Avrupa’nın en büyük parkı

2017-01-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-01-06
.stripslashes($urun->baslik).

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Uzuntarla bölgesinde, içerisinde otobur hayvanların bulunacağı ve doğal yaşamın hüküm süreceği bir Doğal Yaşam Parkı oluşturuyor. Park, el değmemiş doğal bitki örtüsüyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın da üçüncü doğal yaşam alanı olma özelliğini taşıyor.

2 bin dönümlük ormanlık alan içine kurulan parkta şimdilik 25 civarında hayvan barınıyor. Parka en son Bursa’dan 7 adet kızıl geyik getirildi. Sayılarının 30’a çıkarılması planlanan kızıl geyikler özel kafesler içinde parka ulaştırıldı.

 

 

 

CEYLANLAR GELDİ

Bursa’dan getirilen kızıl geyikler için 70 dönümlük doğal bir yaşam alanı oluşturuluyor. Bunun nedeni ise kızıl geyiklerin bu bölgede stresten uzak yaşamaları ve çoğalmalarının sağlanması.

Parkta ayrıca 6 adet de ceylan bulunuyor. Ceylanlar, Urfa Ceylanpınar’dan özel kafesler içerisinde getirildi. Hayvanların doğal ortamında yaşaması için irili ufaklı alanlar oluşturuluyor.

Parkta üç adet de dama dama cinsi alageyik yer alıyor. Bunlar da erkekli ve dişili olarak popülasyon oluşturuyor. Böylece parktaki hayvan çeşitliliğinin artması sağlanmış oluyor.

 

 

 

KARACALAR DA VAR

Parkta karacalar da yer bulacak. Dağkeçisi ve yaban koyunları parkın diğer sakinler arasında yer alıyor. Doğal Yaşam Parkı’nda barındırılacak hayvanların sayıları her geçen gün artırılıyor.

Doğal Yaşam Parkı, içinde göletlerin bulunduğu, uzun yürüyüş yollarına sahip bir yer olacak. Park, doğal yapısıyla her mevsim ziyaret edilebilecek.

Parkta dünyanın dört bir yanından değişik hayvan türleri kendileri için ayrılan doğal alanlarda yaşayacak.

Alanların üzerine kurulacak gezinti yolları ve gözlem kuleleriyle vahşi hayvanlar doğal ortamlarında izlenebilecek.

 

 

ÇOCUKLARA ÖZEL...

Doğal Yaşam Parkı’nda çocukların hayvanlarla içli dışlı olabileceği ortamlar oluşturulacak. Çocuk Hayvanat Bahçesi’nde ise çocukların korkmadan oynayabileceği ördek, kaz ve kuzu gibi evcil hayvanlar olacak.

Doğal yaşam alanında çalışmalar son sürat devam ediyor. Hayvanların doğal ortamlarda su içebilmelerini sağlamak amacıyla bölgede 4 adet yapay gölet kazıldı.

Açılan yapay göletler yağmur sularının etkisiyle dolacak ve parktaki hayvanlar su ihtiyaçlarını bu göletlerden karşılayacak.

 

HER AN KARŞINIZA BİR HAYVAN ÇIKABİLİR

Gençlik merkezleri, kafeler, göletler, dinlence alanları ve yürüyüş parkurlarının olacağı parkın en önemli özelliği ise parkta dolaşırken herhangi bir yabani hayvanı görebilmek. Kendileri için ayrılan alanlarda yer alacak hayvanlar hiçbir şekilde ziyaretçilere zarar veremeyecek.

 

 

 

KUTUP AYISI İÇİN BUZLU HAVUZ

Çiftlik hayvanlarının da bulunacağı parkta farklı iklimlerden gelen hayvanlar için uygun koşullar oluşturulacak. Kutup ayısı için buzlu havuzların yer alacağı parkta Afrika’dan gelen hayvanlar için de sıcak ortamlar oluşturulacak.

 

NASIL ARANDI: #aile # Ayı # çocuk # Hayvan # İzmit # Kocaeli # hayvanat bahçesi # Kocaeli Büyükşehir Belediyesi # Kartepe Uzuntarla # doğal yaşam parkı

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.