27-05-2024 21:27

Mutfaklara ‘egzotik’ dokunuş...

2016-12-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-12-07
.stripslashes($urun->baslik).

Serpil ÇolakVehbi Kılıç

Üç kardeş, üçü de birbirinden tahsilli.

Düşünün, en az okumuş olanı, yüksek makine mühendisi...

İşte bu üç kardeş şimdilerde ABD’de doğal taş endüstrisinin en prestijli markalarından Troy Granite’in ortakları.

Başarı hikayemiz şöyle başlıyor;

Aslen Sakaryalı olan ve master yapmak amacıyla ABD’ye giden Ebubekir Tuncer, arkasından diğer kardeşleri Mustafa ve Eyüp Tuncer’i de yeni dünyaya sürüklemiş.

Tuncer kardeşler, okurken aynı zamanda çalışmak zorunda olduklarından ‘Ne iş yapalım’ diye düşünmeye başlamış.

İşte bu noktada devreye dede mirası ‘mermercilik’ girmiş.

Her ne kadar dedelerini mermercilik yaparken görmeseler de, ABD’de Türk mermerlerine olan ihtiyacı görmüşler.

Türkiye’nin mermer bakımından çok zengin bir ülke olduğunu da bilen üç kardeş, Troy Granite adlı bir şirket kurarak ABD’ye mermer götürmeye başlamış.

Önceleri götürdükleri mermerleri pazarlayan Tuncer kardeşler sonrasında üretim ve uygulama da yapar olmuş.

Ve Troy Granite zaman içinde ABD’deki doğal taş endüstrisinin en prestijli markalarından biri haline gelmiş.

Tuncer kardeşler, ABD’de doğal taş konusunda geldikleri noktayı Türk insanıyla paylaşmak istediklerinde ise soluğu kökenlerinin bulunduğu Sakarya’da almışlar.

Memleketlerine çok büyük bir yatırım yapmışlar.

granit

 

Truva Granit adıyla...

Sakarya’nın Erenler Mahallesi’nde 2 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren Truva Granit, 250’ye yakın renk çeşidiyle bildiğiniz mermercilerden çok farklı.

Sadece ürün ve renk çeşidiyle değil, kurumsal yapısıyla da çok farklı.

Modern üretim atölyesi, zengin çeşit granit deposu ve nezih showroomu ile sektörde fark yaratmayı başarmış Truva Granit.

Truva Granit; nitelikli işçilik anlayışı, üstün kalite ve uygun fiyat politikasıyla da kısa sürede dikkatleri üzerine çekmiş.

Şirket, başta mutfak tezgahları öncelikli olmak üzere her tür doğaltaş uygulamalarında aranan bir marka haline gelmiş.

Siz de egzotik taşların dünyasını merak ediyorsanız, 3 milyon yıllık granitlerin mutfak tezgahınızı ya da yerlerinizi süslemesini istiyorsanız;

Alışılagelmişin dışındaki renk skalasıyla evinizde bir fark yaratmaksa niyetiniz;

‘Truva Granit’i mutlaka görün’ deriz.

Yakın zamanda Kocaeli’de de bir showroom açmayı planlayan Truva Granit’le tanışın, pişman olmayacaksınız.

 

eyup-tuncer-1

 

**Eyüp Bey, öncelikle Troy Granite’in nasıl doğduğunu anlatır mısınız?

-Troy Granite, 2000’li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamen ihtiyaçtan doğdu. Master yapmak amacıyla gittiğimiz ABD’de sektördeki ihtiyacı gördük ve ‘nasıl karşılayabiliriz’ diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı. Bir de ABD’de yaşayan insanların çoğu Türkiye’yi bilmiyor, tanımıyordu. Ülkemizin tanıtımına katkı sunmak istedik. Bunun için Troy efsanesinden yararlandık. Çünkü ABD’de herkes Troy’u biliyordu. Gerek kitaplardan, gerek filmlerden. ‘Troy’un geldiği ülke’ denildiğinde insanların kafasında Türkiye algısının oluşmasını istedik. Troy Granite’in Türkiye ayağı ise Truva Granit.

 

***Troy Granite’i kim kurdu ve işe nasıl başladınız?

-Kardeşim Mustafa Tuncer, Ebubekir Tuncer ve ben kurduk. ABD’de, Türk mermerlerine olan ihtiyaçtan yola çıktık. Türkiye’nin mermer bakımından çok zengin bir ülke olduğunu biliyorduk. Ülkemizdeki mermerlerin yurt dışında talep gördüğünü de... Bu talebi karşılamak amacıyla Türkiye’den mermer götürmekle işe başladık. Mermerleri plakalar halinde götürerek, orada pazarlamasını yaptık. Başlangıç bu şekildeydi, daha sonra talepler doğrultusunda üretimini de yapmaya başladık.

***ABD’ye mermer götürmeye devam ediyor musunuz?

-Dönem dönem götürüyoruz. ABD’de, yine burada yaptığımız gibi mutfak ve dekorasyon amaçlı uygulama ve üretim yapıyoruz. Daha çok mutfak tezgahları alanında uzman bir firmayız. Bu demek değildir ki diğer alanlarda hizmet vermiyoruz. Tabi ki dekorasyon amaçlı yer döşemesi, basamak, duvar ve dış cephe kaplamaları gibi bir çok alanda varız. Ancak en iyi bildiğimiz iş mutfak tezgahı ve bu konuda iddialıyız.

***Türkiye’nin hangi ilinden mermer gidiyor?

-Türkiye’nin birçok ilinde çok özel renkte taşlar var. Mesela Elazığ vişnesi diye tabir edilen bir taş var, Elazığ bölgesinden çıkıyor. Bursa, Diyarbakır, Afyon bölgesinden de farklı taşlar çıkıyor. ABD’deki arz ve talebe göre, yani yapılacak projede kullanılacak renklere göre buradan plaka halinde granit götürüyor, orada uygulama yapıyoruz.

***ABD’nin hangi eyaletinde faaliyet gösteriyorsunuz?

-Troy Granit, ABD’nin üç farklı şehrinde faaliyet gösteren bir şirket. Başlarında profesyonel yönetici arkadaşlar var. 200’e yakın çalışanımız bulunuyor. Bunun 50’ye yakını beyaz yakalı. Ve üst düzey yöneticilerimizin büyük çoğunluğu Türk. ABD’nin doğu bölgesinde, New York ile Washington arasındayız.

img_4775

 

ABD’DE BİR MARKAYIZ

***ABD’ye baktığımızda Troy Granite sektörün neresinde?

-Troy Granite, ABD’nin doğu bölgesinde bir markadır. Bulunduğumuz Delaware eyaletinde en hızlı büyüyen şirketiz. ABD genelinde ise en hızlı büyüyen 1000 şirket arasında 625. sıradayız.

***Peki, Türkiye’ye gelme fikri nasıl doğdu?

-2010 yılında bir beyin fırtınası yaptık ve ABD’de geldiğimiz noktayı Türk insanıyla paylaşmak istedik. Sakarya’yı seçmemizin nedeni de bu bölgede bir geçmişimizin olması, kendi yerlerimizin bulunması. Aynı zamanda lokasyon olarak da yapacağımız işe uygun bulduk. Truva Granit’i, 2011 yılında faaliyete geçirdik. Bunu yaparken Türk kadınına, mimar ve mühendislerine, yapı işleriyle uğraşan müteahhitlere doğal taşta geldiğimiz noktayı göstermek istedik. Şimdiye kadar 7-8 ya da 10 renk görüyorlardı, bunun böyle olmadığını, çok değişik renklerin de bulunduğunu ve bu işlerin yüksek kalitede yapılabildiğini anlatmak istedik.

***Memleketinize ciddi bir yatırım yaptınız.

-Evet, çok ciddi bir yatırım yaptık. Sadece çok şık bir bina yapmakla kalmadık, üretimi tercih ettik. Ülke ekonomisine katkı sağlamayı, istihdam oluşturmayı hedefledik. Yurt dışındaki bilgi ve tecrübemizi Türkiye’ye taşımak istedik. Aynı zamanda Türkiye’deki güzel ürünlerin yurt dışına satışı noktasında bir köprü vazifesi görmek istedik.

****Truva Granit olarak Türkiye’de hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

-Daha çok Doğu Marmara Bölgesi’ne hitap ediyoruz. Düzce ile İstanbul arasında bir müşteri portföyümüz var. Ama bu demek değildir ki Ankara’ya da hizmet vermiyoruz. Veriyoruz. Gelen talep doğrultusunda Türkiye’nin her yerine hizmet götürüyoruz.

img_4776

 

250’Yİ AŞKIN RENK

****Adınızı nasıl duyurdunuz, müşterileriniz size nasıl ulaştı?

-Şirketi kurmaya karar verdikten sonra çok hızlı bir şekilde İstanbul’daki yapı, doğal taş ve mutfak fuarlarına katıldık. İnsanlar ilk etapta çok şaşırdılar, ‘Böyle bir ürün olabilir mi?’ diye sormaya başladılar. Bu işlerin duayeni olan insanların bile dikkatini çekti, ‘Böyle ürünleri biz niye getirmedik’ dediler. Çünkü genelde standart taşları satıyorlardı. Ayrıca reklam mecralarını kullandık. Her şeyden önemlisi müşteri memnuniyetiyle adımızı duyurduk. Mutlu olan bir müşteri peşi sıra müşteri getirir. Evet, biz 30 yıllık geçmişi olan bir firma değiliz ama 30 yıllık geçmişi olan bir firma bizi örnek alıyorsa, doğru yoldayız. Rakiplerimiz bile ürün yelpazesi noktasında ‘Çözümünüz Truva, oraya gidin’ diyebiliyor.

****Biraz da ürün yelpazenizden bahsedelim.

-Ürün yelpazemizde egzotik taşlar bulunuyor. Şunu biliyorduk; İnsanların bizi tercih etmesi için herkesten farklı ürünlerin elimizde olması gerekiyordu. Normal mermer işi yapan firmaların elinde 7-8 çeşit renk vardı zaten. Biz de eğer bu renklerle yola çıksaydık, sıradan olurduk. Uçuk renklerle, uçuk ürünlerle insanların dikkatini çekmek istedik. 250’yi aşkın renk var elimizde. Bu rakam kuvars malzemelerle 400’ü buluyor.

***Hem üretim hem uygulama var değil mi?

-Biz bir tür terziyiz. Diyelim ki mutfak tezgahı yaptıracaksınız. Plaka halinde gelmiş taşları istediğiniz şekilde kesip, üretip, montajını yapıyoruz. Bununla yetinmiyor, satış sonrası hizmeti de veriyoruz. Her müşterimiz bizde kayıtlıdır. 10 yıl sonra bile müşterimizin imdadına yetişebiliyoruz.

***Doğal taş endüstrisinin maden kısmında var mısınız?

-Kısmen varız. Brezilya’da, Güney Amerika’da ortak olduğumuz şirketler var. O işleri Mustafa Bey takip ediyor. Taş konusunda dünyadaki önemli isimlerden biridir kendisi. Türkiye’de de dirsek temasında bulunduğumuz mermer ocaklar var.

 

KİŞİYE ÖZEL ÜRETİM

***Truva Granit’in Türkiye’de gelmek istediği nokta nedir?

-Bölgenin en prestijli markası olmayı hedefliyoruz. Bölgenin tanımını tam olarak yapmadığımız için Türkiye’nin tamamı olabilir, Avrupa olabilir, Ortadoğu bile olabilir. Bugün verdiğimiz hizmetleri Sakarya ile sınırlı tutmayıp bir dönem sonra İstanbul’da, Bursa’da, Eskişehir’de Ankara’da da faaliyet göstermek istiyoruz. Bu güzellikleri, kalite anlayışını başta bayanlar olmak üzere Türkiye’de herkese ulaştırmak istiyoruz.

***Bir bakıma kişiye özel üretim yapıyorsunuz öyle değil mi?

-Kullandığımız taşlar o kadar özel taşlar ki... Gerek rengi gerekse dokusu itibariyle o kadar özel ki... O plaka bittiğinde bir daha aynısını bulmamız mümkün değil. Bu yüzden kişiye özel üretim yapıyoruz diyebiliriz. Bireysel müşterilerin yanı sıra toplu iş yapan müteahhitlere de hizmet veriyoruz.

***Kocaeli’de showroom açmak gibi bir düşünceniz var mı?

-Bunlar hep kafamızda olan şeyler. Bizim için Hendek, Akyazı neyse Kocaeli de aynı mesafede. Kocaeli montaj için sürekli gittiğimiz bir bölge. Kocaeli’de çalıştığımız mutfakçılar var. Kısacası var olmayı düşündüğümüz illerden birisi de Kocaeli.

 

Mermer ile granit arasındaki fark

-Eyüp Tuncer diyor ki; “Mutfak tezgahlarında artık mermer kullanılmıyor. Çünkü; Diyelim ki salata yapıyorsunuz, zeytinyağı ya da limonu mermere damlattınız. Mermer bunu hemen emer. Granit öyle değildir, emiciliği mermere göre daha düşüktür, leke tutmaz. Granit aynı zamanda çizilmez. Daha hijyeniktir, daha uzun ömürlüdür. Isıya daha dayanıklıdır. Renk seçeneği de mermere göre çok daha fazladır.”

İletişim Erenler Mah. 1234. Sk. No:21  Erenler / Sakarya / Türkiye Tel: 0264 378 00 65

İletişim
Erenler Mah. 1234. Sk. No:21
Erenler / Sakarya / Türkiye
Tel: 0264 378 00 65[/caption]

 

Eyüp Tuncer kimdir?

1967 doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi malzeme mühendisliği bölümü mezunuyum. Almanya’da makine üzerine master yaptım, makine yüksek mühendisiyim. 3 çocuğum var. En büyüğü endüstri mühendisliği okuyor. Bir de ikizlerim var. İkizlerden biri mekatronik, diğeri işletme okuyor. Yaklaşık 20 yıla yakındır serbest ticaretle uğraşıyorum. Otomotiv ve imalat sektöründe profesyonel mühendislik yaptım. 2007 yılında Nanokap’ı kurdum. Nanokap Yüzey Kaplama ve Teknolojileri, savunma sektöründe hizmet veriyor. 2011 yılından beri de Truva Granit’in yönetim kurulu başkanlığını yapıyorum.

NASIL ARANDI: #ABD #Eyüp Tuncer #Mustafa Tuncer

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.