29-02-2024 18:51

Esin Alçıoğlu’ndan yepyeni bir kitap: ARİKO PAYLAŞMAYI ÖĞRENİYOR

2020-08-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-08-05
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: ZEYNEP AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Yardım derneklerine ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği maddi-manevi destekle ilimizde geniş bir kesim tarafından tanınan Esin Alçıoğlu, yazdığı ‘Ariko Paylaşmayı Öğreniyor’ isimli çocuk kitabıyla yeniden gündemde. Yedi Tepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan ve aynı dalda yüksek lisansı bulunan Alçıoğlu; 5,5 yaşındaki oğlu Arel ve arkadaşlarını gözlemleyerek yazdığı kitabında, çocukların sorun yaşadığı konularda onlara yol göstermeyi amaçlıyor.

Çocuk gelişimi uzmanlarının görüşleri alınarak şekillenen ve çocuklar tarafından kolayca anlaşılabilecek bir anlatıma sahip olan kitap, D&R başta olmak üzere pek çok noktada ve internet sitelerinde satılmaya başlandı bile. Her biri farklı bir soruna çözüm getiren 16 kitaplık serinin ilki olarak piyasa çıkan ‘Ariko Paylaşmayı Öğreniyor’ hakkındaki bilgileri Esin Alçıoğlu’ndan aldık.

 

 

Esin Hanım, daha önce folklor terimleri üzerine yazdığınız bir kitabınız olduğunu biliyoruz. Çocuk kitabı yazma fikri nasıl doğdu?

Bildiğiniz gibi benim 5,5 yaşında bir oğlum var. Pandemi döneminde, Arel’in internet ortamında devam eden derslerinin tamamına katıldım. Sınıflarında 16 öğrenci var. Oğlumun sınıf arkadaşlarını biliyordum ama bu 3 aylık süreçte onları daha yakından izleme, takip etme ve tanıma fırsatı buldum. Onların sevinçleri, üzüntüleri, heyecanlarını, dert edindikleri şeyler, çekişmeleri, olaylar karşısında verdikleri tepkiler Arel ile birlikte  benim de hayatıma girdi. Çocuğum olmasına rağmen hiç bu kadar yoğun şekilde çocukların dünyasına girmemiştim. Onları bu kadar yakından tanıyınca çocuklar için bir şey yapmak istedim.

 

Aslında bir anne olarak bu yaş grubu çocuklar konusunda tecrübelisiniz. Diğer çocukları tanıyınca sizi en çok etkileyen nokta ne oldu?

Evet, elbette oğlumu büyütürken annelik anlamında edindiğim ciddi bir tecrübe var ama Arel’in arkadaşlarıyla birlikte 16 ayrı dünyaya girmiş oldum. Hepsi birbirinden çok farklı olan 16 dünya… Her birinin ayrı sorunları, çözmekte zorlandıkları konular vardı. Aslında bunlar her ailenin yaşadığı sorunlar ama hepimiz sadece kendimizin yaşadığını zannediyoruz. Ben de istedim ki bu sorunların hepsiyle ilgili ayrı ayrı kitaplar yazayım ve hem onlara hem de ailelerine destek olayım.

 

İNCELEMELERDEN GEÇTİ

 

Kitabın nasıl bir konsepti var?

Kitabın kahramanı, Ariko. Ariko, aile içinde bizim Arel’e sesleniş şeklimiz. Kitabın konsepti şöyle: Bir sorun var ve çocuk bu sorunu kendisi çözemiyor. Kitap, anne ya da babanın bu konuda çocuğuna verdiği nasihatleri içeriyor, böylece çocuk doğru yolu öğreniyor.

 

Bu nasihatler konusunda uzmanlardan da yardım aldınız mı?

Elbette. Kitabın her aşamasında konunun uzmanlarına danışıldı ve zaten çocuk kitabı olduğu için çok fazla incelemeden geçti. Her bir cümlesi defalarca okundu. Böylece hem ben bir anne olarak daha fazla bilinçlenmiş oldum hem de öğrendiklerimi diğer anne ve babalarla paylaştım.

 

İlk kitapta hangi konuyu seçtiniz?

İlk kitabımızın adı ‘Ariko Paylaşmayı Öğreniyor?’ Bana göre bu yaş grubu çocukların en büyük sorunlarından biri paylaşmayı bilmemeleri, bitmek bilmeyen oyuncak istekleri ve onlarla aynı imkanlara sahip olmayan çocuklardan haberdar olmamaları. Bu yaş grubu mutlaka yatmadan önce bir kitap okur. ‘Ariko Paylaşmayı Öğreniyor’ da tam olarak onlara hitap ediyor. 16 sayfadan oluşan, anlatımların çok kısa ve basit cümlelerle yapıldığı, sıkılmayacakları bir kitap oldu. Bu anlamda da anne ve babaların beğenisini kazandı.

 

 

SORUNUMUZ ÇÖZÜLDÜ

 

Kitapta yer verdiğiniz öneriler bir anne olarak size de yardımcı oldu mu?

Arel’in de pek çok çocuk gibi aşırı ve bitmek bilmeyen bir oyuncak isteme alışkanlığı vardı. Kitaptaki hikaye ve öğütlerle ona bu kadar oyuncağın çok fazla olduğunu, paylaşması gerektiğini ve hatta kendi oyuncağını kendisinin de yapabileceğini anlattık. Sorunumuz çözüldü.

 

Kitap ne kadar sürede hazırlandı?

Yazımı ve resimlenmesi 1,5 ay sürdü. Basımı ise 15 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. Kitabın resimleri için Ankara’dan bir ressam arkadaşımla çalıştım. Ona aklımdaki projeyi anlattım ve Arel’in resmini gönderdim; o da konsepte uygun olarak resimleri çizdi. Resimleme çalışmaları sürerken kitabın metni de Tilki Yayınevi tarafından detaylıca incelendi.

 

‘Ariko Paylaşmayı Öğreniyor’ kaç adet basıldı, kitabı nerelerden temin edebiliriz?

İlk etapta 1000 adet bastık. İsteyen herkes kitabı D&R mağazalarından; tilkikitap.com, nadirkitap.com, amazon.com gibi pek çok adresten temin edebilir.

 

Kitabı yazmaya oğlunuzun sınıf arkadaşlarından ilham alarak başladığınızı söylediniz… Sınıftaki diğer velilerden nasıl geri dönüşler aldınız?

Çok mutlu oldular, kitabı çok beğendiler ve devamını da beklediklerini söylediler. Hatta, bundan sonraki kitaplardaki karakter isimlerinin sınıftaki çocuklardan alınmasını istediler. İlk konumuz bu oldu, devamı da gelecek.

 

İKİNCİ KİTAP GELİYOR

 

Kitap kaç seriden oluşacak?

Arel’in sınıfındaki arkadaşlarının sayısı kadar yani 16 kitaplık bir seri olmasını planlıyorum.

 

İkinci kitap ne zaman gelecek?

İkinci kitabımın konusu hazır, yeni okul dönemiyle birlikte bitmiş olur sanırım. Çocukların baş edemediği durumlardan biri de iki çocuk oyun oynarken üçüncü bir arkadaşlarının bu oyunu bozması. İkinci kitapta da bu konu üzerinde duracağım. Kitapların konuları, ailelerden gelen geri dönüş ve taleplere göre belirlenecek.

 

Esin Hanım, yazarlığı sevdiniz mi? Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Yazarlığı ve çocuklarla ilgili bir şeyler yapıyor olmayı çok sevdim. Kitap yazmaktan maddi bir beklentim olmamakla birlikte devam ettirmeyi çok istiyorum. Yeni eğitim döneminde okullara giderek kitabımı çocuklara kendim okumayı çok istiyorum.

 

NASIL ARANDI: #esin alçıoğlu # kitap # yazar # çocuk kitabı # çocuk # Ariko Paylaşmayı Öğreniyor # kocaeli #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.