16-07-2024 22:04

Adım adım sağlık, güzellik… Ayser Therapy

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/11/2023
Klinik refleksoloji uygulayıcısı Esra Muti Keleş, 3. yaşını kutlayan Ayser Therapy’de sağlık ve güzelliği bir arada sunuyor
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: SERPİL ÇOLAK TÜRKOĞLU

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN 

 

Ağrılarınızdan kurtulmak, daha sağlıklı bir bedene sahip olmak ister misiniz? Bedeninizdeki enerji akışını dengelerken rahatlamaya, stresten kurtulup kuş gibi hafiflemeye ne dersiniz? Peki, yenilenirken güzelleşmeye, iyileşirken zayıflamaya var mısınız? İşte tüm bunları aynı çatı altında bulabileceğiniz bir merkeze götürüyoruz bu ay sizleri. Klinik refleksoloji uygulayıcısı Esra Muti Keleş’in bundan tam 3 yıl önce açtığı Ayser Therapy, sağlık ile güzelliği bir arada sunuyor. ‘Yılın En İyi Refleksoloğu’ ve ‘Yılın En İyi Terapi Merkezi’ ödüllerinin sahibi olan, yurt içinde ve yurt dışında yapılan yarışmalarda dereceleri bulunan Esra Muti Keleş, Ayser Therapy’nin kapılarını Kocaeli Life’a açtı. Gelin, Ayser Therapy’de hangi uygulamaların yapıldığına birlikte bakalım.

Esra Hanım, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1996, Erzurum doğumluyum. Yaklaşık 18 yıldır Körfez’de yaşıyorum. Körfez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Güzellik ve Cilt Bakım Hizmetleri Bölümü mezunuyum. Lisede aldığım masaj eğitiminden sonra refleksoloji alanına ilgi duymaya başladım. Üniversitede fizyoterapi eğitimi alsam da refleksolojiye ilgim olduğu için bu alanda ilerlemek istedim. 2015 yılından beri refleksoloji üzerine çalışıyorum. Bu arada kendimi daha da geliştirebilmek için Biruni Üniversitesi ve Uluslararası Refleksoloji Enstitüsü’nden eğitimler aldım. Klinik refleksoloji uygulayıcısıyım. Refleksolojinin insanların hayatına nasıl dokunduğunu, nasıl fayda sağladığını gördükçe, yaptığım işi daha da çok sevdim. Ve daha iyisini yapabilmek için eğitimlere devam ediyorum. En büyük hayalim bu alanda doktora yapmak.

Peki, Ayser Therapy’i ne zaman kurdunuz?
Yıllardır hayalimdi, bu işe ilk başladığım günden beri bir merkez açmayı istiyordum. Gerek hastanelerin fizik tedavi bölümlerinden gerekse doktorlardan gelen talep artınca, Ayser Therapy’yi kurmaya karar verdim. Çevremin “Bu alanda hizmet veren bir merkez yok” şeklindeki yönlendirmesi de bu kararı almamda etkili oldu, 2021 yılında Ayser Therapy’i hizmete açtım. Araya pandemi girse de tek odayla başladığım bu işte 8 odalı bir merkeze dönüştük. Kocaeli’de bu kadar farklı uygulamanın aynı çatı altında yapıldığı başka bir merkez yok.

Ayser Therapy’de hangi uygulamaları yapıyorsunuz?
Merkezimizde el ve ayak refleksolojisi, yüz refleksolojisi ve cilt bakımı, medikal sırt ve vücut masajı, yağlı kafa masajı, sulu köpüklü kafa masajı, ayak detoksu, Chark cihazıyla zayıflama uygulamalarını gerçekleştiriyoruz. Gerektiğinde kinezyolojik bantlama ve kupa terapisi de yapıyoruz. Kısacası bir terapi merkezine girdiğinizde neye ihtiyaç duyuyorsanız, onu alıp çıkıyorsunuz. 

YÜZDEKİ ÇİZGİLERİ AZALTIR
Yüz refleksolojisi ne işe yarıyor, daha çok kimler tercih ediyor?

Yüz refleksolojisi; yüzdeki farklı refleks bölgelerine ve refleksoloji noktalarına hafif baskı yapılarak uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulama, sağlıklı bir kan ve lenf akışını teşvik eder, kollajen ve elastini uyarır. Böylece cildinizin gençleşmesine ve yaşlanma çizgilerinin en aza indirilmesine yardımcı olur. İlk seansta bile kaz ayaklarında açılmalar olur. Yüz refleksolojisini cilt bakımıyla birlikte yapıyoruz. Öncesinde cilde doğal ürünlerle bir bakım yapıyor, ardından refleksoloji masajını uygulayıp, işlemi bitiriyoruz. 

 

El ve ayak refleksolojisinin faydalarından da bahseder misiniz?
Her ayakta 7 binin üzerinde sinir ucu var. Bu sinir uçları vücudumuzdaki bütün organların ve bölgelerin akupunktur noktalarına denk gelir. Biz ayak altından bu noktaları uyararak, vücudumuzdaki dolaşım sistemini aktif hale getiriyor, vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını kuruyoruz. Tedaviyi destekleyici bir uygulamadır. İlk seansı rahatlatır, eğer düzenli aralıklarla yapılırsa bazı hastalıkların tedavisini destekler. Aynı zamanda kan dolaşımını düzenleyip, vücudun kendi kendini yenilemesini sağladığı için her sağlıklı insanın ayda 2-3 defa yaptırması gereken bir uygulamadır. El ve ayak refleksolojisi en çok mide rahatsızlıkları, migren, bel ve boyun fıtığı, eklem problemleri, kireçlenme, postür bozuklukları, vertigo, strese bağlı hastalıklar, huzursuz bacak sendromu, düşük ayak, alt ıslatma, adet düzensizlikleri, regl ağrıları, uyku problemlerinde işe yarıyor. Aynı zamanda yaşam kalitesini artırır. Öte yandan kan akışını hızlandırdığı için hastalanmakta olan organlar varsa çabuk iyileştirir ve hastalığı engeller. 

AĞRILARI GİDERMEK İÇİN…
Merkezinizde uygulanan medikal masajı daha çok kimler yaptırıyor?

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrıları yönetmek, iltihaplanmayı azaltmak, dolaşımı iyileştirmek, sinir sıkışmasını azaltmak, sindirimi iyileştirmek, esnekliği artırmak veya diğer sağlık sorunlarını gidermek için son dönemlerde medikal masaja sıkça başvuruluyor. Daha çok kulunç ağrısı, bel ağrısı, kas ağrısı, tutukluk gibi şikayetlerle gelenlere uyguluyoruz. Ağrı kesici aroma terapi yağlarıyla sırt veya tüm vücuda masaj yapıyoruz. Düzenli aralıklarla yapıldığında ağrıları azaltmaya yardımcı oluyor.

 

Köpüklü kafa masajını merak ettim doğrusu…
Kocaeli’de hiçbir merkezde bu uygulama yok. Başınıza köpükle masaj yapıyoruz. Göz altlarınıza bantlar yapıştırıyor, buhar terapisi uyguluyoruz. Baş, saç ve boyun bölgesine uygulanan bu yönteme genellikle stresi azaltmak, rahatlama sağlamak, baş ağrılarını hafifletmek ve genel bir gevşeme hissi yaratmak amacıyla başvuruyoruz. Öte yandan ayak detoksu yapıyoruz. Vücudunuzdaki tüm zehirleri 30 dakikada ayaklarınızdan çıkarıyoruz. 

ZAYIFLAMAK İSTEYENLER
Bir de zayıflama cihazınız var değil mi?

Merkezimize Chark cihazı aldık. Bu cihazla 54 dakikada 269 kalori yakıyorsunuz. 13 farklı bölgeye uygulanıyor. Bu cihazla rekor kırdık diyebilirim. Bir danışanımızı 12 seansta 65 santim incelttik. Bölgesel incelmenin yanı sıra sıkılaştırma ve selülitleri giderme özelliği de var. 

 

Klinik refleksoloji için il dışından gelenler olduğunu da duyduk.
İstanbul, Bursa, Bilecik, Yalova’dan gelen çok sayıda danışanımız var. Bırakın il dışını Fransa, Almanya, Amerika, Belçika ve Avusturya’dan gelen danışanlarım bile var. Yurt dışında yaşayanlar gelmeden önce randevularını alıyor. Daha çok rahatlamak amacıyla geliyorlar, yenilenerek gidiyorlar. 

 

Sadece kadınlara mı hizmet veriyorsunuz?
Şu an sadece kadınlara hizmet veriyoruz. Eskiden erkeklere de hizmet veriyorduk, seansları devam edenleri mağduriyet yaşamamaları için almaya devam ediyoruz ancak yeni danışan almıyoruz. Çünkü Almanya’da bir klinikten teklif aldım, düzenli aralıklarla yurt dışına gidip seanslar yapıyorum. Çok yoğun olduğum için böyle bir düzenleme yapmak zorunda kaldık.

ÖDÜLLERİ VAR
Çeşitli yarışmalara katıldığınızı, ödüller aldığınızı da biliyorum, biraz bahseder misiniz?

Şimdiye kadar iki ayrı yarışmaya katıldım. Biri Türkiye’de, diğeri Bosna Hersek’te oldu. 26 ayrı ülkeden, dünyaca ünlü masaj terapistlerinin katıldığı yarışmada Türkiye’den tek kadın katılımcı bendim, derece aldım. Benim için çok kıymetliydi, Türk kadınını orada başarıyla temsil ettiğimi düşünüyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı bizi bu noktada destekliyor, yarışmalara düzenli olarak gideceğiz. Bir de merkezimizi açtıktan 6 ay sonra ‘Yılın En İyi Refleksoloğu’ ödülünü aldım. İkinci altı ayda da ‘Yılın En İyi Terapi Merkezi’ ödülüne layık görüldük. Sürpriz bir ödül daha gelecek gibi, bekliyorum.

 

Esra Hanım, bu ay 3. yaşınızı kutluyorsunuz hem bununla ilgili düşüncelerinizi hem de hedeflerinizi öğrenmek isterim.
Bu işe bir odayla başladım, 8. odamı aktif hale getirdim, şu an yeni şube için hazırlık yapıyorum. ‘İnanmak, başarmanın yarısıdır’ diyorum. Bir kadın olarak istediğimiz taktirde başaramayacağımız hiçbir şey olmadığını biliyorum. Sadece hedefe odaklanmak lazım, ben de öyle yapıyorum. Bir de memnuniyet odaklı çalışmamız gerekiyor. Bizim merkezimiz kendine değer verenlere özel. Sağlığı ve güzelliği birleştirip kendini yenilemek isteyenleri bekliyoruz. 

 

Adres: Güney Mah. Tan Sok. No: 3A Körfez/Kocaeli
Telefon: 0538 648 87 35
www.aysertherapy.com
@ayserr_therapyy

NASIL ARANDI: #ayser therapy # terapi # kafa masajı # bakım # güzellik # refleksoloji # cilt bakımı # klinik refleksoloji

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.