05-03-2024 06:20

Geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın merkezi; Özel İzmit GETAT Kliniği

2019-02-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-02-09
.stripslashes($urun->baslik).

Bize atalarımızdan kalan en değerli miraslardan biri de geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerdir. Nedir, geleneksel ve tamamlayıcı tıp? Öncelikle şunu bilmek gerekiyor, modern tıbba karşı ya da alternatif bir yöntem değildir. Adından da anlaşılacağı gibi geleneksel metotlarla tedavi yöntemidir, tamamlayıcıdır, modern tıbbın destekleyicisidir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse; Fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan; farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı; izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür.

 

4 AY ÖNCE AÇILDI

Özellikle son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın önemi her geçen gün artıyor. Modern tıp ile tamamlayıcı tıbbın birlikte kullanılması sonucu hastalarının iyileşme sürecinin kısaldığını gören doktorlar, artık geleneksel ve tamamlayıcı tıp metotlarına daha fazla başvuruyor. Özel İzmit Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği de bu doğrultuda kurulmuş kliniklerden biri. İstanbul’da mermer işiyle uğraşan genç iş adamı Sinan Baş’ın yaptığı yatırımla yaklaşık 4 ay önce göğüs hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Cemalettin Cihangir tarafından kurulan kliniğe, bir ay öncesinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Beyza Aksu da katıldı. Kocaeli’de uzun yıllardır başarıyla görev yapan ve alanında uzman olan iki isim; GETAT çatısı altında hizmet vermeye başladı.

Halk arasında ‘merdiven altı’ diye tabir edilen, hijyen kurallarına uyulmayan, ehil olmayan kişiler tarafından usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın hekimlere verdiği yetkiyi kullanan Opr. Dr. Cemalettin Cihangir ile Beyza Aksu, bakanlığın belirlediği eğitim programlarını da tamamlayıp sertifikalarını aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı klinikte başta hacamat ve sülük uygulamaları olmak üzere fitoterapi, mezoterapi, ozon tedavisi ve akupunktur yapılıyor. Hastalar burada öncelikle doktor kontrolünden geçiyor, sonrasında geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerine başvuruluyor.

 
Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Beyza Aksu ile  göğüs hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Cemalettin Cihangir

 

HİJYENİK BİR ORTAMDA

Yenişehir Mahallesi’nde, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde, Ticaret İl Müdürlüğü’nün de bulunduğu binanın ikinci katında hizmet veren Özel İzmit Getat Kliniği fiziki özellikleriyle de dikkat çekiyor. Her uygulama için ayrı bir odanın tahsis edildiği merkezde hijyene de inanılmaz derecede özen gösteriliyor. Kliniğin kurucularından Opr. Dr. Cemalettin Cihangir’in bir özelliği de şifacı sülüklerle ilgili bir kitap hazırlaması. ‘Sülük Tedavisine Bilimsel Yaklaşım’ adlı kitabın Türkiye’de sülükler hakkında yazılmış, bilimsel verilere dayalı ilk kitap olduğunu söyleyen Cihangir, “Kendi hastalarıma uyguladığım tedavilerden edindiğim tecrübelere de kitabımda yer verdim” diyor. 

 

70 HASTALIĞA ŞİFA

Gelelim, Özel İzmit GETAT Kliniği’nde uygulanan metotlara. Kliniğe başvuran hastalara ilk olarak hacamat yapılıyor. Hacamatın 70 hastalığa şifa olduğunu söyleyen Opr. Dr. Cemalettin Cihangir, konuyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Kafadan hacamat olmak; zihinsel rahatsızlıklar, cüzzam, gece körlüğü, alaca, baş ağrısı, diş, göz, kulak rahatsızlıklarına ve daha birçok hastalığa şifadır. Hacamatın şifasını bilen büyük âlimler üç ayda bir hacamat olurmuş. Hacamatın iyi geldiği hastalıklardan bazıları şöyle: Kanser, cilt hastalıkları, sedef hastalığı, baş ağrısı, migren, sinüzit, romatizma, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı, prostat ve cinsel zayıflık, sırt ağrısı, bel ağrısı, diz ağrısı, hormon bozukluğu, kadın hastalıkları, kısırlık, karaciğer yetmezliği, zihinsel ve ruhsal hastalıklar.”

 

TEDAVİ EDİYOR

Göğüs hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Cemalettin Cihangir ile fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Beyza Aksu, klinikte uygulanan diğer yöntemleri ve hangi metodun hangi hastalığa iyi geldiğini anlattı: “Sülük tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında son derece olumlu etkilere sahip. Sülükle tedavi ayrıca epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısında, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır.

Sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle koruyucu tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan sülük tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.

 

 

 

OZONUN FAYDALARI

Ozon tedavisinde ise hücre ve dokulara giden kanın dolaşımı artar. Artan kan dolaşımı ile birlikte cilt yenilenir, temiz ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Bağışıklık sistemi güçlenir, yaygın mevsimsel hastalıklara karşı direnç artar. Damarları temizler, tıkalı damarlar açılır, yeni damar oluşumuna yardımcı olur. Laktik asidi okside ederek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliği artırır. Eklem ağrılarında ve kas rahatsızlıklarında iyileşme olur. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur. Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar. Uyku ihtiyacınızı azaltır ve uyku kalitesini artırır. Karaciğeri temizler. Baş dönmesini önler. Yorgunluğu giderir. Vücuttaki parazitleri yok eder, yağları yakar, sindirimi düzenler. Mukusları temizler, bakterileri yok eder, kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Kalp fonksiyonlarını iyileştirir ve ani kalp krizi riskini düşürür.

 

FİTOTERAPİ VE MEZOTERAPİ

Bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi uygulamaları da migren ve baş ağrıları, aşırı kilolu olma ve kilo verememe, kadın hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, troit bezi hastalıkları, kemoterapi sonrası tedavi, şeker hastalığı, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, depresyon, panik atak, sinir hastalıkları, uykusuzluk, değişik kriz dönemi problemleri, alerji, cilt hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, astım ve romatizma tedavisinde kullanılıyor. Mezoterapiden ise tüm eklem hastalıkları, boyun ve bel fıtığı ağrıları, migren ve adet ağrıları, spor travmaları, varis, lenfödem ve flebit gibi bazı damar hastalıklarının yanı sıra estetik amaçlı olarak selülit başta olmak üzere vasküler lekeler, çeşitli cilt problemleri, cilt yaşlanmasını ve saç dökülmesini engellemek amacıyla yararlanılıyor.

 

 

 

TEK SEANSTA SİGARAYA SON

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Beyza Aksu, akupunktur ile tek seansta sigarayı bırakabileceğinizi iddia ediyor ve ekliyor: “Tabi kişinin kendisi de bırakmayı istiyorsa.” Aksu, akupunktur uygulamalarının hangi hastalıklara iyi geldiğini şöyle açıklıyor:

Solunum yolu hastalıkları: Astım, bronşit, sinüzit, larenjit, farenjit, soğuk algınlığı.

Sindirim sistemi hastalıkları: Aft, diş ağrısı, dişeti yangısı, yemek borusu ve gastrit, ülser, kabızlık, ishal, kolit.

Üro-genital sistem hastalıkları: Gece altını ıslatma, sistit, adet düzensizliği, ağrılı adet, kısırlık.

Endokrin hastalıklar: Guatr, şeker hastalığı.

Cilt hastalıkları: Akne, sedef, egzama.

Nörolojik hastalıklar: Migren ve diğer baş ağrıları, yüz felci, kas hastalıkları.

Psikiyatrik hastalıklar: Stres, depresyon, uyku bozuklukları, kekemelik, tikler.

Kalp-Damar hastalıkları: Ritm bozukluğu, hipertansiyon, hipotansiyon.

Romatizmal hastalıklar: Behçet, kireçlenme, boyun-bel-diz ağrıları.

Diğer: Kronik yorgunluk, el ve ayak yanmaları, aşırı terleme, selülit, şişmanlık, alkol ve tütün bağımlılığı.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Yenişehir Mahallesi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, No: 114, Kat:2, İzmit 

Telefon: 0538 429 27 86

E-mail: alternatiftipsuluk@gmail

İnstagram: ozel_izmit_getat

NASIL ARANDI: #getat # geleneksel ve tamamlayıcı tıp kliniği # Beyza Aksu # cemalettin cihangir # doktor # sağlık #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.