26-02-2024 11:40

Mutfak aşkı

2017-11-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-11-01
.stripslashes($urun->baslik).

Aşk deyip geçmemek lazım. O kadar çok çeşidi var ki… Yemek aşkı, doğa aşkı, hayvanlara duyulan aşk… Sanırım en zoru, aynı zamanda en keyiflisi, biz insanların birbirine duyduğu aşktır. Onun uğruna, gözünü bile kırpmadan her şeyi yapabilmektir aşk.

Mutfak ve yemek aşkı da biraz böyle sanırım. Sağlığını kaybetme pahasına yemek yiyenler biliyorum. Şeker hastası olduğu halde tatlıya karşı koyamayanlar tanıyorum. Her defasında hastanede alsa da soluğu… Lütfen kızmayın onlara. Çünkü aşık olanlar iyi bilir, bu istem dışı yapılan bir harekettir. Ve hiçbir aşkı hafife almayın! Hele hele aylardan kasım ise… 

Aşkın platonik olanı da vardır, karşılıklı olanı da… Ne alıp vermek istediğinize bağlıdır her şey. Sizi sarhoş edip dengenizi de kaybettirebilir, başınızı döndürüp uçma isteğine kapılmanıza da neden olabilir.

★ ★ ★

Mutfakta aşk, kokularla başlar… Anlamlı-anlamsız, baş döndürücü kokular… Sevgiliyi koklar gibi ya seversiniz ya da nefret edersiniz…

Mutfaktaki tüm malzemelerin hikayenize konu alacak bekleyişleri vardır. Siz onlarla konuşmadıkça, onlar sadece bakar ve ‘beni ne zaman kullanacak’ diye serzenişte bulunur adeta. İlham kaynağınız sadece malzemelerdir, bu yüzden buradasınız. Bakın şair nasıl bahseder aşktan: “Bugün günlerden aşk, giyinmiş süslenmiş çok şirinsin, ağzında oturacak yer olsa bir müddet kalmak isterim. Beden kitlenmiş hissederken tüm olacakları adına ne dersen kabul görecek Türk Dil Kurumu nizamına eşdeğer bulamıyor, dökülürler kelimeler ağzından lezzetlenerek…” Bir şey sizi sürekli heyecanlandırıyorsa, yaşadınız demektir. Doğru yerdesiniz. Artık onu elde etmek için ne gerekiyorsa yapabilirsiniz. Siz severek yaptıkça her şeyi hayat tüm gücüyle yanınızdadır, size yardım eder.

Severek kullandığınız tüm malzemeler dile gelir ve tüm canlıların en can alıcı yerine, yani diline, damağına dokunur. Mucize bir anda gelişir. Sonuçta mutlu olur ve mutlu edersiniz. Formül bu!

Haydi siz de bu ay girin mutfağa ve sevdiklerinizi en can alıcı yerlerinden vurun!

Bunun için adına yakışır harika bir tarif vereceğim. Şimdiden afiyet olsun.

 

SWEET NOVEMBER (Tatlı kasım)
MALZEMELER
  • 1 kg temizlenmiş balkabağı
  • 60 gr pekmez
  • 250 gr toz şeker
  • 1 küçük çubuk tarçın
KROKAN İÇİN
  • 250 gr ceviz
  • 100 gr toz şeker
Hazırlanışı

Gelişigüzel doğradığınız balkabaklarını fırın tepsisine koyun, toz şekeri, pekmezi ve tarçını da ekleyip üzerini folyoyla bir güzel kapatın. Balkabaklarını önceden 200 dereceye getirip ısıttığınız fırında 1 saat boyunca pişirin. Balkabakları piştikten sonra attığınız çubuk tarçını çıkarın. Kalan malzemeyi püre yapmak için el mikseri kullanın. Krokan için şekeri bir tencerede eritmeye başlayın, rengi hafif kahveye döndüğünde cevizleri ekleyin. Karamel, cevizlerin etrafını sarana kadar karıştırın, sonra varsa fındık yağıyla yağladığınız soğuk tezgaha döküp soğumasını bekleyin. Tamamen soğuduktan sonra balkabağı pürenizi ağzı geniş bir cam servis kasesine koyun. Üzerine tahinli veya sade dondurma, en üstüne de elinizle kırdığınız cevizli krokanları atın. Afiyet olsun.

NASIL ARANDI: #mutfak # mutfak aşkı # serkan yeşildağ # sweet november # tatlı kasım

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.