23-02-2024 07:15

Sevgi dolu ve özgürlükçü bir anne: Filiz Saral Durmuşoğlu

2019-10-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-11
.stripslashes($urun->baslik).

1 Anne 5 Soru’nun bu ayki konuğu, ilimizin yakından tanıdığı genç iş kadını Filiz Saral Durmuşoğlu. Yüksek tahsilini işletme üzerine tamamladıktan sonra uzun süre aile şirketlerinde görev alan Filiz Hanım, şu anda İzmit’te hizmet veren Pasha Palas Otel’in yöneticiliğini yapıyor. İş adamı Sami Durmuşoğlu ile evli olan Filiz Saral Durmuşoğlu, dünyalar tatlısı Ulvi Mert, Kuzey ve Simay’ın da annesi. Zorlayıcı olmaktan uzak, sevgi dolu bir anne olan Filiz Hanım ile anneliği ve çocuklarını yetiştirirken dikkat ettiği noktalar üzerine sohbet ettik…

 

Filiz Hanım, sizce siz nasıl bir annesiniz?

Çocuklarımın mutlu ve özgür olması benim için çok önemli. Hiçbir zaman baskı yapan, onları çok zorlayan bir anne olmadım. Çalışan anne olunca daha da başka bir gözle bakıyoruz. Fikirleri, istekleri benim için önemli. Elimden geldiği kadar, her konuda onları mutlu etmeye çalışıyorum.

 

Çocuklarınızla beraber nasıl vakit geçirirsiniz? nerelere gitmekten, neler yapmaktan  hoşlanırsınız?

Birlikte çok keyifli vakit geçiriyoruz. Onlarla beraberken, başka bir şeyle ilgilenmeyi sevmiyorum. Pazar günleri bizim için önemli. Evde, hepimizin adının yazılı olduğu kağıtlarımız var. Her pazar akşamı o kağıtları karıştırıp haftanın günlerine göre kura çekeriz.  Diyelim ki çarşamba, Kuzey’in günü… O gün ne yapacağımıza o karar verir. Film izlemek isterse film izleriz, mutfakta yemek yapmak isterse yemek yaparız. Onun gününde hepimiz onun isteklerini yapmaya çalışırız. Kimin gününde eğlendiysek, keyif aldıysak diğer hafta merakla yeni aktivitesini bekleriz. Parklar ve doğa bizim en sevdiğimiz yerler, kapalı alanları sevmiyoruz. ayda bir de sinema günümüz vardır. Sanatla ilgili konularda araştırmayı, konuşmayı çok severiz .  

           

 

Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı, geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Kuzey ve Ulvi Mert, yüzmeyi çok seviyor. Geçen kış yüzme derslerine çok severek gittiler. Bu sene büyük oğlum Ulvi Mert, 8. sınıf, kuzey ise 4. sınıfa gidiyor. Yeni döneme gerçekten yoğun başladılar ama yüzmeye yine haftada bir gün devam edecekler. Kızım ise jimnastik yapıyor ve drama dersleri alıyor. Çocuklar ayrıca yabancı dile ilgililer, evde İngilizce dersleri alıyorlar.

 

Çocuklarınızı yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Bence, çocuklarımız çok şanslı çünkü anneanneleri, babaanneleri, dedeleri, amca, hala, dayı ve teyzeleriyle birlikte büyüyorlar.  Eşimin ve benim en çok dikkat ve özen gösterdiğimiz nokta, saygı. Büyüklerle ilgilenmek, aramak, hatır sormak bizim için önemli. Ayrıca vicdanlı ve sevgi dolu bireyler olmalarını çok önemsiyoruz. Büyük oğlum sık sık herkesi arar, özel günleri hiç  atlamaz; bu konuda bizi bile uyarır, hatırlatır. Gönlü çok güzel, hassas ve özel bir çocuktur Ulvi Mert .

 

Çocuklarınızı büyütürken faydalandığınız ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Her zaman söylendiği gibi kitapta yazılanlar ile gerçek hayatta çocuk büyütmek çok farklı şeyler. Çocukların mutlu ve istediği alanda başarılı olması çok önemli. Zorlamayla hiçbir şey olmuyor. O yüzden çocuklarımızı mutlu ve saygılı, örf-adetlerini bilen bireyler olarak yetiştirebiliyorsak ne mutlu bize. Ben araştırmayı çok severim. Pedagog ve psikolog arkadaşlarımla da sık sık fikir alışverişinde bulunurum.  Onlardan biri bir gün “Oyunla, sevgiyle yapılan şeyler kalıcı olur” demişti. Bizim çocuklarla en temel bağımız, vakit bulduğumuz kadarıyla oyun ve sohbet olmuştur her zaman. Oyun  Terapisti kitaplarını çok kullandım. Gary Chapman’ın 5 Sevgi Dili isimli kitabını ve Doğan Cüceloğlu’nu çok severim.

NASIL ARANDI: #1 anne 5 soru # anne # çocuk # sevgi # Filiz Saral Durmuşoğlu # aile # özgürlükçü # kadın # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.