05-12-2023 21:55

GFSD, 15 yaşında!

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/11/2023
Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği, 2023 yılı sezon açılışını ve derneğin kuruluşunun 15’inci yıl dönümünü Değirmendere Yalı Evleri’nde gerçekleştirilen bir etkinlikle kutladı
.stripslashes($urun->baslik).
2008 yılında fotoğraf sanatını geliştirmek, bu sanata ilgi duyanların fotoğraf çekim kabiliyetlerini geliştirmek, fotoğrafın gücünü kullanarak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek ve hobi amaçlı fotoğraf çekenleri bir çatı altında toplayıp sinerji yaratmak amacıyla kurulan Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (GFSD) 2023 yılı sezon açılışında, 15’inci kuruluş yıl dönümünü de kutladı. Organizasyona dernek başkanı İsmail İkiz ve dernek üyelerinin yanı sıra GFSD’nin kurucu üyelerinden olan Gölcük Belediye Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Duygu N. Kaşıkçı ve Sakarya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Ünal Dabak da katıldı.
KARMA FOTOĞRAF GÖSTERİMİ
Sezon açılışı programı, derneğin kurucu üyelerinden olan merhum fotoğraf sanatçısı Hadi Arslan’ın kabri başında anılmasıyla başladı. Ziyaretin ardından Değirmendere Yalı Evleri’nde buluşan dernek üyeleri, GFSD’nin kuruluşundan bugüne geçen süreci değerlendirdi. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen ve dernek üyelerinin fotoğraflarından oluşan karma fotoğraf gösterimi büyük alkış alırken, GFSD’nin 15’nci kuruluş yıldönümü de kesilen pastayla kutlandı. Organizasyonda bir konuşma yapan Başkan İsmail İkiz, dernek üyelerine katılımları için teşekkür ederek, bugüne kadar gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.
ÖDÜLLÜ PROJELER
İkiz, konuşmasında şunları söyledi: “2008 yılında fotoğraf tutkunu bir grup fotoğrafçı tarafından fotoğraf sanatını geliştirmek, bu sanata ilgi duyanların fotoğraf çekim kabiliyetlerini geliştirmek, fotoğrafın gücünü kullanarak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek ve hobi amaçlı fotoğraf çekenleri bir çatı altında toplayıp sinerji yaratmak amacıyla kurulan derneğimiz, bu yıl 15. yaşını kutluyor. Geçen bunca yılda GFSD çatısı altında çok başarılı çalışmalara imza atıldı. 10 yıl boyunca süren, UNESCO ödüllü ‘Somut Olmayan Kültürel Mirasımız’ konulu ulusal fotoğraf yarışmalarımızla Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş gelenek göreneklerini, her bölgeye özel ritüellerini, kültür zenginliklerini fotoğrafın eşsiz gücüyle belgeleyerek nesilden nesle aktarılacak eşi olmayan bir kültür hazinesi elde ettik. 
USTALARLA BULUŞTUK
Son dönemlerde bulunduğumuz coğrafyada baş gösteren olumsuz şartlardan dolayı insanların yer değiştirmesine dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiğimiz, 6 yıl aralıksız süren ‘Göç’ konulu uluslararası fotoğraf yarışmamız, Birleşmiş Milletler (UNDP) tarafından ödüle layık görüldü. Yine güncel bir sorunumuz olan ‘İklim krizi’ konulu uluslararası fotoğraf yarışmamız ise hala devam ediyor. Bunun yanı sıra dernek çatısı altında düzenlediğimiz etkinliklerle üyelerimizi Coşkun Aral, Cengiz Karlıova, İbrahim Zaman, Wilco Van Herpen, İbrahim Demirel, Yusuf Arslan gibi çok değerli fotoğraf sanatçılarıyla buluşturduk. 
FOTO SAFARİLER DÜZENLENDİ
Üyelerimizle birlikte fotografik unsur taşıyan bölgelere foto safariler düzenleyerek çekim tekniklerimizi geliştirmek ve aynı zamanda geleceğe belge aktarmak için çalışmalar yaptık. Ayrıca bugüne kadar düzenlediğimiz sergilerden elde ettiğimiz fotoğrafları bölgemizdeki hastane, adliye, okul gibi kamu binalarına armağan ederek buraları daha şık ve nezih hale getirmeye çalışıyoruz. 15. yılımızda da kapımız, fotoğrafın eşsiz gerçekçiliğini iyi kullanmak ve geleceğe aktarmak  isteyen tüm fotoğrafçı dostlarımıza açık.  Bugüne dek derneğimize katlı sağlayan ve emeği geçen tüm üyelerimize teşekkür ederim.” GFSD’nın 15’inci yıl dönümü kutlaması ve sezon açılışı programı, derneğin kurucu üyelerinden Gölcük Belediye Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, Recep Yüksel, Zafer Kanpara, Şakir Şatır ve Ahmet Şahin’e plaket takdim edilmesiyle son buldu.

NASIL ARANDI: #gfsd # Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği # gölcük # av. ali yıldırım sezer # duygu n. kaşıkçı # ünal kadak # hadi arslan

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.