Mucizeyi cama hapseden kadın; ELİF ÖZCAN

2018-02-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-02-09
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Eylem Selvi ARI – FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN

 

Şüphesiz, dünyanın en güçlü duygusu anneler ile bebekleri arasındaki o muazzam bağ ve bu bağın sembolü de doğanın bir mucizesi olan anne sütü.

 

Her annenin kalbinde özel bir yeri olan emzirme dönemi ve anne sütü, artık ölümsüz bir hatıra olarak hayatımızda. Özel bir teknikle taşlaştırılan anne sütünden yapılan, içinde bebeğin saç tellerinden oluşan figürlerin bulunduğu kolyeler, son günlerin en favori aksesuarı.

Anne ve bebek arasındaki o en özel anları ölümsüz kılan ve anneler için eşsiz bir anı olan ‘süt kolyeler’, ilimizde de genç bir anne tarafından tasarlanıyor. 1,5 yaşındaki oğlu Poyraz’ın doğumundan sonra, onun bebeklik dönemine ait kalıcı bir hatıraya sahip olmak isteyen Elif Özcan, yaptığı araştırmalar sonucunda anne sütünden yapılan kolyelerle tanıştı ve ‘süt kolyem’ markasını yarattı.

Evinde oluşturduğu küçük atölyede annelerden gelen anne sütü, bebeğin saç telleri ve göbek bağı parçalarıyla çeşitli aksesuarlar üreten Elif Hanım, anne sütü mucizesiyle ömürlük hatıralara imza atıyor, yüreklere dokunuyor.

 

Elif Hanım, ne zamandır İzmit’te yaşıyorsunuz?

İstanbul’da yaşıyordum ancak evlendikten sonra İzmit’e geldim. 5 yıldır İzmit’teyiz. Eşim, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda görevli. 1,5 yaşında Poyraz isimli bir oğlum var. Anasınıfı öğretmeniyim ancak oğlum biraz büyüyene kadar çalışma hayatına ara verdim. Şu anda evde, anne sütünü kullanarak aksesuarlar üretiyorum. Yani ‘süt kolyesi’ yapıyorum.

Nedir süt kolyesi?

Süt kolyesi, anne sütünden yapılan ve isteğe göre içine bebeğin saç telleri ya da göbek bağından parçaların konulduğu kolyelerdir. Böylece dünyanın en büyük mucizesi olan anne sütü ölümsüzleşir. Anneler, evlatlarıyla aralarındaki en önemli bağ olan anne sütünü, çocuklarının ilk saç tellerini ya da göbek bağını her zaman yanlarında taşıyabilir.

Süt kolyesi yapma fikri nasıl doğdu?

Anne olunca, özellikle de emzirme döneminde insan daha duygusal oluyor. Poyraz’ı emzirirken bu duygusallıkla, içimde bir şeyleri kalıcı kılmak arzusu oluştu. O anın tekrar yaşanmayacağını bildiğim için bebekliğinden bir hatıra kalsın istedim. Kendimce internette araştırma yaparken anne sütünden kolye yapıldığını öğrendim. El sanatlarına da meraklı olduğum için dikkatimi çekti.

Yapımını nasıl öğrendiniz?

Anne sütünden kolyeleri ilk olarak yurt dışında bir kadın yapmaya başlamış, artık ülkemizde de uygulanıyor. Ben de ilk gördüğüm an bu işe aşık oldum, hemen yapmak istedim ama işlem hakkında hiç bilgim yoktu. Sütün taşlaştırılmasıyla ilgili çok uzun bir araştırma yapmam gerekti çünkü kimse bununla ilgili bir fikir paylaşmamıştı. 3 aylık bir deneme süresi sonrasında sütü taşlaştırmayı başarabildim.

 

Elif Hanım, anne sütü ve bebek saçından işte bu mucizevi takıları yapıyor.

 

Sütün taşlaştırılması nasıl yapılıyor?

Sütü kimyasal işleme sokarak, kendi formülümle taşlaştırıyorum ama bunu başarmak kolay olmadı. İlk başlarda sütü taşlaştıramadım, kolye ucuna oturtmakta zorlandım. Yine de pes etmedim, zaman içinde deneye deneye ustalaştım.

Süt, zaman içinde bozulmuyor mu?

Hayır, taşlaştırma işleminden geçen süt hiçbir şekilde erimiyor, bozulmuyor, kokmuyor. Böylece anneler, kendi sütlerini ömür boyu saklayabiliyor.

 

GÜZEL BİR ANI

Çalışma sisteminiz nasıl? Anneler, sütü size nasıl ulaştırıyor?

Kilitli süt poşetleri var, anneler bilir bunu. Kendi sütünden kolye yaptırmak isteyen anneler 5-10 cc kadar sütü bu poşetlere koyup bana gönderiyor. Sütün taşlaştırılmasından sonra, istedikleri aksesuarı annelerin belirledikleri modele uygun şekilde tasarlıyorum.

Süt kolyenin içine bebeğin saçı ya da göbek bağından bir parçayla isminin baş harfini de yapıyorum.

Peki, bu çalışma ne kadar zamanınızı alıyor?

Sütün taşlaştırılması 3-4 günümü alıyor. Süt uzun sürede donuyor. Saç tellerini işlemek de en az 3 saat. Sonra bir camlama işlemi yaparak çalışmayı sonlandırıyorum. Kolyenin tamamen bitmesi minimum 3 hafta ile 1 ay arasında sürüyor.

Hem anne hem de çocuk için çok güzel bir hatıra…

Evet, çocuk büyüdüğünde kendisine çok güzel bir anı bırakılmış oluyor. Çok severek, zevk alarak yapıyorum bu işi ve anneleri mutlu etmek beni daha da mutlu ediyor. Annelerin sütü gönderdikten sonraki heyecanı muhteşem bir şey. İşlemleri adım adım onlara fotoğraf olarak gönderiyorum ve heyecanlarına ortak oluyorum.

 

Elif Özcan, evinde kurduğu mini atölyesinde çalışıyor.

 

SÜT OLMASI GEREKMİYOR

Bazı annelerin sütü olmuyor, onlar kolye istediğinde ne yapıyorsunuz?

Böyle bir hatıra için illa süt olması gerekmiyor. Sedeften de kolye yapabiliyorum. Yeter ki bebeklerinin saç telini, dişini, tırnağını ya da göbek bağını göndersinler. Bunların hepsini kimyasal işlemlerle kolyeye hapsedebiliyorum.

 Anne sütünden kolye dışında neler yapıyorsunuz?

 Yüzük, bileklik, küpe, kol düğmesi, anahtarlık… Hepsini yapıyorum. Mesela beyler, eşleri için kolye yaptırıyor ya da nişanlılar, sevgililer yüzüklerine saçlarından isimlerinin baş harfini yazdırıyor. Anne sütüyle çalışmayacaksam sedef kullanıyorum. Metal olarak da çelikle çalışıyorum. Altın ve gümüş isteyenler de oluyor.

 

 

Bu kolyelerin maliyeti nedir?

Materyaline göre değişiyor. Çelikler 120 liradan başlıyor, altın ve gümüşte fiyat daha da artıyor.

Elif Hanım, sevdiklerine güzel bir hatıra bırakmak isteyenlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Çok değerli bir iş yaptığımı düşünüyorum. Annelerin, birbirini seven insanların kalbine dokunabilmek, kalıcı bir hatıra bırakmak için bu işi yapıyorum. Annelerden ve çiftlerden olumlu geri dönüş almak beni çok mutlu ediyor.

Anneler için şunu söyleyebilirim; süt bir mucize ve bu mucizeyi yaşatmak istiyorlarsa ben onlara yardımcı olabilirim.

 

İLETİŞİM

Instagram: @sutkolyem

 

NASIL ARANDI: #Elif Özcan # süt kolyem # bebek # anne # sevgi # takı # anı # hediye # izmit

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.