17-07-2024 16:13

Özel Atakent Cihan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Celil Seyidli: Obezite tedavi edilebilen bir hastalıktır

   1 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/07/2024
.stripslashes($urun->baslik).

Fotoğraflar: İsmail Hakkı Timuçin

 

Tıp dünyasında ‘Çağın hastalığı’ olarak görülen obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen ve pek çok yan hastalığa da neden olabilen obezitenin tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılsa da bunların içinde en etkili olanı, obezite cerrahisi. Obezite cerrahisine uygun hastalarda kısa sürede, en etkili sonucun alınmasına olanak sağlayan bu yöntemle ilgili merak ettiklerimizi Özel Atakent Cihan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Celil Seyidli’ye sorduk.

Hocam, obezite nedir?

Obezite, kişinin olması gerekenden fazla kilolu olması veya başka bir deyişle vücuttaki yağ kitlesinin kas, kemik ve sıvıya oranla çok fazla olması durumu olarak ifade edilebilir.

 

Obeziteye ne sebep olur?

Obezitenin sebepleri arasında beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve psikolojik durum ön planda olsa da genetik faktörlerin varlığı da dışlanamaz bir gerçektir. Normalden fazla kilosu olan kişilerin; fazla kilolarının sebebinin düzensiz beslenmeye mi hormonal bir bozukluğa mı yoksa başka bir hastalığa mı bağlı olduğunun belirlenmesi için mutlaka doktora başvurması gerekir. Obezitenin nedeni mutlaka araştırılmalı ve tedavi yoluna gidilmelidir çünkü bu sorun vücudumuzda pek çok yan hastalığa sebep olabilir.

 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bu hastalıklar hangileridir?

Obezitenin KAH hipertansiyon, diyabet, polikistik over, eklem rahatsızlıkları, bel fıtığı, kolon ve meme kanseri,  depresyon ve daha pek çok  hastalıklara neden olduğu bilinmektedir.

 

Obeziteden kurtulmak için hangi tedavi yöntemleri önerirsiniz?

Obeziteyle mücadelede cerrahi  ve cerrahi dışı tedavi yöntemleri uygulamaktayız. Cerrahi olarak tüp mide, mide küçültme ve gastrik by pass ameliyatlarını sayabiliriz. Cerrahi dışı etkili olan, diyete yardımcı yöntemlerde ise mide balonu ve mide botoks uygulamasından bahsedilebilir.  Bununla beraber, günümüzde obezitenin en etkili ve en kalıcı tedavisi obezite cerrahisi ile sağlanmaktadır.

 

Fazla kilolardan kurtulmak için cerrahi yöntemler ne zaman tercih edilmeli?

Dünya Obezite Cerrahisi Derneği’nin bu konuda belirlediği bazı kriterler var. Kişinin vücut kitle indeksi en az 35 kg/m2’nin üzerinde olması ve en az bir yandaş hastalığın bulunması veya vücut kitle indeksinin 40 kg/m2’nin üzerinde olması halinde obezite cerrahisi uygulanabilir. Burada bir de ön koşul var. Hastanın en az 6 ay süreyle kilo vermek için diyet ve spor gibi cerrahi dışı bir uygulama yapmış veya denemiş olması gerekir.

 

Kimlere obezite cerrahisi uyguluyorsunuz?

Obezite cerrahisi için gerekli koşulları taşıyan, ameliyatın sonuçlarını değerlendirebilecek mental ve psikolojik durumda olan, herhangi bir madde bağımlılığı bulunmayan, genel anestezi almaya ve ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan kişilere obezite cerrahisi uygulanabilir.

 

Ameliyata karar verilirken nelere dikkat etmeliyiz?

Obezite ameliyatı uygulanmasına karar verirken belirlenen net kriterlere uyulması gerekir ve bazı kriterler de hangi hastaya hangi ameliyatın yapılması gerektiğine yön verir. Bu kriterler dışında kişinin kararlı olması ve yeterince bilgilendirilmesi gerekir çünkü obezite ameliyatlarından sonra adeta yeni bir dönem başlar. Obezitenin getirdiği pek çok sorun artık hayatınızda  olmayacaktır ancak kişinin, ameliyattan sonra her sorununun kaybolacağı gibi aşırı beklenti içine de girmemesi gerekir. Sağlık sorunları bağlamında düzelmeler olacaktır ancak çevresel iletişim, sosyal yaşamla ilgili bazı sorunlar obezite dışındaki nedenlere de bağlı olabilir. Bu nedenle karar verirken hem hekim hem de hasta durumu iyi değerlendirip ona göre karar vermelidir.

 

Peki, ameliyat süreci nasıl işliyor?

Tüp mide ameliyatı, genellikle laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Hasta genel anestezi altında hasta uyutulur, karın bölgesinde 4 ya da 5 küçük kesi yapılır ve laparoskopik aletlerle mideye ulaşılır. Midenin neredeyse %80’i çıkarılarak tüp şeklinde yeniden şekillendirilir. Son olarak küçük kesiler kapatılır ve işlem sonlandırılır.

 

Ameliyat sonrası hastaları ne bekliyor? Obezite cerrahisinin riskleri nelerdir?

Tüp mide ameliyatı bireylere genellikle daha hızlı kilo kaybı ve uzun süreli kilo kontrolü sağlar. Diyabet, hipertansiyon gibi obeziteye bağlı sağlık sorunlarında iyileşme belirtileri gözlenir. Hasta daha enerjik olur ve yaşam kalitesinde artış hisseder. Sonuç olarak tüp mide ameliyatı, obeziteyle mücadelede etkili bir seçenektir ancak her ameliyat gibi riskleri ve faydaları göz önünde bulundurulmalıdır. Fazla kilolar ve obeziteden kurtulmak için en etkili yöntem tabii ki obezite cerrahisidir ancak anestezi gerektirdiği için en riskli yöndem de budur. Obezite cerrahisinde, ameliyatta kesilen organdan dolayı sızıntı olması, enfeksiyon ve kanama oluşması gibi riskler mevcuttur.

 

Obeziteden korunmak için neler yapmalıyız?

Obeziteden korunmak için sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanı sıra  hareketsiz yaşamdan uzak durmak gerekir. Fast food tarzı yemeklerden, yoğun olarak endüstriyel yağ ve şurup içeren gıdalardan, rafine yağlardan mümkün olduğunca uzak durmayı veya sınırlı oranda tüketmeyi öneriyoruz. Özellikle akşam yatarken bir şeyler yemek, aralarda abur cubur atıştırmak; düzensiz, hızlı ve gereğinden fazla yemek obeziteye adeta davetiye çıkarmaktadır.

 

Yenişehir Mahallesi Başak Caddesi Özden Sok. No:33 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0850 299 99 99

Instagram: @atakentcihanhastanesi

1 hafta önce - Aslı Özer

Celil hocam da 4 ay önce ameliyat oldum ve iyi ki diyorum.Hayatım değişti ve iyi ki Celil Hocam.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.