Nesibe Aydın varsa kursa gerek yok!

2018-03-17    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-03-17
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: SERPİL ÇOLAK

 

Kocaeli, Türkiye’nin en başarılı özel okullarından biri olarak gösterilen Nesibe Aydın Okulları ile tanışıyor. Nesibe Aydın Kocaeli Okulları, 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde kapılarını açıyor. Yahya Kaptan’daki modern okul binasında ilk etapta Anadolu ve fen lisesi olarak eğitim verecek olan Nesibe Aydın Kocaeli Okulları daha sonra büyük bir kampüse taşınacak. Ankara’da her yıl on binlerce öğrencinin girmek için can attığı Nesibe Aydın Okullarının en büyük özelliği, öğrencilerini sınavla seçmesi. Sadece barajı geçebilen öğrenciler Nesibe Aydın’da okumaya hak kazanacak. Bir diğer özelliği de eğitimci kadrosunun Ankara’dan gelecek olması. En az 8-10 yıllık deneyimi olan, Ankara merkez okullarında yetişen, sistemi bilen yönetici ve öğretmenler Kocaeli’de görev yapacak. Okulun bir başka özelliği de başarı odaklı eğitim sistemi. Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin istedikleri üniversitelere ve bölümlere yerleşebilmesi. Diğer okullardan en büyük farkı ise öğrencilerini herhangi bir kursa, dershaneye gitmeden ya da özel ders almadan üniversite sınavlarına hazırlaması...

Nesibe Aydın Okulları’nı daha yakından tanımak istiyorsanız, yönetim kurulu başkanı Nesibe Aydın ile yaptığımız röportajı mutlaka okuyun!

 

Nesibe Hocam, kısaca kendinizden ve mesleki kariyerinizden bahseder misiniz?

Ankaralıyım ve lise matematik-geometri öğretmeniyim. Kariyerime özel sektörde matematik öğretmeni olarak başladım. İlk kitabımı 1984 yılında, henüz 26 yaşında iken çıkardım. Bu kitap uzun yıllar sektörde 1. sırada yerini koruyan ve “YEŞİL KİTAP” olarak bilinen fen liselerine hazırlık kitabımdır. Ardından, üniversite giriş sınavlarına hazırlık yardımcı kitaplar, soru bankaları ve MEB onaylı ders kitapları çalışmalarıma devam ettim.

Benim yazdığım Yeşil Kitap ve eşim Hüsamettin Aydın’ın yazdığı İngilizce kaynak kitap ile 1984 yılında Nesibe Aydın Eğitim Kurumlarının temelini oluşturmuş olduk. Özellikle, MEB onaylı yazdığım matematik ve geometri ders kitaplarımda yarattığım farklılıkla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş oldum. Lise ders kitaplarım sayesinde, Türkiye’de daha geniş kitlelere ulaştım. Kitap çalışmalarıma devam ederken, 1998 yılında, Nesibe Aydın Dershanesinin kurucusu olarak farklı bir pozisyona geçiş yaptım. 20 yıldır, Türkiye dereceleriyle birlikte toplu ve yüksek başarılara imza atan dershanemiz (son 3 yıldır da Yıldızlar Temel Lisesi olarak hizmet veriyor), on binlerce öğrencinin hayallerini gerçeğe dönüştürerek hedefledikleri üniversite ve bölümlere yerleşmelerini sağlamıştır.

HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM

Dershanenin ardından, 90 dönümlük devasa bir arsa üzerine Nesibe Aydın Okullarını açma düşünceniz nasıl gelişti?

90 dönüm üzerine okul açacağımızı duyurduğumuzda, etrafımızdaki birçok kişi bizi uyardı ve “Çok büyük riske giriyorsunuz. Böylesine büyük bir kampüsün (kampüsümüzün üçte ikisi yeşil alan ve etkinlik alanlarıdır) giderlerini karşılayamazsınız ve planladığınız kalitede eğitim vermeye bütçeniz yetmez. Bu işten vazgeçin, hazır dershane sektöründe zirveye ulaşmışken dershane şubelerini açın” dediler.

Benim en büyük hayalim, öğrencilerin özel kurslara gitmeden, sadece okulumuzda alacakları eğitimle sınavlara hazırlanabileceği, çok iyi bir yabancı dil eğitimi alabileceği, sanat ve sporla da uğraşabileceği bir okul açmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirebilmek için riski göze aldık, kitaplarımdan ve dershanemizden kazandığımız tüm birikimi okulumuza yatırdık. Dolayısıyla, 2008’den beri 10 yıldır Ankara Gölbaşı’nda hizmet verdiğimiz okulumuzda hayallerimi gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz.

Ankara dışında okul açmak için neden Kocaeli’yi tercih ettiniz?

Kocaeli, modern bir sanayi şehri olduğu için eğitime önem veren en önemli illerimizden birisidir. Bizler de eğitime verdiğimiz önemden yola çıkarak, Kocaeli’nin değerli eğitimcileri Musa Vayiç ve Atila Malçok ile yollarımızı birleştirdik. Amacımız, Ankara okullarımızdaki aynı sistem ve yöntemleri uygulayarak Kocaeli okulumuzu da Türkiye’nin en kaliteli okullarından biri yapmaktır.

Nesibe Aydın Okulları’nın Kocaeli’de eğitim sektörüne nasıl bir katkısı olacak?

Nesibe Aydın Okulları, çok yönlü müfredat uygulaması, eğitimdeki bütünsel yaklaşımı ile Kocaeli’deki diğer okulların yönetici ve öğretmenlerine de örnek olacak; dolayısıyla Kocaeli eğitim sektörüne katkı sağlayacaktır. Nesibe Aydın Eğitim Kurumları olarak en önemli görevimiz, bizlere emanet edilen öğrencilerin, insani değerlere ve kendi kültürümüze sahip olmalarını; onların çok yönlü ve yaratıcı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

6 Ocak’ta, muhteşem bir STEM Festivali ile Kocaeli’de sektöre hızlı bir giriş yaptınız. Neden STEM Festivali?

Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan STEM eğitimi ile öğrencilerin merakı ve yaratıcılığı desteklenerek, günlük hayat problemlerine çözüm yolları bulması hedefleniyor. Bilgiyi kullanan, inovatif düşünen, iletişim becerileri yüksek ve bu yüzyılın gerçek fen okur yazarlarının topluma kazandırılması esas alınıyor.

Öğrencilerimizin derslerinde STEM uygulamalarına yer vererek kendilerinin bile henüz keşfetmediği yeteneklerini ve ilgi alanlarını ortaya çıkarmaları yönünde en önemli adımları atmalarına destek oluyoruz. Öğrencilerimizin öğrenme sürecinde fark yarattığını gördüğümüz bu uygulama örneklerini bir festival kapsamında diğer okullar ve öğretmenlerle de paylaşmak istedik. Bu proje çerçevesinde 6 Ocak 2018 tarihinde Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen STEM Festivalinde yaklaşık 3 bin 500 katılımcıyı, bilimle buluşturduk. Eğitici, merak uyandırıcı ürünler ve sunumlar ile katılımcıların, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki ilgilerini güdülemek ve canlı tutmak istedik. Katılımcılar, sergi salonlarındaki ‘STEM’ ve ‘Maker’ alanlarında gün boyunca bilimle dolu bir gün geçirme fırsatı buldu.

BÜYÜK BİR KAMPÜSE TAŞINACAK

Nesibe Hocam, liseye yeni başlayacak bir öğrenci neden Nesibe Aydın Okullarını tercih etmeli?

Lise kademesi yani bir anlamda üniversite hazırlık süreci, bir bütünü ifade eder. 21. yüzyıl becerilerine sahip vizyoner ve donanımlı bireyler olarak öğrencilerimizi hayata hazırlayarak okulumuzdan mezun etmek ve üniversiteye göndermek, bizlerin en önemli amacıdır. Öğretim kadrosu, eğitim materyalleri, başarıya odaklı öğretim programı ve rekabetçi yapısı ile Nesibe Aydın Okulları olarak dünya standartlarında eğitim veriyoruz. Kurulduğundan bu yana öğrencilerimizi, dershaneye ve özel derse ihtiyaç bırakmadan sınavlara hazırlayıp, onları Türkiye’nin üst düzey üniversitelerine uğurluyoruz. Sanat ve sporda da toplu başarılar gerçekleştirerek ülkemizde ve dünyada derecelere imza atıyoruz. Öğrencilerimizin yüzde 70’i lisanslı sporcudur, aynı zamanda hepsini en az bir müzik enstrümanında ustalaştırarak mezun ediyoruz.

Yabancı dil derslerinde Cambridge programı uygulayan okulumuz, aynı zamanda dünyanın en prestijli programlarından olan Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IB DP) tarafından akredite edilmiştir. IBDP öğrencilerimiz, çift diploma alarak hem yurt içinde hem de yurt dışındaki en prestijli üniversitelerden kabul alma imkanına sahiptir. Kurumumuzda, yerel ve küresel gelişmeleri takip eden, özgüveni yüksek, geleceğe yönelik hedefleri olan, bilinçli bireyleri topluma kazandırmak için yola çıkmış bulunuyoruz.

Önümüzdeki yıl (2018-2019) müstakil bir binada hizmet vereceğimiz, Kocaeli Anadolu ve fen lisemizi de ileriki yıllarda büyük bir kampüse taşıyarak IB DP (Uluslararası Bakalorya Diploma Programı) süreçlerini başlatıp tüm öğrencilerimize sanat ve spor yapma imkanı da sunacağız.

 

KURSA GİTMEYE GEREK YOK

Gerçekten öğrencilerin dershaneye gitmeden, özel ders almadan üniversiteyi kazanması mümkün mü? Nesibe Aydın Okulları bunu taahhüt ediyor, sistemin alt yapısını nasıl hazırladınız?

Evet mümkün. Bizim okullarımızın öğrencileri, sadece okulumuzda aldıkları eğitimle üniversitelere yerleşiyor. Üstelik, Türkiye dereceleriyle birlikte toplu ve yüksek başarı gerçekleştirerek.

Bizim, Nesibe Aydın Okullarını açmamızın en önemli nedeni, öğrencilerimizi, herhangi bir kursa, dershaneye gitmeden ya da özel ders almadan üniversite sınavlarına hazırlamaktır. Bunun için okullarımızda çalışması gereken öğretmen sayısının 3 katına yakın, alanında güçlü öğretmen çalışıyor. Üniversite hazırlık çalışmaları 9. sınıftan 12.sınıfa kadar MEB müfredatıyla bütünleştirilerek ve mevcut ders saatlerinin içerisinde veriliyor. 11 ve 12. sınıf öğrencilerimize cumartesi dahil haftada 6 tam gün; 9 ve 10. sınıflarımıza da cumartesi öğleye kadar dahil haftada 5,5 gün eğitim veriliyor. Ayrıca, okullar açılmadan 1 ay önce ve yarıyıl tatilinin ikinci haftasında yoğun programlar yapıyoruz.

Öğrencilerimize verdiğimiz eğitimle ilgili tüm dokümanları ve uyguladığımız deneme test sınavlarını, kendi güçlü öğretmen kadromuz hazırlamaktadır. Haftalık program içerisinde öğrencilerimiz, yapamadıkları soruları, her branştan en az 3’er öğretmenin bulunduğu ve her şube için ayrı düzenlenen ‘problem çözme saatleri’nde sorabiliyor, anlamadıkları konuları bire-bir etüt alarak tekrar dinleyebiliyor ve her hafta deneme sınavına girerek pratik kazanabiliyor.

Bildiğim kadarıyla öğretmenlerin önemli bir kısmı Ankara’dan gelecek. Bu durumda Ankara’daki okulunuzda öğretmen sıkıntısı çekmeyecek misiniz?

Nesibe Aydın Okullarının en önemli misyonlarından birisi öğretmen yetiştirmektir. Ankara okullarımızda her yıl derslere giren öğretmenlerimizin dışında, her branştan en az 3-4 öğretmen yetiştirilmektedir. En az, 8-10 yıllık deneyimi olan ve Ankara merkez okullarımızda yetiştirdiğimiz, sistemimizi bilen yönetici ve öğretmenlerimizin bir kısmını seneye Kocaeli’de görevlendireceğiz.

Geçtiğimiz yılın istatistiklerine baktığımızda üniversite sınavına hazırlanan 392 öğrencinizin 91’i ilk 3 bine girmiş, bu başarıyı nasıl elde ettiniz?

Yukarıda bahsettiğim sistemimizi, güçlü ve deneyimli öğretmen kadromuzla birlikte uygulayarak, her yıl toplu ve yüksek başarı elde ediyoruz. Bu uygulamanın en önemli ayağı, sıkı takip ve yapıcı disiplindir. Uyguladığımız tarama, deneme ve yazılı sınav sonuçlarını her bir öğrenci bazında, eğitim uzmanlarımız ve rehber öğretmenlerimiz inceleyerek ders ve konu eksiklerini tespit ediyoruz. Bu öğrencilerimize bire-bir etütler ve ek dersler düzenleyerek eksiklerini gideriyoruz.

Ödev kontrollerimizi çok sıkı yapıyoruz. Başarı ajandam uygulamasıyla, öğrencilerimizin günlük, haftalık ve aylık olarak bireysel çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Disiplin, takip ve çalışmanın olduğu yerde başarı kaçınılmazdır.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALMAK...

Özel bir okul olmanıza rağmen sınavla öğrenci alıyorsunuz ve her yıl 10 binin üzerinde öğrenci barajı geçebilmek için yarışıyor. Sınavla öğrenci almak bir risk değil mi?

Bizim okullarımıza olan bu yoğun talep tabii ki yukarıda bahsettiğim sistemimiz ve çalışmalarımız sonucunda her alanda gerçekleştirdiğimiz başarılarımızdan kaynaklanır. Her öğrenci ve dolayısıyla her veli bizim okulumuzda olmayı çok istiyor. Bu nedenle sınav uyguluyor ve kontenjanlarımız doğrultusunda, barajı geçen öğrencilere kayıt hakkı verebiliyoruz.

Bizim için sınavla öğrenci almak, yani, ‘ya kotenjanımızı dolduramazsak’ gibi bir risk söz konusu değildir. Her yıl sınav sonuçlarımızı açıkladıktan 10 gün sonra kayıtlarımız kapanır ve okullarımızda okumak isteyen yüzlerce öğrenci de maalesef okulumuz öğrencisi olamamanın üzüntüsünü yaşar. Ankara kamuoyunda oluşturduğumuz bu algıyı, en kısa süre içerisinde Kocaeli’de de gerçekleştireceğimizden emin olabilirsiniz.

***

Kocaeli’de fark yaratacak

Nesibe Aydın Kocaeli Okulları gerek konumu ve donanımı, gerek eğitimci kadrosu, gerekse başarı odaklı eğitim sistemiyle fark yaratacak

Türkiye’nin en başarılı liselerinden Nesibe Aydın Okulları’nın Kocaeli şubesi, 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde kapılarını açıyor. Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki binasında Anadolu ve fen lisesi olarak eğitim verecek olan Nesibe Aydın Kocaeli Okulları, öğrencilerini sınavla seçecek. Baraj puanını yakalayabilenler Nesibe Aydın Kocaeli Okulları’nda okumaya hak kazanacak.

MODERN BİNADA

Nesibe Aydın Kocaeli Okulları’nın, 18 derslik, 1 spor salonu, 1 konferans salonu, kütüphane, laboratuvar ve diğer sosyal alanlardan oluşan binasında yeni dönem için hazırlıklar sürüyor. Öğrencilerin her türlü ihtiyacı düşünülerek inşa edilen, modern ve konforlu okul binası hem merkezi bir noktada bulunması hem de güçlü öğretmen kadrosuyla Kocaeli’de fark yaratacak.

25 MART’TA SINAV VAR

Nesibe Aydın Kocaeli Okulları; 9, 10, 11 ve 12. sınıflarına, kontenjan dahilinde ‘bursluluk ve okula giriş sınavı’ sonuçlarına göre öğrenci alacak. Ankara’da her yıl on binlerce öğrencinin katıldığı bu sınav, Kocaeli’de 25 Mart’ta yapılacak. Başkentte öğrencilerin ve velilerin büyük bir merakla beklediği, girebilmek için ter döktüğü bu sınava Kocaeli’de de ilginin büyük olacağı tahmin ediliyor.

ÖN KAYIT YAPTIRIN!

İlimizde 25 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek bursluluk ve giriş sınavına katılabilmek için onkayit.nesibeaydin.k12.tr adresindeki formu doldurmanız, tanıtım ofisini ziyaret etmeniz ya da 0 850 733 19 84 numaralı telefonu aramanız yeterli. Kısıtlı kontenjandan yararlanmak için sınav kaydınızı bir an önce oluşturmayı unutmayın!

BAŞARI ODAKLI SİSTEM

Başarı odaklı Nesibe Aydın Okulları, problem çözme saatleri ve birebir etüt çalışmalarıyla desteklenen programları sayesinde her yıl üniversite giriş sınavlarında toplu ve yüksek başarılara imza atıyor. Nesibe Aydın Okulları’nın hâlihazırda sunduğu başarı odaklı eğitim sistemi, sınavlara hazırlık müfredatı ve disiplinli yapısı Kocaeli’deki ailelere de hitap edecek.

İLETİŞİM
Ön kayıt bürosu: Yahya Kaptan Mahallesi, Kardelen Sokak, No:5/A, Zemin Kat, İzmit
Tel: 0 262 311 59 46

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.