanlığı, İKM yöneticiliği gibi görevlerde bulundum. İnsansız yaşayabilecek biri değilim. Sosyal olmalıyım, yalnızlık bana göre değil.

 

Çevreniz sizi İzmit sevdanızla tanıyormuş...

Dedem 3 yaşındayken, babası Çanakkale’de şehit düşünce, dul kalan annesi Gölcük’te yaşayan akrabalarının yanına gelmiş. Zor günler geçirmişler. Sonra SEKA Kağıt Fabrikası açıldığında, Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısıyla yazdığı, şehit çocuklarının işçi sayılmasına dair bir talimat yayınlanınca, dedem de şehit çocuğu olduğu için ‘003’ kaydıyla SEKA’da çalışmaya başlıyor. Dedemin ‘003’ numaralı SEKA işçilik kimlik kartını hala saklıyorum. Dolayısıyla bu şehrin her noktasında, her sokağında adım atmışlığımız var. Çocukluğum burada geçti, ziline basıp kaçmadığım ev kalmamıştır. İzmit’i gerçekten çok seviyorum.

 

HEP TİCARETİN İÇİNDE OLDUM

 

Biraz da iş yaşamından bahsedelim…

Biraz önce de bahsettiğim gibi Yaprak Emlak ve Darcan Orman Ürünleri şirketlerinin ortağıyım. Yaprak Emlak’ta kardeşim Gürhan Darcan, Darcan Orman Ürünleri’nde ise kardeşim ve babam Mehmet Darcan ile birlikte çalışıyoruz. Ben aslında elektrik meslek yüksek okulu mezunuyum. Askerden geldikten sonra bir dönem fabrikada çalışma deneyimim oldu ama sonra baktım ki o iş bana göre değil; hayallerimin peşinden gitmeye karar verdim.

 

Neydi hayaliniz?

Herkesin farklı bir hayal dünyası vardır. Ben akşam arabasıyla evine giden esnaflara imrenirdim. Ekonomik olarak ihtiyacımız olmasa da babam, insani ve ticari ilişkilerimizin gelişmesi için beni ve kardeşimi okul tatillerinde esnaf arkadaşlarının yanında çalıştırırdı. Babam kendi işinin dışında ticaret de yapıyordu. Depremde kaybettiğimiz rahmetli amcam Metin Darcan da Kocaeli Ticaret Odası’nda yönetim kurulu üyesiydi. Yani aslında hep ticaretin içindeydim. Benim de kişiliğim ve tavrım amcama benziyor.

 

İş hayatına nasıl atıldınız?

Askerden geldiğim süreçte bir iş yapmaya karar verdim. Rahmetli Kadir Erenkaya’nın sahibi olduğu Toprak Emlak’ta, Coşkun Özşeker’in de ön ayak olmasıyla işe başladım. Coşkun abi ile ortak çalışıyorduk, sonra işi tamamen ben devraldım. O konudaki emeği ve hakkı çok büyüktür. Ticari hayatımda da bana çok şey katmış, değerli bir abimdir. Kısacası gayrimenkul serüvenim böyle başladı.

 

DOĞRU HİZMET VERDİK

 

Toprak Emlak, Yaprak Emlak’a nasıl dönüştü?

Toprak Emlak’ı devraldığımda bir süre bu isimle devam ettim. Daha sonra İzmit’in çınar yaprağı ile bütünleşmesi için adını Yaprak Emlak olarak değiştirdik. Genelde bir iş yeri kurarken, çocukların adı iş yerine verilir; bizim tam tersi oldu. Yaprak Gayrimenkul adında bir firmamız vardı, 10 yıl sonra kızım dünyaya geldi ve adını Yaprak koyduk. Bizim hikayemiz biraz tersinden oldu. 20 yıl İzmit’in merkezinde Ulugazi İlköğretim Okulu’nun karşısındaki kendi ofisimizde bu şehrin insanlarına hizmet verdik. 2 yıl önce de Yenişehir Mahallesi’ndeki yerimize taşındık.

 

Gökhan Bey, Yaprak Emlak ilimizdeki en güvenilir gayrimenkul ofislerinden biri olarak tanınıyor. Nasıl oluştu bu güven?

Olağanüstü bir şey yapmadık aslında… Sadece doğru hizmet verdik. En önemlisi, dürüst olduk. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun bir sözü vardır: ‘Ticaretin hilesi, dürüstlüktür’ der. Biz hile yaptıysak, dürüstlük yaparak hile yapmış olduk. Yılların birikimiyle tanınırlığımız da arttı ve sağ olsun bizimle çalışan kimse, ikinci tercihini başka bir gayrimenkul şirketinden yana kullanmadı.

 

 

GÜVEN VEREN BİR YAPI

 

Başka şubeniz var mı?

Hayır, sadece İzmit’teyiz. Şubeleşmeyi denedik, Alikahya’da bir yer açtık. Ancak, gayrimenkul sektörü insanlarla birebir diyalog kurmayı gerektiriyor. Ben birden fazla yerde bulunamayacağımdan, bunun yanlış bir karar olduğunu erken fark ettik. Kendimizi yarı kurumsal bir yapı olarak tanımlıyoruz. Gayrimenkulde kurumsal firmaların elemanlarına bakarsanız, sürekli bir sirkülasyon görürsünüz. Her geldiğinde farklı bir personelle karşılaşan müşteri ve şirket arasında güven problemleri oluyor.

 

Yaprak Emlak’ta kaç kişilik bir ekip var ve çalışmalar nasıl yürüyor?

Dört kişilik bir ekibiz: Kardeşim Gürhan Darcan, Erkan Akdemir, Ozan Çıtak ile ben. Biz gayrimenkul sektörünün her noktasına nüfuz edebilecek şekilde hizmet veriyoruz. Doğru bir planlama ve iş bölümü yaptık, analitik bir çalışma sistemimiz var. Ekip olarak yıllardır berberiz. Güven veren bir yapımız var, köklü bir firma olduğumuzdan yatırım yapmak isteyenler rahatlıkla bize güvenebilir.

 

ÖNYARGILAR KALKTI

 

Bu arada, işinizde çok disiplinli olduğunuzu duyduk…

İşimi çok severek yapıyorum. Her sabah çok erken saatlerde evden çıkıyorum. İşe gelmediğim gün yok diyebilirim. Bu iş disiplini bana babamdan geçmiş. Babam Mehmet Darcan da her gün herkesten önce atölyeye gider, bekçiyi eve gönderir, işçileri kendisi karşılar. Yıllardır hiç değişmedi bu.

 

Sivil toplum örgütlerinde de etkin bir isimsiniz. Özellikle mesleğinizin kurumsallaşması adına önemli çalışmalar yaptınız, bahseder misiniz?

Gayrimenkul işine girdikten birkaç yıl sonra, bu işin saygınlığıyla alakalı endişelerim oldu. Merhum Ünal Emre, Serhat İnaltay ve ben Kocaeli Emlakçılar Derneği’ni kurduk. Meslek büyüklerimizi toplayıp onlardan kanaat önderleri grubu oluşturduk; eksiklerimizi, yapmamız gerekenleri düşünüp üzerine çalışmalar yaptık. Sonra bu dernek büyüyerek Kocaeli Emlakçılar Odası’na dönüştü. Başkanı Alpay Hacıoğlu da benim 30 yıllık çok yakın arkadaşımdır. Alpay, yönetimi ve geçmişte yönetimlerde görev alan bütün arkadaşlar, mesleğimizin daha itibarlı bir noktaya taşınması için çaba gösterdi. Sorumluluk alan arkadaşların tamamı kendi işinin ve ticaretinin dışında bu işle alakalı fedakarlıkta bulundu.

 

Mesleğinize dair bir kanun çıktı. Artık her isteyen her istediği anda emlakçı olamayacak…

Kesinlikle öyle. Yeni bir kanunla artık bizim mesleğimizi icra edecek kişilerin ya okul mezunu ya da yetki belgesini almış olması gerekiyor. Bu mutluluk verici bir gelişme. Mesleğimiz adına güvensizlik yaratacak düşünceler bu yasayla biraz olsun giderilmiş oldu ve önyargılar ortadan kalktı diyebilirim.

 

 

TAM YATIRIM ZAMANI

 

Gökhan Bey, pandemi süreci sektörü nasıl etkiledi?

Pandemiden önce son 2 yıldır sektörümüzle alakalı ciddi sıkıntılar vardı. İnşaat sektöründeki duraklama bizi de olumsuz etkilemişti. Ülkenin ekonomik gidişatı bizim mesleğimizle birebir ilişkili. Sonrasında da malum dünyayı etkisi altına alan bu virüs çıktı. Ofisleri bile açmaya gerek duymadığımız bir dönem oldu. Ardından devlet bankaları desteklendi ve vatandaşa uygun faizle konut kredileri sunuldu. Biraz hareketlenme oldu ancak bunun uzun vadeli olmayacağını biliyorduk, bir nevi piyasaya pansuman niteliğinde bir destekti bu. Geldiğimiz noktada meslektaşlarım zor durumda.

 

Gayrimenkul yatırımları durdu mu?

Dövizin, altının ve borsanın takipçisi olan, birikim sahibi insanlar yatırım yapmaktan kaygı duyuyor. Aldıkları gayrimenkulü, o fiyata geri satamayacağını düşünüyorlar. Oysa şu an gönül rahatlığıyla yatırım yapabilirler çünkü gayrimenkuller çok uygun. Ekonomik nedenlerden dolayı, insanlar sıkıntı çekmektense yatırım olarak gördüğü gayrimenkulleri satıp daha rahat yaşamayı tercih ediyor. Gayrimenkul yatırımı her zaman kazançlıdır. Özellikle şu dönem fiyatlar makul, yatırım yapmak isteyenler bu fırsatı kaçırmamalı.

 

Emlak sektörüne girmeyi düşünenlere mesajınız ne olur?

Kendisine güvenmeyen bu mesleğe adım atmasın. Gayrimenkul sektörü gerçek manada özveri sabır ve mücadele ister. Emlak sektöründe işini severek yapan başarılı olur, aksi düşünülemez.

 

İLETİŞİM

Adres: Yenişehir Mh. Araç Sk. No:9/A İzmit

Telefon: 0262 324 45 45 0532 256 94 60

Instagram: @yaprakgayrimenkul

NASIL ARANDI: #gökhan darcan # darcan orman ürünleri # yaprak gayrimenkul # emlak # gayrimenkul # iş adamı # izmit # kocaeli #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.