Olcay Şimşek İlter

2017-10-12    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-10-12
.stripslashes($urun->baslik).

1- Olcay Şimşek İlter kimdir ?

Ben 1975 Ankara doğumluyum. Yaklaşık 30 yıldır, babamın görevi sebebiyle gelmiş olduğumuz İzmit’te yaşamaktayım. Ankara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yeniden İzmit’e döndüm. Şu anda, 18 yıl önce kurmuş olduğumuz Arden Sigorta isimli sigorta acenteliğinin yöneticiliğini yapmaktayım. 2006 yılında eşim Süleyman İlter ile evlendim, 7 yaşında Doruk adında bir oğlumuz var.

2- Olcay Hanım, kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?

Aktif bir iş hayatı ve sosyal yaşamla anneliği paralel götürebilen bir anneyim. Aslında, sanırım günümüz anneleri gibiyim. Etrafımızda sürekli koşuşturan anneler görüyoruz ya onlardan birisiyim.

Elbette kolay değil… Fazlasıyla sağlam durabilmek, planlı ve programlı olmak, bir de hayata karşı samimi ve gerçekçi olmak gerekiyor. Çalışan bir anne olarak yapılması gereken fedakarlıkların farkındayım. Bu bakış açısıyla Doruk’la kaliteli zaman geçirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda biraz kuralcı bir anneyim. Esnekliklerim de var elbette ama sınırları olan, disiplinli bir anneyim.

3- Doruk’la en çok neler yapmak, nerelere gitmek keyif veriyor size?

Aslında genellikle birlikte iken çok keyifli zaman geçiriyoruz. Nerede olduğumuz çok önemli olmuyor. Arabada, markette, alışverişte, dışarıda… Gittiğimiz her yerde eğlence yaratabiliyoruz. Bazen bir şey beklerken veya sıkıldığını anladığımda, bir anda yer karolarında çizgilere basmamaca oyunu oynayıveriyoruz, mesela. Kelimeden kelime türetmece yapıyoruz son dönemlerde. Her yaş dönemini ayrı bir keyifle geçirdik.

4- Doruk‘un özel ilgi alanları var mı, geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Evet, var. Satrançla çok ilgili. Çok severek ve öğrenmek için oynuyor. Evde sürekli maç teklifi ile karşılaşmaktan sıkılan ebeveynler olarak, onu bir kursa yazdırdık Ayrıca, yaklaşık 1 yıldır piyano çalıyor.

Müziğe karşı bir ilgisi var ve ben de geliştirmesi için destek olmaya çalışıyorum. Bir de ilgilendiği bir spor olmasını çok istiyorum. Hatta eski basketbolcu olarak, basketbol oynamasını arzu ediyorum ama onu henüz bir kursa götürmeyi başaramadım.

Hepimiz, yani en azından çevremdeki birçok anne çocuklarına çok şey öğretmek derdinde. Ben de öyleyim. Hatta bu konuda zamanı kaçırmak gibi endişeler de yaşıyorum zaman zaman. Donanımlı bir insan olması yanında dürüst, erdemli, vicdanlı yani doğru bir insan olması için elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Çevre bilinci oldukça yüksek bir çocuk. Doğaya, insana, hayvana karşı saygılı olmayı, zorla değil çok içinden gelerek yapıyor. İnanılmaz yüksek bir hassasiyeti var bu konuda. Çok bilinçli bir çocuk. Yarınlarımız onlara emanet.

5- Doruk‘un gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Çokça kitap alıyoruz. Hatta zaman zaman okuyamadığımız kitap sayısı çok artıyor ama hallediyoruz. Genel olarak sosyal medyadan takip ettiğim bazı blogerlerın ve yayınevlerinin tavsiyelerine uymaya çalıyorum. Herhangi bir yerde kitap tavsiyesi gördüğüm an hemen kaydediyorum. Sonra notlar birikince toplu halde sipariş veriyorum. O kitap kolisi elimize ulaştığı zaman yaşadığımız mutluluğu görmenizi çok isterim. Yapı Kredi Yayınları ve İş Bankası Yayınları’nın kendi yaş grubumuzdaki kitaplarını almaya çalışıyorum, ayrıca ODTÜ Yayınları, Nesin Vakfı Yayınları RedHouse ve Pearson Çocuk Kitapları’nı da çok beğeniyoruz.

NASIL ARANDI: #olcay şimşek ilter # röopartaj # anne

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.