26-02-2024 11:09

İnşaat sektöründe en önemlisi güven

2017-03-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-03-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: CAN İŞİAKTIR

Kentimizde inşaat sektörü büyüyen bir dev adeta. Özellikle konut piyasasında yaşanan gelişmeler, inşaat sektörünü zirveye taşıyor. Kocaeli Life olarak bu ay inşaat sektörünün önemli temsilcilerinden Turmaz İnşaat’ın sahibi Turan Yılmaz’la bir araya geldik, başta konut projeleri olmak üzere inşaat sektörünün gidişatı ve Turan Bey’in özel hayatına ilişkin keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yuvam 41 projesiyle dikkatleri üzerine çeken Turmaz İnşaat’ın geleceğe yönelik ezber bozan projelerinden tutun da Turan Yılmaz’ın iş dünyasına ve konut piyasasına yönelik değerlendirmelerini bu röportajda bulacaksınız.

Keyifle okumanız ümidiyle...

 

Turan Bey, kentimiz Yılmaz Ailesi’ni uzun yıllardır tanır ve bilir. Biz, Yılmaz Ailesi’nin dördüncü kuşak temsilcisi olarak sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Bahsettiğiniz gibi ailemiz, uzun yıllardır pek çok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Ticari hayatımız, Yılmaz ismiyle yıllardır aralıksız devam ediyor. Ben de dördüncü kuşağın bir temsilcisi olarak, inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorum. Eğitimimi tamamladıktan sonra, zaten babam vesilesiyle yıllardır içerisinde olduğum inşaat sektöründe profesyonel olarak hizmet vermeye başladım.

Tabi inşaat sektörü çok çeşitli alanlardan oluşuyor. Şimdiye kadar hangi alanda faaliyet gösterdi Turmaz İnşaat?

Daha çok taahhüt işleri olarak tanımlanabilir. Türkiye genelinde önemli ölçeklerde taahhüt işleri gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere turizm sektörünün de inşaat sektörüyle oldukça fazla bağlantısı var. Ve turizm sektörüne, inşaat sektörünün önemli katkıları oluyor.

O halde Turmaz İnşaat bugün, geçmişe nazaran oldukça farklı şekilde konumlanıyor diyebilir miyiz?

Evet, şimdilerde Turmaz İnşaat olarak büyük oranda konut piyasasına yönelik işler yapıyoruz.

Peki bu dönüşüm nasıl oldu biraz bahsedebilir misiniz?

Bizim faaliyet alanımız dahilinde yönümüzü konut sektörüne çevirmemiz biraz anlık oldu aslında. Konut sektörü, taahhütle kıyaslandığında çok daha durağandır. Biz taahhüt alanında verdiğimiz hizmetlerdeki hareketliliği konut sektörüne yansıtmayı hedefleyerek böyle bir değişikliğe imza attık.

 

Önümüzdeki aylarda nişanlısı Olcay Mutlu ile dünya evine girecek olan Turan Bey’in en büyük zevki, kayak yapmak.


SON DÖNEMECE GİRDİK

İsterseniz biraz da Turmaz İnşaat’ın yeni projesi Yuvam 41’i konuşalım. Nasıl gidiyor Yuvam 41?

Yuvam 41 projesiyle konut piyasasında önemli bir iş yaptığımızı biliyoruz. Artık konut piyasasında hizmet vermek firmamızın öncelikli projeksiyonu diyebilirim. 2016 yılı itibariyle de konut dışı alanlardaki faaliyetlerimizi azaltarak, yeni bir perspektifle konut sektöründeki varlığımızı arttırma kararı aldık. Yuvam 41 projemiz son dönemece girdi. Proje artık belli bir noktaya geldi ve hızla yükselmeye devam ediyor. Malum kış şartlarında inşaat sektörü yavaşlamayı tercih eder ama biz kış aylarında da bu tarz bir dönem yaşamadık.

Dinamizm konut projelerinin sahip olması gereken en önemli komponent diyebiliriz. Bu anlamda çok doğru bir karar olmuş aslında…

Aynen o şekilde düşünerek bir plan geliştirdik diyebilirim...Konut konusunda arayış içerisinde olan aileler, genelde projenin işleyişinden haberdar olmak ister. Hızlı ilerliyor olması da duyulan güveni arttırır, bunun yanında da satış grafiğinde eğrinin yukarı doğru olmasında önemli etkisi vardır.

Peki konut almak isteyenler için en önemli ihtiyaç, inşaatların hızlı ilerlemesi midir?

Hız daha önce de söylediğim gibi çok önemli bir parçasıdır ancak bence en önemlisi güvendir. Zaten dinamizm, güveni getiren etkenlerden bir tanesidir inşaat sektöründe. Turmaz İnşaat olarak biz, farklı bir ilerleyiş ve planlama süreci geliştirdik. Klasik inşaat projeleri gibi bir miktar daireyi pazarlayarak sermaye elde etmeye çalışmak yerine, projelerimizi firmamızın öz sermayesinden finanse etmeyi doğru bulduk. Bu sayede konut almak isteyenlerin güvenini katlıyoruz. Yani dinamizm önemli ancak güven çok daha önemli inşaat sektöründe.

Projenin detaylarından da bahsedelim isterseniz?

Toplamda 5+1 bloktan oluşan projemizde 41 daire var. Projemizin adı da, daire sayımız da kentimizin plakasından geliyor. Böyle bir tercihte bulunduk. Bu kentin firmasıyız ve büyük çaplı konut projemizde kentimizin bir izi olsun istedik. Projemizde 3+1 ve 2+1 daireler var. Bahçe ve çatı dublekslerimiz ile standart daire tiplerinden oluşan bir proje. Konum olarak da otogar ve Yuvam Akarca arasında yer alıyor. Projenin yerini belirlerken özellikle merkezi bir lokasyon olmasını istedik.

Proje lokasyon olarak kentimizin gelişmeye ve genişlemeye müsait bir bölgesinde kalıyor. Bu durum satış grafiğine de yansımış olmalı?

Evet tam olarak öyle oldu diyebilirim. Kentimiz insanı lokasyon konusunda da çok dikkatli. Aldığı evi geleceğe yönelik bir yatırım olarak gördüğü için bu gibi detayları oldukça ince eleyip sık dokuyor. Bu bölgede projeler üretmeye devam edeceğiz.

 

 Projelerimizi firmamızın öz sermayesinden finanse etmeyi doğru bulduk.

8 DAİREMİZ KALDI

Satışlar ne durumda peki, Turan Bey?

Yuvam 41 projemizde satışlarımızı önemli ölçüde tamamladık. Toplam 41 dairemiz arasından 8 dairemiz kaldı. Rezerve edilmiş dairelerimiz de var. Beklentilerimiz de açıkçası bu yöndeydi. Bu derece kupon bir projenin oldukça yoğun talep göreceğini biliyorduk. Biz de programımızı buna göre yaptık. 2018 yılında projemiz tamamlanmış ve ev sahiplerine her şeyiyle devredilmiş olacak. Çok az daireyi yeni sahipleriyle buluşturmak gibi bir görevimiz daha var bu proje kapsamında. Tahminimce kısa bir süre içerisinde satışlarımızı tamamlayarak projemizin bitirilmesi ve sahiplerine teslim edilmesi noktasına odaklanmış olacağız.

Projenin kentin merkezinde olmasıyla gelişmekte olan alanlarında olması arasında bir fark var mı peki? Siz Turmaz İnşaat olarak bu konuyu nasıl yorumluyorsunuz?

Şehir dışı bölgelerde konut projelerinin artıları olduğu gibi eksileri de var. Kent içindeki yeni projelere olan ilgi, şehir merkezi dışındakilere göre daha yoğun oluyor. Kent merkezinde de konut projeleri gerçekleştirdiğimiz için aradaki farkı hissedebiliyoruz elbette. Öte yandan merkezi konumlarda yer alan projelerin de arazi maliyetleri oldukça yüksek. Bu durum haliyle müşterilerimize de yansıyor. Bunun fiyat anlamında yansımaması için oldukça kapsamlı finans çalışmaları geliştirdik. Düşük kredi faizi oranları ve esnek vade fırsatları sunan önemli bankalarla anlaşmalarımız var.

  

KENTE KATKI SUNUYORUZ

Peki bir inşaat firması böyle detayları düşünmek zorunda mıdır? Bu detaylar size zaman kaybettirmiyor mu?

Aslında müteahhit firma olarak bunu düşünmeyebilirdik, piyasadaki bir çok oyuncunun yaptığı gibi.. Ancak Turmaz İnşaat’ın en büyük hedefi; kent kültürüne bir katkı sunmak. Kentin merkezi bölgelerinde yeni ve modern yapılar kurmak. Yaşam merkezlerinden uzakta yer alan konut projelerinin de kendine özgü özellikleri var ancak kimi insanlar da kentin içinde olmayı, kentin dokusundan kopmamayı önemsiyor. Yaşam kalitesinde bunu önemli bir etken olarak görüyor. İşte bu anlayışa sahip kişiler için geliştirilmiş bir proje Yuvam 41.

Yuvam 41’i uzun uzun konuştuk. Biraz da sizden bahsedelim isterseniz? Turan Yılmaz neler yapar, nasıl geçirir bir gününü?

Erken saatlerde güne başlarım. Bizim faaliyet gösterdiğimiz sektörde bu çok önemli. Güne erken başlayarak işleri denetlemeyi, ilerleyişi görmeyi tercih ederim. Günün geri kalanını ofiste veya ziyaretlerle geçiririm. Tabi bu aralar evlilik hazırlıkları sebebiyle de farkı meşguliyetlerim olabiliyor.

 

EVLİLİK HAZIRLIĞI...


Evlilik hazırlıkları var yani?

Evet, evlilik hazırlıklarımız da hız kesmeden devam ediyor. Allah nasip ederse bu yaz evlenme planımız var Olcay Hanım’la.

Allah tamamına erdirsin diyelim o halde.

Çok teşekkürler, çok sağolun.

Peki bunlar dışında neler yaparsınız, hobileriniz nelerdir?

Kayak konusunda bir merakım var. Nişanlım Olcay Hanım da doğa sporlarını çok sevdiği için zaman zaman birlikte ülkemizin güzel kayak merkezlerine gidiyoruz. Kayak insanda özgürlük duygusunu tetikleyen bir spor. Bu sebeple zaman zaman küçük tatil planları yapıyoruz.

Hangi merkezleri tercih ediyorsunuz peki?

Bolu bu anlamda oldukça güzel bir piste sahip. Bolu dışında Kartalkaya ve Uludağ’ın pistlerini de çok seviyoruz. Ancak yakın olması ve kentimiz ekonomisine katkı sağlaması sebebiyle Kartepe’yi de sıkça kullanıyoruz.

Seyahat etmeyi sever misiniz peki?

Elbette. Seyahat etmek de en çok keyif aldığım etkinlikler arasında.

Nereleri tercih ediyorsunuz?

Şöyle söyleyeyim, Avrupa’nın neredeyse tamamını gördüm. Muazzam bir tarihi dokuya sahip Avrupa. Türkler olarak bizim etkilerimizin de sıklıkla görülebildiği bir bölge. Tabi kayak merakım nedeniyle bu bölgelerde yer alan kayak merkezlerini de zaman zaman ziyaret ediyorum. Hollanda, Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelere sıkça gidiyorum. Bu ülkelere bir kere gidince tümünü gezmek mümkün olmuyor takdir edersiniz. O sebeple birkaç ziyarette tüm doğal güzellikleri ve tarihi mekanları görebiliyoruz.

Batıyı tamamlamışız anlaşılan, peki ya doğu?

Doğuda da inşaat sektörünün önemli bir merkezi olması sebebiyle Dubai’yi ve Tayland’ı ziyaret ettim. Bu bölgelerde çok ciddi inşaat ve teknoloji yatırımları bulunuyor. Onları mutlaka yerinde görmek gerektiğini düşünüyorum. Türk inşaat sektörünün de o yöne doğru gelişmesi bence çok önemli.

 

BU KİTABI OKUYUN!

Sinema, tiyatro gibi faaliyetleri sever misiniz peki?

Aslında çok tercih ettiğim etkinlikler değil ama sağolsun son bir kaç senedir Olcay Hanım’ın da katkılarıyla sıkça tiyatro, konser ve sinemaya gider oldum.

Okur musunuz peki?

Evet, özellikle akşamları yatmadan önce birkaç sayfa okumak beni sakinleştiriyor.

Ne okuyorsunuz?

Mesela bu aralar elime çok ilginç bir kitap geçti. Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösterenler için oldukça pratik ve önemli bilgiler içeriyor. Dr. Serdal Özlük tarafından yazılan ‘Girişimciler İçin İnşaat’ kitabını tavsiye ederim herkese. Adı itibariyle bir başlangıç kitabı olarak görünse de özünde fayda sağlayabilecek ciddi bilgiler içeriyor. Özellikle müteahhitlik mesleğinin geleceğine ilişkin fayda sağlayabilir.

Turan Bey, bu aralar izlediğiniz filmlerden ve tiyatrolardan da tavsiyeler alarak bitirelim isterseniz?

Kış aylarında malum sinema filmlerinin sayısı oldukça arttı. Son izlediğim film de çok önemli bir oyuncunun filmiydi. Keanu Reeves’in Jonh Wick 2 isimli filmiydi. Tavsiye ediyorum Keanu Reeves severlere. Dizilerden de Türk dizilerini pek takip etmemekle beraber Amerikan yapımı pek çok dizi önerilebilir.

Peki Turan Bey, çok zamanınızı aldık, keyifli sohbetiniz için teşekkür ediyoruz size.

Ne demek, çok güzel birkaç saat geçirdik birlikte, ben teşekkür ederim...

NASIL ARANDI: #turan yılmaz # turmaz inşaat

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.