29-02-2024 22:28

Çalı süpürgeli melekler

2019-10-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-10
.stripslashes($urun->baslik).

Kadın demek, emek demek… Fedakarlık, sevgi, inanç, azim demek. Kadın; bilekten değil, yürekten gelen kuvvet demek. Kadının başaramayacağı iş var mı? Elbette yok… Ve eğer bir kadın ekmeğini taştan çıkarmayı, alnının teriyle para kazanmayı, kendi ayaklarının üzerinde dimdik durmayı aklına koymuşsa, önünde duracak engel de yok. Yeter ki kadının doğasından kaynaklanan hassasiyeti, annelik vasfından gelen merhameti, çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlama isteği ve toplumun üreten bir bireyi olma yönündeki arzusu iş gücüne çevrilsin; onlara bir şans tanınsın, güçlerini göstermeleri için bir fırsat verilsin. Aynı Karamürsel Belediyesi’nin yaptığı gibi… Karamürsel Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan ‘çalı süpürgeli melekler’, imkan sağlandığında kadınların her işin üstesinden başarıyla gelebileceğinin en güzel örneği.

 

BAŞKAN YILDIRIM’IN PROJESİ

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kadınlara iş imkanı sağlamak amacıyla 2015 yılında hayata geçirdiği ‘kadın süpürgeciler’ projesi, Karamürselli 9 kadının hayatını değiştirdi. Başkan Yıldırım’ın desteğiyle iş sahibi olan ve Karamürselliler tarafından ‘çalı süpürgeli melekler’ olarak anılan bu çok becerikli 9 hanım, her sabah erkenden kalkıyor; ellerindeki çalı süpürgeleriyle Karamürsel’in sokaklarını, caddelerini, parklarını tertemiz yapıyor. Ailesinin refah seviyesini artırmak, çocuklarını daha iyi şartlarda okutmak için kolları sıvayan ve yaz-kış demeden her gün şevkle çalışan çalı süpürgeli melekler; azimleri, çalışkanlıkları ve hiç eksilmeyen neşeleriyle hem Karamürsel halkının hem de ailelerinin gurur kaynağı.

İşlerine dört elle sarılan çalı süpürgeli melekler sayesinde, Karamürsel’e kadın eli değdiği daha ilk bakışta belli oluyor. Belli bir düzen dahilinde, ilçenin çeşitli noktalarında dönüşümlü olarak çalışan ekip; işini bir kadının titizliği, dikkati ve özverisiyle yapıyor. Onlar sayesinde Karamürselliler çok daha temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşıyor. Üstelik onlar sadece temizlik yapmakla kalmıyor, ihtiyacı olan herkesin yanında oluyor. Karamürselliler, çalı süpürgeli melekleri bazen karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yaşlı teyzenin, kimi gün koşarken düşen bir çocuğun, hatta zaman zaman ağaçta mahsur kalan bir yavru kedinin yardımına koşarken görüyor.

Yaptıkları işi çok sevdiklerini ve Karamürsel halkından çok olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden kadın süpürgeciler; iş sahibi olmanın hem kendilerine olan güvenlerini artırdığını hem de aile bütçesine katkıda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söylüyor. Kendilerine bu olanağı sağlayan Başkan İsmail Yıldırım ve ekibine her fırsatta teşekkür eden çalı süpürgeli melekler, “Karamürsel sokaklarının temizliği ve düzeni bize emanet. Ekip olarak hem birbirimizi hem de yaptığımız işi çok seviyoruz. Her zaman aynı istek ve azimle çalışarak, bize bu şansı veren başkanımızın yüzünü kara çıkarmayacağız” diyor.

 

 

İNCİ SEVİM:

EKİBİN İLK KADIN ELEMANIYIM

30 seneden beri Karamürsel’de yaşıyorum. Daha önce hiç çalışmamıştım ama eşimden ayrılınca kendi ayaklarımın üzerinde durmam gerekti. Bu işi 5 yıl önce ablamın vasıtasıyla buldum; Karamürsel’in ilk kadın süpürgecisi oldum. Her gün ilçemizin sokaklarını süpürüyor, temizliyoruz. Karamürsel’in temiz bir ilçe olmasına katkı sağlamak, halkla iç içe olmak, en önemlisi de bir kadın olarak çalışıp para kazanmak çok güzel. İşimi çok severek yapıyorum.

 

 

NAGEHAN YILMAZ:

KADIN İSTERSE, HER İŞİ BAŞARIR

Ben 45 yaşındayım. Daha önce tekstil sektöründe 30 yıl çalıştım. Karamürsel’e evlendikten sonra geldim. Çalışıp aile bütçemize katkıda bulunmak istiyordum, burada iş bulunca çok sevindim. Üç yıldır Karamürsel’de süpürgecilik yapıyorum. İşimi her şeyiyle çok seviyorum. Biz Karamürsel’in çağdaş yüzüyüz. Yaptığımız çalışmayla kadınların her işin üstesinden gelebileceğini göstermiş olduk.

 

AYŞE TUNCAY:

İŞİMİ ÇOK SEVİYORUM

48 yaşındayım, ekibimizin en büyüğü benim. Bu yüzden arkadaşlarım bana ‘Çavuş Ayşe’ diyor. Süpürgecilik ilk işim değil, daha önce Karamürsel’de ipek halı dokumuştum. Ayrıca tekstil sektöründe de çalıştım. Bu işi ise bir arkadaşımın tavsiyesiyle buldum. Şu anda yaptığım işi çok seviyorum. Hem ekip arkadaşlarımla çok iyi anlaşıyoruz hem de halktan çok güzel tepkiler alıyoruz. Bize bu imkanı sağlayan büyüklerime çok teşekkür ederim.

 

 

 

AYŞE AKINCI:

ÇOCUKLARIMI OKUTABİLİYORUM

Aslen İstanbulluyum, 42 yaşındayım. 14 senelik evliyim, 3 çocuk annesiyim. Çalışmamın en büyük sebebi, çocuklarımı okutabilmek. Daha önce de çeşitli işlerde çalıştım. Bu işe annemin tavsiyesi ve ısrarıyla girdim. İyi ki onu dinlemişim, şu anda çok sevdiğim bir işi yapıyorum. Çocuklarım önceleri süpürgecilik yapmamı istememişti ama şimdi onlar da alıştı, annelerini destekliyorlar. Üniversitede kızım var, işim sayesinde çocuklarım daha rahat okuyor.

 

FİLİZ BALCI:

EKMEK PARAMIZI KAZANIYORUZ

Ben 33 yaşındayım, evlenip Afyonkarahisar’dan Karamürsel’e geldim. İki tane kızım var. Bu işi yapan kadınları görünce ben de başvurdum. 3 yıldır Karamürsel’in sokaklarını, caddelerini, parklarını temizliyorum. İşimi ve çalışma arkadaşlarımı çok seviyorum. Birlikte hem iyi vakit geçiriyor hem de ekmek paramızı kazanıyoruz. Ailem de yaptığım işe saygı duyuyor. İyi ki bu işi yapıyorum.

 

FATMA ÖZTÜRK:

ÇOCUKLARIM BENİMLE GURUR DUYUYOR

Aslen İstanbulluyum, 41 yaşındayım. Eşimden ayrıldıktan sonra bir süre annemle birlikte yaşadım. O da vefat edince, ablam burada olduğu için Karamürsel’e geldim. Çocuklarıma bakmak için çalışmam gerekiyordu ama panik atak rahatsızlığım olduğu için kapalı yerlerde duramıyordum. Başkanımız İsmail Yıldırım ile görüştüm; çocuklarımı okutabilmek için işe ihtiyacım olduğunu söyledim. O da bana bu iş imkanını sağladı. Şu anda iki kızım da kimyager olarak üniversiteden mezun oldu, oğlum ise lisede okuyor. İşimden memnunum, alnımın teriyle paramı kazanıyorum. Çocuklarım da yaptığım işten çok memnun ve benimle gurur duyuyorlar.

 

 

HÜLYA DİLMEREOĞLU:

AİLEM DE DESTEKLİYOR

Karamürsel’e 20 sene önce Balıkesir’den geldik. 47 yaşındayım. Evliyim, 3 çocuğum var. Başka bir işte çalışırken, bir gün parkta sokakları süpüren bir amca gördüm. Ona, “Amca, ben de bu işi yapabilir miyim?” diye sordum. Bana çok yardım etti, işe girmeme ön ayak oldu. Eşim ve çocuklarım da destek olunca, çalışmaya başladım. Şimdi işimden çok memnunum. Çalışıp, alnımın teriyle para kazanıyorum. Bence kadınlar her işte çalışabilir, yeter ki çalışma azimleri olsun.

 

MENİCE GÖRGÜN:

KENDİ AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURUYORUM

Ben, aslen Bitlisliyim, 36 yaşındayım. Evliyim, 3 oğlum var. İşimiz kolay değil ama ben çok severek çalışıyorum. İnsanlarla hep iç içeyiz, güzel diyaloglar kuruyoruz, çevremizi genişlettik. Benim 15, 12 ve 9 yaşlarında 3 oğlum var. Eşim ve oğullarım bu işte çalışmamı istemiyorlar ama ben işimi seviyorum, emeğimle para kazanıyorum. Bir kadın olarak ayaklarım üzerinde durmaya devam edeceğim.

 

 

ARZU ÖZTAŞ:

HER CANLIYA YARDIMCI OLUYORUZ

40 yaşındayım, Karamürsel kızıyım; burada annemle beraber yaşıyorum. Daha önce farklı işlerde çalışmıştım. Bu işten bir arkadaşımın vesilesiyle haberim oldu. Önceleri ‘acaba yapabilir miyim?’ diye endişe ettim ama şimdi ‘keşke daha önce başlasaymışım’ diyorum. Bu işin en güzel yanı topluca çalışabiliyor olmamız. Birlikten kuvvet doğuyor, çok güzel işler yapıyoruz. Karamürsel’e çok faydamız dokunuyor. Gencine yaşlısına, çocuklara, kedilere, köpeklere, kuşlara, kısacası her canlıya yardımcı oluyoruz. Biz burada aileyiz, kardeşiz. Karamürsel’de çok seviliyoruz, her şeyden önemlisi çocuklarım yaptığım işle gurur duyuyor. İşimi çok seviyorum.

NASIL ARANDI: #karamürsel belediyesi # ismail yıldırım # başkan # belediye başkanı # temizlik # çalı süpürgeli melekler #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.