26-02-2024 11:13

Geçmişi unutturan otel!

2016-06-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-06-02
.stripslashes($urun->baslik).

 

Serpil ÇOLAK


 

Lethe, Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasında akan nehirlerden biri. Öyle ki; suyunu içenlere geçmişini unutturan bir nehir.

Ağva’da, Göksu nehri kenarında yer alan Lethe Exclusive Hotel de adını bu nehirden almış.

Göksu nehrinin suyundan içmeniz mümkün değil belki ama Lethe Exclusive Hotel’in o büyülü atmosferinde derdinizi de, tasanızı da, sıkıntılarınızı da unutacağınız kesin.

 

letheyesil

 

Kocaeli Life’ın bu ayki sayısında da sizi unutmadık, hafta sonu kaçamağı için yakın yerleri keşfe çıktık.

Bu kez durağımız Ağva.

Ağva, her ne kadar İstanbul’un Şile ilçesine bağlı olsa da bu büyük ile bir o kadar uzak, bize ise Kandıra kadar yakın.

Özellikle hafta sonlarında şehrin karmaşasından kaçmak isteyenleri muhteşem doğası, nehirleri, kumsalı, denizi, yürüyüş alanları, gelişen otel ve pansiyonculuğuyla son yılların gözde tatil beldelerinden Ağva’ya götüreceğiz.

Hazırsanız yola çıkıyoruz.

 

lethezeynepserpil

 

YEMYEŞİL YOLLAR

Ağva’ya gitmek üzere İzmit’ten çıkıp Kandıra yoluna sapanları iki ayrı güzergah bekliyor.

Birinci güzergah; Kandıra Cezaevi Kampüsü’nün hemen yanındaki sapakta, ikincisi de Kandıra’ya vardıktan sonra başlıyor.

Her iki güzergahı da kullanarak ve Ağva tabelalarını takip ederek bu şirin beldemize ulaşabilirsiniz.

Biz, ilk güzergahı tercih ettik çünkü daha kestirme. Bu yolu seçmemizin bir nedeni de yapacağımız yolculuk esnasında göreceğimiz birbirinden güzel köyler...

Zaten hafta sonu tatiliniz Ağva’ya gelmeden yemyeşil yollarında başlayacak. Bu cennetten uzaklaştıkça aklınız Ağva’nın pırıl pırıl doğasında kalacak.

Ağva’nın virajlı yollarında yaklaşık 40 dakika süren bir yolculuğun ardından Lethe Exclusive Hotel’e vardık.

Lethe Exclusive Hotel, Göksu nehrinin hemen kıyısında bulunuyor.

İçeriye girdiğimizde bizleri otelin güzel sahibi Fahriye Oya Sanyeli karşılıyor. Oteli gezmeden önce Fahriye Hanım’ı tanımak istiyoruz. Restoranın rahat koltuklarına oturarak Fahriye Hanım’ı dinlemeye başlıyoruz.

 

lethebisiklet

O, BİR RESSAM

Fahriye Hanım bir ressam. Ortaokulda resim öğretmeni tarafından keşfedilmiş, ailesi okula çağrılarak “Bu çocuk çok yetenekli” denilmiş.

Fahriye Hanım’ın kader çizgisi de işte o gün şekillenmiş. Resim eğitimi alabileceği bir lise seçmiş ve üç yıl boyunca akademi sınavlarına hazırlanmış. Kazanmış da. Fakat özel sebeplerden dolayı devam edememiş. Sonrasında her ne kadar turizm ve otelcilik okusa da resim yapmaktan vazgeçmemiş. Sürekli özel dersler alarak yeteneğini geliştirmiş.

Fahriye Hanım’ın arkadaş çevresi mimarlardan oluşunca, resim sevdasına inşaat ve iç mekan tasarımları da eklenmiş. Bunun üzerine İstanbul Zekeriyaköy’de kendisine bir mağaza açmış. Bu mekanda özel olarak tasarladığı banyo dolapları ve mobilyaların satışını yapmış. Ancak güneyde bir otel yatırımı söz konusu olunca hiç düşünmeden mağazasını satıp Kaş’a yerleşmiş.

 

NEDEN Mİ AĞVA?

“İlk kurduğum otel Lukka Exclusive oldu. Otelin bütün tasarımları bana ait” diyen Fahriye Hanım o dönem Kaş’ta bir de sanat galerisi açmış. Burada suluboya çalışmalara ağırlık veren Fahriye Hanım hem tekniğini geliştirmiş, hem de yaptığı eserleri turistlere satarak para kazanmış.

Ancak iki yıl sonra oteldeki hisselerini devrederek İstanbul’a geri dönmüş.

Ve otelcilik işine devam etmeye karar vermiş. Fahriye Hanım’ın ikinci otelini kurmak için Ağva’yı seçmesinin nedeni de buradaki tesislerin 12 ay boyunca açık olması.

Ağva’da dolaşırken Göksu nehrinin kenarındaki eski bir yazlık evi görmüş ve beğenmiş.

İşte o evi yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonunda Lethe Exclusive Hotel’e dönüştürmüş. Tabii ki bütün tasarım Fahriye Hanım’a ait.

 

lethe1

 

6 ODALI BİR OTEL

Lethe Exclusive Hotel, 4’ü suit, biri standart, biri de tek kişilik olmak üzere 6 odalı butik bir otel. Odalardaki bütün mobilyaları Fahriye Hanım kendisi çizmiş ve uzun yıllardır birlikte çalıştığı ustasına yaptırmış.

Odaların donanımları aynı ancak her birinde ‘mavi’nin farklı tonları kullanılmış.

 

letheyatak

 

Neden mavi?

Çünkü Fahriye Hanım bu oteli kurarken ‘su’ temasından yola çıkmış. Dekorasyonda da deniz ürünlerine ağırlıklı olarak yer verilmiş.

Suit odaların içinde bulunan havuzların ve şöminenin taşları özel olarak seçilmiş, hepsi Kandıra taşından yapılmış.

Odalardaki yatak başlarında yer alan resimler de Fahriye Hanım’ın eseri.

Otelin dekorasyonu doğaçlama yapılmış ancak hep doğal ürünler kullanılmış. Kütükler, urganlar, taşlar gibi...

 

lethedus

 

SANAT ATÖLYESİ

Otelin hemen yanında Fahriye Hanım’ın sanat atölyesine çevirdiği kocaman bir Yörük çadırı bulunuyor. Fahriye Hanım burada hem sanatsal çalışmalarını yürütüyor, hem de isteyen otel müşterisine ücretsiz mum batik eğitimi veriyor.

Mum batik; batik mumunun (parafin + bal mumu) özel batik kalemi, kalıp ve fırça ile sürülüp kumaşın istenilen bölgeleri kapatılarak diğer taraflarının boyanması ve bu şekilde desenlenmesine deniliyor.

Fahriye Hanım’ın atölyesinde isteyen resim, isteyen seramik de yapabiliyor. Atölyede bulunan tüm malzemeler müşterilerin kullanımına açık.

Fahriye Hanım, sanat atölyesinde müşterileriyle çok iyi vakit geçirdiklerini ve bundan büyük keyif aldığını da sözlerine ekliyor.

Fahri Hanım, Lethe Exclusive Hotel’i kurarken şu düşündeceden yola çıkmış;

“Benim aradığım otel olmalı.”

Hem salaş olacak, hem de konfordan ödün vermeden doğal bir ortam yaratılacak.

Sanatı ve doğayı sevenlerin mutlu olabileceği bir otel.

 

lethesanat

 

lethecorba

 

MENÜDE NELER VAR?

Lethe Exclusive Hotel’de 4 personel görev yapıyor. Oda kahvaltı olarak satılan otelde öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebileceğiniz çok güzel bir restoran da var. Restoranda kafanızı nereye çevirseniz ilginç bir ayrıntıyla karşılaşıyorsunuz.

Bir yanda şömine ve önündeki sehpayı çevreleyen rahat koltuklar, karşısında ise yer minderleri;

Bir başka köşede yıllanmış bir piyano...

Bir köşede eski bir radyo, bir başka köşede eski bir sandık.

Restorandaki sunumlar da oldukça ilginç. Yemekler zeytin ağacından yapılma tabaklar üzerinde geliyor, mezeler için ise deniz kabukları kullanılıyor.

Restoranın menüsünde ise tavuk pirzola, antrikot, köfte ve tabii ki balık bulunuyor. 4 çeşit meze, bir çeşit çorba ve tatlı da menüde yer alıyor.

Bunun yanı sıra aperatif olarak börek ve peynir tabakları da müşteriye sunuluyor. Alkollü ve alkolsüz içecekler de masaları süslüyor.

 

İŞTE FİYATLAR

Lethe Exclusive Hotel’de oda fiyatları ise şöyle: Suit odalar hafta içi 570 TL, hafta sonu ise 750-800 TL arasında.

Standart oda fiyatları da hafta içi 410, hafta sonu 510 TL civarında. Oda fiyatları euroya göre değişiklik gösterebiliyor.

Lethe Exclusive Hotel’in nehir kenarında çok şık bir terası, minik bir de bahçesi bulunuyor. Terastaki salıncaklara oturup keyif çatabilir, nehir kenarındaki koltuklarda yorgunluk atabilirsiniz.

 

letheyemek

 

Bu arada otelin temin ettiği oltalarla balık tutabilir, yine otelin ücretsiz olarak sunduğu bisikletlerle tura çıkabilirsiniz. Otel dışında ise nehirde gezintiye çıkabilir, denize girebilir, sıcak kumlarda güneşlenebilirsiniz.

Lethe Exclusive Hotel’de kendinizi evinizdeki kadar rahat hissedebilirsiniz. Çünkü Fahriye Hanım müşterilerine “Burası sizin” diyor ve oteli onlara devrederek rahat etmelerini sağlıyor.

 

lethesandik

 

Hafta sonunda şehrin gürültüsünden ve karmaşasından kaçmak, doğayla baş başa keyifli birkaç gün geçirmek, bunu yaparken geçmişte yaşadıklarını ‘unutmak’ isteyenlere;

Lethe Exclusive Hotel’i tavsiye ederim.

Şimdiden iyi tatiller.

 

lethepiano

lethemasa

lethesandalye

NASIL ARANDI: #ağva #dinlenme #doğa #gezi #göksu nehri #huzur #istanbul #Lethe Exclusive Hotel #manzara #tatil #yeşil

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.