13-06-2024 04:20

Son yıllarda en sık yapılan 10 estetik cerrahi uygulaması

2019-10-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-09
.stripslashes($urun->baslik).

Plastik cerrahinin popülaritesi her geçen yıl artıyor. Son bir yılda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 milyon estetik cerrahi işlemi yapıldı. Bu sayı 10 sene öncesine göre yüzde 98 artış anlamına geliyor.

“Artık yalnız kadınlar değil erkekler de yoğun olarak estetik cerrahiye başvuruyor.

Son bir yıl öncesine kadar her 8 estetik işlemden biri erkeklere yapılırken, son bir yıl içinde her 4 işlemden  biri erkekler tarafından tercih edildi” diyen Acıbadem Kocaeli Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdullah Etöz, son yılların en sık yapılan estetik uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 

1) Liposuction

Normal, ultrasonik ve lazerli uygulamaları olan; dokunun yerine ya da derinin sarkma durumuna göre farklı farklı şekillerde uygulanan bu işlemde hasta 7 ila 10 gün içinde işine dönebiliyor.

 

2) Meme büyütme (Silikon implant ile meme estetiği)

Her yıl tüm dünyada 500 bin kadının tercih ettiği bu uygulama; büyütme, dikleştirme ve asimetrik memelerin simetrik hale getirilmesi gibi nedenlerle yapılıyor. Doğum sonrası yaygın bir sorun olan meme dekoltesinin boşalmasını kalıcı olarak düzeltebilen tek şey meme silikonu. Ameliyat sonrasında hastanın işe dönme süresi ise ortalama 6-8 gün.

 

3) Blepharoplasty (Göz kapağı estetiği)

Hem görme alanını artıran hem de yorgun bakışı düzeltebilen bu müdahalede hasta 5-6 gün içerisinde işine dönebiliyor.

 

4) Abdominoplasty (Karın germe)

Karındaki yağların alınması ve sarkan derinin çıkarılması anlamına gelen bu işlem kilo verme ya da doğum sonrasında sarkan bölgeler için gerekli oluyor. İşlem sonrası işe dönme süresi ise 2 hafta.

 

5) Meme küçültme

Büyük ve ağır memeler hem duruş bozukluklarına hem de sosyal ve psikolojik sıkıntılara yol açabiliyor. Bu da daha az hareket etmeye ve genel olarak da kilo almaya neden olabiliyor. Tüm bu nedenlerle tercih edilen bu operasyon sonunda hastanın vücudu hafifliyor, kendine güveni yerine geliyor ve sosyal ilişkileri gelişiyor. Operasyon sonrası işe geri dönme süresi ortalama 7-10 gün.

 

6) Rhinoplasty (Burun estetiği)

Burun estetiği nefes alma sorunu veya şekil bozukluğu gibi nedenlerle yapılıyor. Kapalı, açık teknikleri ve ultrasonik kesme gibi ameliyat yöntemleri operasyon sonrası burun çevresinde şişme ve morarma durumunu ciddi oranda azaltıyor. Ortalama işe dönüş süresi ise 7 gün.

 

7) Yüz germe

Sarkmış bir boyun ve kese şeklinde düşmüş yanakların kalıcı tedavisi ancak yüz germe, kaldırma ile mümkün oluyor. Boyun, şakak, alın ve göz kapağı estetiği aynı anda yapılabiliyor. ‘Ağır yüz’ tabir edilen, yüzden kilo alan insanlarda bu işlem sırasında cilt altı yağ dokusu da inceltiliyor ve böylece kalıcı olarak yüzden kilo alma kapasitesi de sonlandırılmış oluyor. Etkileri 7 ila 10 yıl devam eden yüz germe işlemi sonrası hasta 7 gün içinde işine dönebiliyor.

 

8) Meme dikleştirme

Sarkmış ancak doku eksikliği olmayan memelere, meme dikleştirme işlemi uygulanıyor. Deri fazlalığı ile yapılacak bir iç sutyen (intrabra) ile meme destekleniyor ve böylece sutyensiz de dik duran bir göğüs elde edilebiliyor. Eğer doku eksikliği varsa silikon implant ile birlikte dikleştirme uygulanması gerekiyor. Bu işlem sonrası ortalama işe dönme süresi 5 gün.

 

9) Alın germe-Kaş kaldırma

Kaş düşüklüğü yaşlanma ile birlikte olabildiği gibi kalıtsal etkilerle de ortaya çıkabiliyor. Kaş kaldırma ve alın germe saçlı deri içerisinden girilerek uygulanıyor. İşe dönüş süresi yaklaşık 7 gün.

 

10) Gynecomastia (Erkek memesi büyümesi)

Son yıllarda artan obezite ve katkılı gıdalar tüketimi nedeniyle erkeklerde meme büyümesine oldukça sık rastlanıyor. Böyle bir durumda meme dokusunu kesmeden ince bir delikten eriterek dışarı almak mümkün. İlerlemiş vakalarda deride çok sarkma varsa deri çıkarılması da gerekebiliyor. Hasta, işlem sonrası 5 ila 7 günde işine dönebiliyor.

NASIL ARANDI: #acıbaden hastanesi # kocaeli # estetik # estetsiyen # Op. Dr. Abdullah Etöz #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.