Okulda başarının en önemli koşulu sağlıklı gözler

2019-09-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-09-11
.stripslashes($urun->baslik).

Gelişim döneminde gözlerin sağlığının korunduğundan emin olunması ise, hem eğitim hem sosyal açıdan çocuklara büyük kazanımlar sağlıyor. Çocukluk döneminde öğrenmenin %83’ünün fazlasının görme duyusu ile gerçekleştiğinin altını çizen Dünyagöz İzmit’ten Prof. Dr. Orhan Elibol, “Dünya çapında yapılan araştırmalar, her beş çocuktan birinin teşhis konulmamış bir göz bozukluğu bulunduğunu ortaya koyuyor. Düzenli göz muayenelerinin gerçekleştirilmesi konusunda ise en büyük görev ebeveynlere düşüyor” ifadelerini kullanıyor.

 

 

 

OKULDAKİ BAŞARI İÇİN GÖZ MUAYENESİ ŞART

Gözler, çocukluk dönemi boyunca gelişimini sürdürürken, yetişkinlerin gözlerinden pek çok önemli noktada farklılıklar gösterebiliyor. Çocukların henüz gelişme aşamasındaki gözlerinin, ilerleyen dönemlerde geri dönüşü olmayan pek çok etkiyle karşılaşabileceğini belirten Prof. Dr. Orhan Elibol, “Göz yapısı ile birlikte, göz sağlığına dair ihtiyaçları konusunda da çocukları yetişkinlerden ayrı olarak değerlendirmek gerekiyor. Çocuk göz sağlığı konusunda karşılaşılan sorunların büyük bir bölümü, çocuğun gelişim döneminde yaşanan problemlerden kaynaklanıyor. Göz tembelliği, miyop, hipermetrop, astigmatizma gibi  kırma kusurları ve şaşılık gibi çocuklarda sıklıkla gözlemlenen problemler, ilerleyen dönemlerde okul başarısından çocuğun sosyal etkileşimlerine kadar pek çok farklı soruna yol açabiliyor. Bu sebepten dolayı özellikle okul dönemindeki çocukların yılda bir kez düzenli göz muayenelerinin gerçekleştirilmesi, geleceklerindeki başarı için kritik önem taşıyor” şeklinde konuşuyor.

 

ÇOCUKLUK EN ÖNEMLİ DÖNEM

Çocuklarda görme sistemlerinin, ilk yıllarda geliştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Elibol, “Özellikle göz tembelliği, yaşamın ilk yıllarında tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlık. Ancak, bu hastalığa 10 yaşına kadar müdahalede bulunmak mümkün. Tüm çocuk göz rahatsızlıkları arasında özellikle şaşılık ve göz tembelliği, ebeveynler veya öğretmenler tarafından kolayca fark edilebilir. Ancak fark edilmediğinde çocuğun görmesindeki sorunlar, ilerleyen yıllarda okuldaki başarısını, davranış eğilimlerini ve hatta iyi bir görüş gerektiren iş kollarına girmesini dahi etkileyebilecek sonuçlar oluşturabiliyor. Düzenli göz muayenelerine ek olarak, ebeveyn ve öğretmenlerin çocuklardaki görme problemlerinin teşhisi konusunda gözlemci ve dikkatli olmalarında büyük fayda var” diyor.

 

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Ebeveynlerin, okul çağındaki çocuklarda dikkat etmesi gereken belirtiler ile ilgili bilgiler paylaşan Prof. Dr. Orhan Elibol, “Çocukların sosyal ve eğitim hayatlarındaki davranışları, gözlerindeki problemleri ele verebilir. Çocuklarda görme problemlerini ele veren en önemli belirtiler; TV veya kitaplara sürekli yakınlaşarak takip etmesi, okuduğu yazıları parmakla takip etmesi, daha net görmek için kafayı yana yatırmak, gözlerin sıklıkla ovuşturulması, ışığa karşı hassaslık, bir gözü kapatarak okumak, ağır baş ağrıları ve bilgisayar kullanırken ağrı çekmektir. Bunların yanı sıra, ödevlerini yapmak istememesi, okulda düşük notlar alıyor olması, huzursuzluk veya davranış bozuklukları göstermesi de görme problemleri yaşayan çocuklarda sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. Aileler bu belirtilerin gözlemlendiği çocuklarını uzman bir göz doktoruna muayeneye götürerek, okuldaki başarılarının yanı sıra geleceklerine de çok büyük katkıda bulunabilirler” diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

ÇOCUĞUMDA BİR GÖZ RAHATSIZLIĞI OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

Pek çok göz hastalığı, gözle görülebilir bir belirtiye sahip olmayabiliyor. Bu sebepten görme problemlerinin teşhisinde en etkin yol, yapılacak detaylı bir göz muayenesidir. Çocukların gözlerinde oluşabilecek problemlerin belirtileri ve risk oluşturabilecek durumlar:

Bir gözün içeriye veya dışarıya kayması

 Yazı okurken parmakla takip ve başın yana eğilmesi

Konsantrasyon eksikliği

Sık ve şiddetli baş ağrıları

Dijital ekranlara yakın mesafeden bakması

Gözlerin sıklıkla ovuşturulması

Davranış bozuklukları ve asosyal davranışlar

NASIL ARANDI: #dünyagöz # göz # görmek # profesör doktor # orhan elibol # izmit # çocuk # sağlıklı gözler # başarı # okul # eğitim # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.