13-04-2024 10:17

İyi yemek insanları bir araya getirir

2019-11-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-11-01
.stripslashes($urun->baslik).

Sonbaharın gelişiyle birlikte iştahımız da açıldı ve başta mutfağıyla nam yapmış güzel ilimiz Gaziantep, ardından Adana, Kahramanmaraş, Trabzon gibi illerimizde yemek festivalleri düzenlendi. 

Çoğumuzun midesi ve gözü bayram etti. Bu tarz yemek festivallerinin kültürümüzü tanımaya ve toplumsal dayanışmaya ne kadar yardımcı olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Her zaman söylediğim gibi iyi yemek insanları bir araya getirir. Yemeksiz, kokteylsiz nikahların pek rağbet görmemesi de bu yüzdendir sanırım. Yemeğin birleştirici gücü tartışılmaz.

İnsanın en temel ihtiyacı olan beslenme yeni dünya düzeniyle birlikte yol almaya, yenilenmeye, kendini ve bizi değiştirmeye, doyurmaya, eğlendirmeye devam ediyor.

Gastronomi ve yemeye-içmeye gönül vermiş herkes bu düzene alışıyorken, siz de bir an önce kabuklarınızı kırıp ayak uydurmaya çalışsanız iyi olur bence.

★ ★ ★

Hem zevkli hem yorucu olan sektör, aynı zamanda eğlenceleriyle gecemizi gündüzümüzü renklendiriyor. Artık insanlarımız iş çıkışı ya da tatillerde sevdiği, değer verdiği restoranlara kendisini ödüllendirmeye gidiyor.

Kimisi barda, kimisi oyun salonlarında, kimisi minik bir sokak tezgahında alıyor soluğu ama sonuç ne olursa olsun zevk aldığımız ve yaşamımızı idame ettirmek için yediğimiz her şey çok kaliteli ve lezzetli olmak zorunda.

Bunun için ülkemizdeki genç ve yetenekli şefler artık bilimsel eğitim de alarak kendilerini yetiştiriyor. Hiç şüpheniz olmasın birkaç yıla kalmaz özellikle şehrimizde yeni trend restoranlar görmeye başlarız.

Biz yine evdeki ocağımızı da düşünerek kendi yemeğimizi kendimiz yapmaya devam edelim. Bu ayki tarifimiz hepinizin çok sevdiğini düşündüğüm mevsimine uygun kıymalı kabak yemeği olsun. 

 

 

KABAK YEMEĞİ (4 kişilik)

 

MALZEMELER

• 4 adet kabak 

• 1 adet orta boy soğan

• 200 gr dana kıyma

• 1 adet domates

• 100 gr pirinç

• Tereyağı 

• Dereotu

• Tuz

 

YAPILIŞI

1 adet orta boy soğanı küp küp doğrayıp tereyağında pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Hemen ardından kıymamızı ekleyip, kavurmaya devam ediyoruz. Kıymamız da iyice kavrulduktan sonra bir adet domatesimizi rendeleyerek ilave ediyoruz. Domates suyunu çektikten sonra isteğimize göre doğradığımız kabaklarımızı ve pirincimizi de tuzla birlikte üzerine ekliyoruz. Malzemenin hafif üzerine çıkacak kadar kaynar su ekleyip, bir taşım kaynattıktan sonra tencerenin altını kısıyoruz. Yemeğimiz piştikten sonra servis tabaklarına alıp, üzerine ince ince kıydığımız dereotunu serpiştiriyoruz.  Şimdiden afiyet olsun. 

 

NASIL ARANDI: #Serkan Yeşildağ # köşe yazısı # serkanın mutfağı # kocaeli life # kabak yemeği

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.