29-02-2024 17:59

Gözlük ve lenslerden kurtulmak mümkün

2019-10-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-08
.stripslashes($urun->baslik).

 

Herkes gözlüklerden kurtulmak ve dünyanın tüm güzelliklerini kendi gözleriyle görmek ister. Bu doğrultuda yapılan müdahaleler arasında en yaygını olan lazer tedavisi, kişiden kişiye farklılık gösteren göz yapıları nedeniyle maalesef her hastaya uygulanamaz. Göz içi mercek tedavileri, lazere uygun olmayan hastalara ek olarak, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan katarakt rahatsızlığının da tek tedavi yöntemidir. Dünyagöz İzmit’te görev yapan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, kırma kusurlarını düzeltmek için uygulanan ve katarakt ameliyatlarında da kullanılabilen tri-fokal merceklerle ilgili detaylı bilgi verdi.

 

ÖMÜR BOYU KULLANILIYOR

Göz içindeki merceğin çıkarılması sonrasında yerine yerleştirilen göz içi mercekler, hastalar tarafından ömür boyu kullanılabiliyor. Yakın, uzak ve ara mesafedeki görme problemlerine aynı anda çözüm üreten tri-fokal akıllı mercekler sayesinde hastaların gözlük ve lenslerinden kurtulabileceğini belirten Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Tri-fokal mercek ameliyatları; yakın, uzak ve ara mesafede görme sorunlarını çözmek için göz yapısı uygun olan hastalara önerdiğimiz etkili bir tedavi yöntemidir. Bu merceklerde bulunan çeşitli halkaların bir bölümü uzağı, bir bölümü ise yakını ve ara mesafeyi görmede yardımcı olur. Bu şekilde, gözde görmeyi sağlayan sarı noktanın üzerine hem uzaktaki hem yakındaki görüntüler net olarak düşer. Kısa sürede adapte olunabilen bu durum sayesinde hastalar, uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulabilir” dedi.

 

KATARAKTTA EN ETKİLİ YÖNTEM

Tri-fokal akıllı mercek tedavilerinin katarakt ameliyatlarında özellikle femtosaniye lazer ile kullanıldığında oldukça etkili bir yöntem olduğunun altını çizen Op. Dr. Ekşioğlu, “Katarakt tedavisinde en yeni teknolojiler olan tri-fokal akıllı mercekler ve femtosaniye lazer, birbirini çok iyi tamamlayan iki teknik. Uygulandıktan sonra katarakt problemini ortadan kaldıran bu tedavinin en büyük getirilerinden biri de ameliyat sonrasında hastanın günlük hayatta uzak ve yakın gözlüğü kullanımını en aza indirmesidir. Kullanılan çok odaklı lensler, eski iki odaklı lenslere göre yakın, orta ve uzak mesafelerde net görüş sağlamanın yanı sıra gece görüşlerindeki parlamaları da engeller. Yerleştirilen merceklerin ömür boyu kullanılabiliyor olması, alerji yapmaması ve göz dokusuna uyumlu olması ise en büyük avantajları” diye konuştu.

 

HASTA SEÇİMİ VE ÖN MUAYENE ÖNEMLİ

Tedavi uygulanacak hastanın ihtiyaçlarının doğru belirlenmesinin önemine dikkat çeken Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Ekşioğlu, “Hasta için uzağı mı, yakını mı görmenin daha önemli olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle, detaylı bir göz muayenesi yapılması şart. Her hastanın göz yapısı bu ameliyata uygun olmayabilir. Hastanın pupil boyutlarının yanı sıra kataraktı olan hastaların mesleki durumu, yaşı, okuma alışkanlıkları gibi etkenler dahi kullanılacak mercek seçimini etkileyen faktörlerdir. Hastaların ameliyat öncesinde detaylı olarak bilgilendirilmesi de gerekiyor. Doğru hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurum ve hekimin tecrübesinin yanı sıra kullanılan merceğin doğru seçilmesi sayesinde bu ameliyatlarda yüksek bir başarı oranı yakalanmaktadır. Ameliyat sonrasında ise yaklaşık 3-4 haftalık bir süreç boyunca hastalardan damla kullanmaları ve gözlerine özen göstermeleri istenir. Görme, yaklaşık 1-2 gün içerisinde normal seviyeye ulaşırken, hastalar normal hayatlarına dönebilir” diyerek sözlerini tamamladı.

NASIL ARANDI: #tri-fokal # akıllı mercek # sayesinde # Dünyagöz # İzmit Hastanesi # gözlük # lensler # kurtulmak # tedavi # sağlık # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.