05-03-2024 06:41

Ezber bozan kahvehane: YAHYA KAPTAN KAHVESİ

2017-07-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-07-07
.stripslashes($urun->baslik).

 

Bugüne dek sanayici, iş adamı, hatta sanatçı kimlikleriyle tanıdığımız Haseller Çelik Sanayii’nin kurucusu Sadi Akçelik, geçtiğimiz aylarda yakın çevresini bile şaşırtan bir yatırıma imza attı.Dostlarıyla bir arada olmayı, saz çalıp türkü söylemeyi, zaman zaman da okey gibi oyunlar oynayarak vakit geçirmeyi seven Akçelik, uzun süredir hayalini kurduğu mekanı Yahya Kaptan Mahallesi’nde, ‘Yahya Kaptan Kahvesi’ adıyla hayata geçirdi.

İsmi ‘kahve’ olsa da verdiği hizmetle daha çok bir lokali andıran mekan, ‘kahvehane’ konusundaki ezberleri bozmakla kalmadı, kısa sürede hatırı sayılır bir müdavim kitlesine de kavuştu.

Sadi Akçelik’in ‘dostlarımla vakit geçirmek için nasıl bir mekan isterdim?’ sorusunun cevabı olarak hayata geçen ve ilimizde bir benzeri daha olmayan Yahya Kaptan Kahvesi, şimdi günün her saati keyifli vakit geçirmek isteyen her yaş grubundan insanla dolup taşıyor.


                                                                                          Mekandaki okey takımlarının ıstakaları Hatay’da özel olarak yaptırılmış.

 

 

NASIL BİR YER İSTERDİM?

 

Yahya Kaptan Kahvesi, sadece bir oyun salonu değil… Şık dekorasyonu, restoranı, şark köşeleri ve kaliteli servisiyle elit bir ortamda dostlarıyla birlikte olmak isteyen her yaş grubundan kadın-erkek pek çok kişiye hitap eden şık bir mekan.

 

Akçelik, Yahya Kaptan Kahvesi fikrinin nasıl doğduğunu şu cümlelerle anlatıyor:

 

“Yahya Kaptan Kahvesi’nin yerini bundan 3-4 yıl önce almıştım. 400 metrekarelik bu dükkanı kiraya verdik ama istediğimiz verimi alamadık. Ne zamandır burada kendimize ait kafe tarzı bir mekan işletmenin planlarını yapıyorduk. Konsepte karar verirken, önce kendi kendime ‘ben nasıl bir yerde vakit geçirmek isterdim?’ diye sordum. Genellikle akşamları arkadaşlarımla buluşup sohbet ediyor, yemek yiyor, kahve içiyor, bazen de okey oynuyorduk.

 

Ben tüm bunların bir arada olabileceği; restoranında iyi yemeklerin yenilebileceği; isteyenin oyun oynayıp isteyenin nargile içebileceği; zaman zaman canlı müzik ve sıra gecelerinin olacağı; maçların izlenebileceği; hem kadınların hem de erkeklerin keyifle vakit geçirebileceği nezih bir mekan hayal ettim.

 

Sadi Bey, projesini hayata geçirmek için fazla beklememiş. İlk iş olarak, taşları kendisi karan otomatik okey makinelerinin siparişini vermiş; daha sonra da dekorasyon kısmına geçilmiş.

 

Önce mekanın şark köşesi oluşturulmuş. Sadi Bey, kendi tasarladığı sedirlerin metal aksamlarını, yine kendisine ait Haseller Çelik Sanayii’nde ürettirmiş; sedirlerin minderleri ise Antep’te yapılmış.

 

Dekorasyon konusunda Görsel Mobilya-Dekorasyon’un sahibi İzzet Ahi’den destek alan Sadi Bey, mekanın geri kalan kısmını da şark köşelerine uygun hale getirmiş. Müziğe olan ilgisinden dolayı, Yahya Kaptan Kahvesi’ne mükemmel bir ses sistemi kurmayı da ihmal etmemiş.

 

Yahya Kaptan Kahvesi 3 bölümden oluşuyor: Restoran, şark köşesi ve oyun bölümü.

 


        Sadi Akçelik, dostlarıyla birlikte vakit geçirmek için hayalini kurduğu mekanı, Yahya Kaptan’da hayata geçirdi.

 

 

MENÜ ÇOK ZENGİN

 

İç kısımda da oyun masaları var ama esas olarak, mekanın teras kısmı oyun salonu olarak düzenlenmiş. Burada tavla, okey, iskambil ve satranç oynanabiliyor. Kış aylarında şömine başında maç izlemek isteyenler için bir de büyük ekran televizyonu bulunan teras, nargile keyfi yapmak için de ideal.

 

Her ayrıntıyı incelikle ve zevkle tasarlayan Sadi Akçelik, oyun salonuna hem otomatik okey masaları koymuş hem de ‘geleneksel’den vazgeçemeyenler için ıstakalarını Hatay’da özel olarak yaptırdığı okey takımlarına yer vermiş.

 

Yahya Kaptan Kahvesi’nin oyun salonu günün her saatinde, her yaştan insanı ağırlıyor.

 

Sadi Bey, mekanın sadece ‘kahve’ ya da oyun salonu olarak değil, şık bir kafe-restoran olarak da anılmasını istediği için Yahya Kaptan Kahvesi’nin mutfağına özellikle önem vermiş. Dünya mutfaklarının seçkin lezzetlerinin sunulduğu mekanın şefi, uzun yıllar Ege Bölgesi’ndeki şık mekanlarda hizmet vermiş olan, Nazmi Çetin.

 

Yahya Kaptan Kahvesi’nin menüsünde et yemeklerinden burger çeşitlerine, sıcak ve soğuk sandviçlerden makarnaya, pizzadan salataya, kahvaltıdan tatlıya kadar her damak tadına uygun lezzetleri bulmak mümkün.

 

Yahya Kaptan Kahvesi’nin içecek menüsünde ise çay ve meşrubatın yanı sıra espresso çeşitleri, filtre ve dünya kahveleri, sıcak ve soğuk çikolata seçenekleri ile taze meyve suları var.


                                                                                                            Yahya Kaptan Kahvesi’nin zengin bir kahvaltı menüsü var.

 

 

KİMSE RAHATSIZ OLMUYOR

 

Sadi Akçelik, Yahya Kaptan Kahvesi için “Her ayrıntıya özendik, ortaya şık, elit bir kesimin ilgi gösterdiği, kimsenin kimseden rahatsız olmadığı, sıcak bir mekan çıktı. Güzel olan her şey değerini bulur, mekanımızın bu kadar kısa sürede benimsenmesi bu yüzden” diyor.

 

Eğer siz de arkadaşlarınızla iddialı okey partileri çevirebileceğiniz, leziz yemekler eşliğinde sohbet edebileceğiniz, kahvenize nargile keyfini de ekleyebileceğiniz alternatif bir mekan arayışındaysanız, Yahya Kaptan Kahvesi’ne mutlaka uğrayın deriz. Bu ilginç mekanı sevecek, vaktin nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

İletişim

Adres: Yahya Kaptan Mahallesi Arkadaş Sokak No: 12

Tel: 0262 311 55 66

 

                                                                                                              Yahya Kaptan Kahvesi genç ve dinamik bir ekibe sahip.

 

 

 

 

NASIL ARANDI: #Yahya Kaptan Kahvesi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.