05-12-2023 21:42

Psikolog Selin Küçük: Şu anda böyle hissettiğinin farkında mısın?

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/11/2023
.stripslashes($urun->baslik).

Kaygının üzerimizdeki etkisini azaltmak için Şimdi ve Burada olan bitene yönelmek, dikkati bilinçli bir şekilde yaptığımız işe odaklamak elbette ki hissedilen kaygıyı yok etmiyor. Ancak şimdi ve burada böyle hissettiğimiz farkına varmak, o an yaptığımız iş ile ilgili kaygımızın bizi olumsuz etkileyecek şekilde seviyesinin yükselmesine sebep olan zihnimizin bize hatırlattığı hikâyeye kapılıp gitmek yerine, bilinçli bir şekilde dikkatimizi yaptığımız işe vermemiz o hikâyenin sesinin azalmasını sağlar. Telefonda konuşurken radyomuzun sesini kısmak gibi düşünün. Telefonda ki kişiyi duyabilmek için yüksek ses ile çalan radyonun sesini kıstığımızda ses hala oradadır, belki anladığımız belki de telefonda konuşurken dikkatimizi veremediğimiz için hangi şarkının çaldığının farkında olmadığımız bir ses hala orada, bir şeyler söylemeye devam ediyordur. Zihnimizde çoğu zaman bizleri geçmişe geleceğe götürür, götürdüğü yerde karşımıza çıkardığı hikâyelerin içerisinde kalmak, o hikâyelerin bahsettiği şeylere kapılmak şimdi de yaşamak yerine zihnimizin bize hatırlattığı hikâye içinde yaşamamıza sebep olur. Radyonun sesi açılmıştır bir kere. O sese kendimizi kaptırdıkça şu an da böyle hissediyor olmak (kaygılı, stresli, korkmuş, heyecanlı vb) gayet anlaşılır, aslında. 


Sesi nasıl kısabiliriz? Zihniniz size sürekli hatırlattığı hikâyelere isim verebilirsiniz. Diyelim ki önemli bir sunum yapacaksınız. Aslında her şey hazır ancak bir anda ortaya çıkan bir hikâye var. Sunumda rezil olacağım! Ya sorulan soruları yanıtlayamazsam! Anlatırken kesin bir şeyleri karıştıracağım, unutacağım! Yeteri kadar da hazırlanmadım ki! 


Bu hikâyeye bir isim koyun. Yetersizlik hikâyesi, başarısızlık hikâyesi, rezil olacağım hikâyesi. İsim hakkı tamamen size ait! Zihniniz bu hikâyeyi söylemeye başladığında, Ah evet bunu tanıyorum. Yetersizlik hikâyesi bu! Teşekkürler zihnim bu hatırlatmayı yaptığın için. diyerek zihninize teşekkür edip, yapmak üzere olduğunuz işe odaklanabilmek adına sakince nefes alıp etrafınızda neler olduğuna bakabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde size farklı gelen neler var, bunlar kaç tane? İçinden herhangi bir tanesini daha yakından inceleyebilirsiniz de. 


Sevgiler...


Selin Küçük – Psikolog/Aile Danışmanı 

Psikopia Psikoloji – 05057471041                                                                                                                               

Karabaş Mah. Hafızbinbaşı Cad.                                                                                                                                         

İnci İş Merkezi No: 30/1 K:1 D:4 İzmit/Kocaeli 

 

NASIL ARANDI: #psikopia # psikoloji # psikolojik danışman # psikolog # izmit # süreyya çilenk # selin küçük

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.