29-02-2024 21:16

37 yıl önce de çok şıktı

2017-01-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-01-04
.stripslashes($urun->baslik).

1979 yılında ‘Kocaeli’nin en şık giyinen kadını’ seçilmiş Serap Efe… O dönemdeki Kocaeli Gazetesi’nin birincisi sayfasına konuk olmuş. Semahat Kaynarca (Gün) imzalı röportajın fotoğraflarını da Ahmet Serimer çekmiş. Aradan tam 37 yıl geçmiş. Hala Kocaeli’nin en şık, en zarif kadınlarından biri…

Rahmetli Mehmet Sadık Efe’yi bu kentte tanımayan yoktur herhalde. Efe Tur markasının yaratıcısı olan M. Sadık Efe, benzin istasyonu işletmeciliğinden mobilyaya, ithalat-ihracattan hac organizasyonuna kadar elini attığı her işte başarılı olmuş, bu kentte çok sayıda kişiye yararı dokunmuş bir isimdi.

Kocaelispor’un efsane yöneticilerinden olan, renkli kişiliğiyle bilinen M. Sadık Efe, 57 yaşında geçirdiği bir kalp krizi sonucu İstanbul’da yaşamını yitirmişti. Mehmet Sadık Efe’nin vefatının ardından eşi Serap Efe şehre geri döndü. Kocaeli, 15 yıl boyunca İstanbul’a kaptırdığı şık, tarz ve stil kadını geri kazanmış oldu.

1952 Adapazarı doğumlu olan Serap Efe, henüz 17 yaşında iken M. Sadık Efe ile evlenme kararı almış, bu yüzden okulunu bile yarıda bırakmış. Efe çiftinin bu evlilikten iki oğulları dünyaya gelmiş. Eşi gibi oğlu Fadıl’ı da erken yaşta kaybeden Serap Hanım şimdilerde diğer oğlu Mesut’un çocukları Ela ve Eren ile hayata gülümsüyor.

 

YAŞAM

Nerede yaşıyorsunuz?

Kullar’daki Kolaylı Sitesi’nde oturuyorum.

Evinizi seçerken dikkat ettiğiniz kriterler?

Bu sitede çok akrabam, arkadaşım, eşim dostum var. En önemlisi de kardeşim alt katımda oturuyor. Biz, yaklaşık 15 sene İstanbul’da yaşadık. Mesut’un okulu için gitmiştik. Mehmet vefat ettikten sonra İzmit’e döndüm. Önce Gülaçtı sitelerinde oturdum, şimdi buradayım.

Evinizin en rahat köşesi?

Arka odada kendimi çok daha rahat hissediyorum. Zaten orası da iki odanın birleştirilmesiyle oluşturulmuş ayrı bir salon gibi. Salonda ise kendimi misafir gibi hissediyorum.

Hafta sonlarını nasıl geçiriyorsunuz?

Hafta sonlarında genelde torunlarımla birlikte oluyorum. Onlarla vakit geçirmeyi seviyorum. Bunun dışında arkadaş günlerine katılıyorum. Hafta içi boş zamanlarımda da el becerisi kurslarına gidiyorum.

Spor yapıyor musunuz? Fit görünümünüzü neye borçlusunuz?

Aktif olarak spor yapmadım hiç. Genetik herhalde. Yediklerime dikkat etmeye çalışıyorum. Hiçbir zaman aşırı kilolu olmadım. Genç kızken de çok zayıftım.

 

GİYİM

Sizce moda nedir? Modayı takip eder misiniz?

Biraz klasik bir cevap olacak ama moda, kişinin kendine yakışanı giymesidir. Modayı ucundan, kıyısından takip etmeye çalışıyorum.

Alışverişi en çok nereden yapıyorsunuz?

Ben bu konuda çok şanslıyım. Annem çok iyi bir terziydi, kıyafetlerimin çoğunu o dikerdi. Daha sonra kardeşim onun yerini aldı. O da çok iyi bir terzidir. Ben modeli seçerim, kardeşim diker. Konfeksiyon da alırım. Belli bir marka takıntım yok. Çıkarım çarşıya, mağaza mağaza gezerim, beğendiğim şeyleri alırım.

Çanta?

Çantayı çok severim. Marka olmasına dikkat ederim. Son birkaç yıldır gelinimizin teyzesinin kızı Ebru’nun yarattığı bir Türk markası olan Crystal & Marble marka çantaları çok beğeniyorum, severek kullanıyorum.

Gece kıyafetinde tercihiniz?

Gece kıyafetlerimi kendim tasarlamaya çalışıyorum. Markaların modellerini incelerim, beğendiğim kısımlarını alır, kendime yeni bir model yaratırım ve diktiririm.

Aksesuar?

Sarı altını çok severim. Yaşım itibariyle olsa gerek eski elmas montürler daha çok hoşuma gitmeye başladı. Gümüş ve doğal taşlardan yapılma aksesuar da kullanıyorum.

Gardırobunuzun vazgeçilmezi?

Gardırobumun vazgeçilmezi, pantolonlarımdır. Dış giyimde daha çok pantolonu tercih ediyorum, çünkü daha rahat ediyorum.

En son satın aldığınız şey?

Ayakkabı satın aldım. Marka tercihim yok, beğendiğim ayakkabıyı alırım ancak Nine West’in kalıpları hoşuma gidiyor.

Kocaeli’nin en şık kadını olarak bayanlara tavsiyeleriniz var mı?

Öncelikle kilolarına dikkat etsinler. Bir de ten ve saç renklerine göre giyinmeye çalışsınlar. Her renk, herkese yakışmıyor. Kişi, giydiği şeyin kendisine yakıştığından emin olmalı, abartıya kaçmamalı.

 

GÜZELLİK

Cildinizin güzelliğini neye borçlusunuz?

Cilt temizliğine dikkat ediyorum. Daha çok doğal ve bitkisel kremler kullanıyorum. Hatta kendi kremimi kendim yapıyorum. Madecassol, E vitamini, kayısı yağı, badem yağı ve Bepanthen’i karıştırıp krem elde ediyorum. Uzun süredir bunu kullanıyorum, beni çok rahatlatıyor.

Hangi parfümü kullanıyorsunuz?

Donna Karan New York ve Nina Ricci. Yıllardır aynı parfümleri kullanıyorum. Bazen değiştireyim diye düşünüyorum ama kokulara karşı alerjim de var, değiştiremiyorum.

Makyaj malzemesinde tercihiniz?

Makyaj malzemesinde M.A.C.’i tercih ediyorum. Gelinimizin kız kardeşi yurt dışında M.A.C. ürünlerini çalışmıştı. Onun tavsiyeleri doğrultusunda M.A.C. kullanıyorum.

Saçınıza özel bir bakım yapıyor musunuz? Hangi kuaföre gidiyorsunuz?

Saçlarıma argan yağı ile bakım yapmaya çalışıyorum. Belli bir kuaförüm yok, zaten saçlarımı kendim boyuyorum. Dayımın oğlu İstanbul’da, Nişantaşı’nda kuafördü, eskiden ona giderdim. O da rahmetli olunca, gitmiyorum artık.

 
Estetik yaptırdınız mı? Karşı mısınız?

Yılda bir kez botoks yaptırıyorum.


GEZİ

Yurt dışına ne sıklıkla çıkıyorsunuz?

Eskiden çok çıkardık. Eşimle Avrupa’yı gezdik. Uçak korkum olduğu için uzak noktalara gidemedik. Artık pek sık çıkmıyorum yurt dışına. En son geçen sene yeğenimle Prag ve Almanya’ya gitmiştim. Son yıllarda daha çok derneğin (Anneler Derneği) 2-3 günlük gezilerine katılıyorum.

Yurt içinde yaz-kış tercihiniz?

Adrasan’ı çok severim, mutlaka her sene giderim. Eski ortağımız Feridun’un Felix diye bir oteli var, orada kalırız. Kışın ise dağa giderim ama artık kaymıyorum. Eskiden çok kayak yapardım şimdi cesaret edemiyorum.

Şehir içinde kahvaltı ve yemek için nereleri tercih ediyorsunuz?

Kahvaltı için Sapanca’ya Titiz’e gideriz. Akşam yemeği için de oğlum balığı çok sevdiği için balık restoranlarına. Ama artık Susico açıldı oraya gideriz. Suşiyi çok severim. Tatlıya da çok düşkünümdür. Özellikle boşnak tatlısı sevdican ve kalburabastıya bayılırım.

Eğlence için sürekli gittiğiniz mekan?

Aile arasında eğlenmeyi severim. Akrabalarımızla yıllık toplantılarımız olur. Mesela yeni yıl yemeğinde mutlaka bir araya geliriz.

NASIL ARANDI: #serap efe # efe tur # moda # stil # güzellik

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.