29-02-2024 19:20

Yine bir ‘güzellik’ yaptı: Dr. Yasin Ünal Klinik

2019-12-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-12-05
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

O, kentimizde ‘estetik’ denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri; genç kalmak, güzelleşmek ve cildinden yılların izini silmek isteyenlerin ilk adresi. Bugüne dek yaptığı sihirli dokunuşlarla binlerce kadını aynalarla yeniden barıştıran plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı Dr. Yasin Ünal, artık hastalarını yepyeni, modern ve son derece şık tasarlanmış kliniğinde ağırlıyor.

Nazer Inn İş Merkezi’ndeki yeni kliniğinin kapılarını kısa bir süre önce açan Dr. Yasin Ünal, yılların birikimi, deneyimi ve yenilikçi bakış açısıyla mesleğini sanata dönüştürüyor. Dr. Yasin Ünal Klinik’te, hastalarına bir ‘güzellik’ yaparak medikal estetik ile kalıcı makyaj uygulamalarını aynı çatı altında buluşturan başarılı hekim, bu uygulamayla ilimizde bir ilke daha imza atmış oldu. Eğer siz de ‘Gençleşmek ve güzelleşmek için ayrı ayrı merkezlere gitmekten yoruldum’ diyenlerdenseniz; Dr. Yasin Ünal’ın yeni kliniğini ve klinik bünyesinde hizmet veren Esteluna Sağlık ve Güzellik Merkezi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz…

 

 

Hocam, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1976, Zonguldak doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Zonguldak’ta tamamladıktan sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Plastik cerrahi uzmanlığımı ise Trakya Üniversitesi’nde yaptım.

 

Neden plastik cerrahi?

Benim için tıp fakültesi değil ama plastik cerrahi bilinçli bir tercihti. Üniversite sınavına girerken mühendislik okumak istiyordum ancak beklemediğim bir şekilde tıp fakültesini kazandım. Ezber ve teorik ağırlıklı olan tıp eğitimi benim için ağırdı. Ahşap oyma, fotoğraf, resim gibi sanat dallarına yatkınlığı olan ve görsel hafızası güçlü birisiyim. Tıp fakültesinde gördüm ki uzmanlık alanlarının içinde bana en uygunu plastik cerrahi ve üstelik eğitimi de çok zevkli. Tıp fakültesini seçerek yaptığım hatayı, plastik cerrahiyi seçerek düzeltmiş oldum.

 

Kocaeli’ye mecburi hizmet için mi gelmiştiniz?

Evet, 2007 yılında mecburi hizmetimi tamamlamak için Seka Devlet Hastanesi’ne geldim. Ne yazık ki devlet hastanelerinde plastik cerrahiyle ilgili ne vizyon, alet, edevat ne de buna yönelik hasta grubu vardır. Bu nedenle Kocaeli’ye geldikten 3 ay sonra kendi muayenehanemi açtım. Yaklaşık 3 yıl bu şekilde devam ettikten sonra 2010 yılında Akademi Hastanesi’ne geçtim ve bu hastanede büyük bir keyifle 10 yıl çalıştım. Yaklaşık iki ay önce de kendi kliniğimi açarak yepyeni bir döneme girdim.

 

Bu şık klinikte hangi uygulamalar yapılıyor?

Kliniğimizde botoks, dolgu, PRP, gençlik aşısı, somon DNA, mezoterapi, Fransız askısı, örümcek ağı estetiği gibi cildin kalitesini artırmaya ve gençleşmeye yönelik uygulamalar yapıyoruz. Operasyonlarımı ise hala Akademi Hastanesi’nde gerçekleştiriyorum. Bunun yanı sıra kliniğimiz bünyesinde hizmet veren Esteluna Sağlık ve Güzellik Merkezi’nde de kalıcı makyaj, kaş kontürü, saç simülasyonu, klasik ve Hydrafacial ile cilt bakımı uygulamaları da var.

 

Kısacası, burada gençleşmeye ve güzelleşme dair yapılmayan hiçbir uygulama yok…

Doğru… Hastalarımıza en kaliteli hizmeti, aynı çatı altında vermek bizim için önemli. Kalıcı makyaj uygulamalarını yapan deneyimli bir ekibim var. Microbliding, dudak renklendirme, kaş laminasyon, kirpik lifting, saç similasyonu gibi işlemleri profesyonelce uyguluyorlar. Klinikte kalıcı makyaj uygulamalarının yapılmasını özellikle istedim çünkü dolgu ve botoks yaptıran hastalarımın büyük çoğunluğu kalıcı makyaj da yaptırıyor. Bir hekim olarak, bu işlemlerin benim kontrolümde yapılıyor olması ve işlemlerin birbirini en iyi şekilde tamamlaması önemli.

 

 

HYDRAFACIAL CİLT BAKIMI ESTELUNA’DA

 

Klinikte lazer epilasyon da yapılıyor mu?

Evet, lazer epilasyon da var. Lazer epilasyon, doktor kontrolü altında yapılması gereken, ciddi bir uygulama olmasına rağmen pek çok merkezde kontrolsüzce uygulanıyor. Lazerin hangi cilt tipine, ne dozda yapılacağını ve doğru uygulamayı ancak bir hekim bilebilir. Yanlış ve ehliyetsiz merkezlerde yapılan lazer epilasyon işlemi sonucunda yanık sorunlarıyla bize gelen çok hastamız var.

 

Hydrafacial cihazıyla yapılan cilt bakımı şu sıralar oldukça popüler. Diğer bakımlardan farkı nedir?

Çok etkili bir bakım… Hydrafacial cihazı, cildin üst tabakasındaki ölü deriyi özel solüsyonlar yardımıyla yıkarken aynı zamanda vakumlar. Sonrasında siyah noktalar yine vakumlanarak temizlenir ve açılan gözeneklerden verilen özel bir jel ile cilt iyice beslenir. Son olarak led-ışık terapilerle cildin total olarak kalitesi artırılır. Hydrafacial, sıradan bir cilt bakımı değildir. Cildi besleyen, tazeleyen, yaşlanmayı geciktiren, ince kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesini sağlayan çok önemli bir sistemdir.

 

 

DOĞRU TESPİT EDİLMELİ

 

Hocam, estetik uygulamalarda en iyi sonucu almak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nedir?

Güzel görünmek için en önce estetiği bozan noktanın doğru tespit edilmesi gerekir. Hastalarımız bazen kendisini rahatsız eden görüntünün aslında nereden kaynaklandığını fark edemeyebiliyor. Örneğin, çenesi geride olan ya da elmacık kemiği olmayan bir hasta, sorunun burnundan kaynaklandığını düşünebiliyor ve burun estetiği istiyor. Böyle durumlarda, süreci sadece onun istekleri doğrultusunda yürütürsem, hastamın yeni burnuyla da mutlu olamayacağını biliyorum. Bu nedenle önce yüzlerindeki gerçek sorunları anlatıp, hastalarımı doğru işlemlere yönlendiriyorum.

 

Son dönemde, özellikle medikal estetik uygulamalara olan ilgi fazlasıyla arttı. Sizce neden?

Çünkü teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ameliyat olmadan da gençleşmek ve güzelleşmek mümkün hale geldi. İnsanlar; lazer, botoks, dolgu, mezoterapi, gençlik aşısı gibi işlemlerle sadece 15-20 dakikada daha iyi bir cilt kalitesine sahip olabiliyor; yaşlanma belirtilerini ameliyatsız bir şekilde en aza indirebiliyor. Bu tür işlemler aynı zamanda kişiyi ileride olması gereken ameliyatlardan kurtarıyor. Anestezi gerektirmiyor, ayrıca riskleri çok az.

 

Peki, ameliyatsız estetiğin her dalı, herkese uygulanabilir mi?

Haklı olarak herkes daha genç ve güzel görünmek istiyor ancak korkunç olan şu ki günümüzde estetik uygulamalar, 20‘li yaşlardan itibaren sınırı olmayan bir hale geldi. Oysa bizim amacımız kişinin olduğu yaşı daha kaliteli yaşamasını ve daha güzel bir cilde sahip olmasını sağlamak. Deformiteleri en aza indirgemek. Estetik konusunda en yanlış yaklaşım ise popüler yıldızlara benzemek için ameliyat olmak. Herkesin yüzü farklı. Hiçbirimizin doku kalitesi, doku kalınlığı, kıkırdak yapısı birbirine benzemiyor. Beğendiğiniz burun sizin yüzünüze uygun olmayabilir. Bu nedenle, kişiye özel çalışmak lazım. Ameliyatı kişinin kendi yüzünde kulak, çene, göz, alın oranına göre; kendi kıkırdak yapısını, yumuşak doku kalitesini göz önüne alarak planlıyorum. Hastaya da ortaya çıkacak sonucu gösteriyorum. Estetik operasyonlara bu şekilde yaklaşılmadığı takdirde, ortaya istenmeyen sonuçların çıkması ihtimali her zaman vardır.

 

Yüz germe de sık sık yaptırılan bir operasyon. Daha çok ileri yaştaki kişiler mi tercih ediyor?

Endeskopik yüz germe ameliyatını daha çok yaşla birlikte sarkan yüzü yukarıya almak için uyguluyoruz ama yüz şeklini değiştirmek ve sarkmaları engellemek amacıyla genç yaşta bu ameliyatı olan kişiler de var. Yine de klasik yüz germe, genellikle 50 yaş üstündeki insanlara daha çok yapılan bir işlem. Bunun yanı sıra yüz bölgesindeki sarkmalardan kurtulmak, daha genç bir görünüme sahip olmak, ancak yüz germe ameliyatı olmak istemeyen hastalarımız için ameliyatsız yüz germe de yapabiliyoruz.

 

Nasıl?

Fransız askısı ve örümcek ağı estetiği dediğimiz uygulamalar, muayenehane ortamında çok kısa sürede yapılarak, hastayı anında genç bir görünüme kavuşturuyor. Bu işlemler, insan vücuduna tamamen uyumlu iplerin cilt altına yerleştirilip yukarıya doğru gerilmesi esasına göre uygulanıyor. Böylece yüzdeki sarkmalar dakikalar içinde, ameliyata gerek kalmadan yok edilebiliyor. Bunlar uzun süre kalıcılığı olan ve çok başarılı sonuçlar aldığımız işlemler.

 

Son olarak şunu sormak istiyorum: Uzmanlığınızın ilk günleriyle bugünü kıyasladığınızda, insanların estetik cerrahiye bakış açısında ne gibi farklar görüyorsunuz?

Artık hem kadınlar hem de erkekler estetik operasyonlar konusunda çok daha cesur. Eskiden estetik operasyon geçiren kişiler, ameliyat olduğunu sır gibi saklardı. Ayrıca, buradaki hekimlere yeteri kadar güvenilmez; estetik operasyon için İstanbul’a gidilirdi. Bu algıyı yıkmak için 10 yıl boyunca uğraştık ve artık insanlar bize güveniyor. Estetiğe bakış açısı da çok değişti. Bugün, kimse estetik operasyon geçirdiğini gizlemiyor. Eskiden yaptığımız ameliyatların öncesi ve sonrasındaki fotoğrafları paylaşmak için hastalarımızdan izin almakta zorlanırdık; şimdi eski ve yeni hallerini sosyal medyadan bile rahatlıkla paylaşıyorlar.

Hocam, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum…

Ben teşekkür ederim. Gençleşmek ve daha da güzelleşmek isteyen tüm Kocaelilileri kliniğimize beklediğimizi söylemek isterim.

 

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan Mah. Şehit Ali İhsan Çakmak Sok. Nazer Inn İş Merkezi No:46 Kat:3 Ofis:35 İzmit/Kocaeli

Telefon: 543.562 40 43

www.dryasinunal.com

NASIL ARANDI: #Dr. Yasin Ünal # Klinik # güzellik # estetik # kalıcı makyaj # genç kalmak # güzelleşmek # cilt # medikal estetik # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.