13-04-2024 09:15

Gün boyu aç kalmayın!

2018-03-31    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-03-31
.stripslashes($urun->baslik).

Bir mercimek çorbasının bile uzun uğraşlar sonrasında hazırlandığını düşünürsek, tüketirken ne kadar aceleci davrandığımız ortada. Oysa yemeği hızlı tüketmek hem sağlık hem de saygınlık açısından pek doğru değil.

Özellikle ülkemizde son dönemlerde diyetisyen kontrolünde verilen ara öğünleri saymazsak, genel anlamda hepimiz son saate kadar bekleyip, yemeğe saldıran bir toplum olduk. Sinir, stres ve gerginlikle kendimizi restoranlara atar hale geldik.

Bunun en büyük belirtileri ‘Siparişim geç kaldı’, ‘Nerede kaldı yemeğim…’ serzenişleri ve sonrasında hızlı hızlı yemek.

İnsan aç olduğu zaman kan şekeri düşer, bununla birlikte stres ve gerginlik hat safhaya çıkar. Dolayısıyla restoranlarda da sık sık karşılaştığımız serzenişlerin ana sebebi budur. Hızlı hızlı yemek yememizin nedeni de…

Demem o ki kendinizi gün boyu çok aç bırakmayın, arada atıştırmalıklarla açlığınızı yatıştırıp, restoranlara öyle gidin. Göreceksiniz hem daha fazla sohbet etme imkanı bulacaksınız hem de yediklerinizin tadına varacaksınız.

Yemeğinizi yavaş yavaş yerken, restoranda geçireceğiniz zamanı keyfe dönüştüreceksiniz. Unutmayın yemek işi aynı zamanda bir zevk ve keyif işidir. En önemlisi büyük bir lütuftur.

Konumuza mercimek çorbasıyla başlamışken tarifini de verelim. Her yemek kadar sevgiyle, aşkla, kaliteli malzemelerle yapmamız gereken mercimek çorbası tarifimizi mutlaka deneyin!

Şimdiden afiyet olsun…

 

 

Mercimek çorbası

 MALZEMELER

  • Kırmızı mercimek
  • Soğan
  • Karanfil
  • Maydanoz sapları
  • Defne yaprağı
  • Tuz
  • Önceden hazırladığınız tavuk suyu

YAPILIŞI

Kırmızı mercimeği bol soğuk suda birkaç kez tekrarlayarak ve suyu berrak olana kadar çırparak temizleyelim. (Bu hareket çorbanızın renginin çok berrak olmasını sağlayacak) Sonra süzüp, bir tencerede yağ ve soğanla kavuralım. Soğanımız bütün şeklinde olsun, üzerine karanfil ve bir adet defne yaprağını saplayalım. Kavurma işlemi mercimeğin rengi değişene kadar devam etsin. Sonra mercimeğin üzerini aşacak kadar sıcak su ve tavuk suyunu koyalım. Arkasından maydanoz saplarını ilave edelim. Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşte, arada bir karıştırarak pişmeye bırakalım. Son yarım saat kala karanfil ve defne yaprağını sapladığımız bütün soğanı ve maydanoz saplarını çıkarıp, tuzunu ekleyelim. Kıvamını bulana kadar 10 dakika daha pişirelim. Süzmeden servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.