19-06-2024 14:07

En popüler 8 sonbahar destinasyonu

2018-10-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-10-08
.stripslashes($urun->baslik).

Sonbahar gelmiş, kavurucu sıcaklar yerini serin günlere bırakmış olabilir. Peki, bu tatil sezonunun sona erdiği anlamına gelir mi? Elbette, hayır! Güzel ülkemizin her köşesi, her mevsim güzel… Özellikle doğanın tüm renklerini buluşturarak bir görsel şölene çeviren sonbaharda gidilip görülecek o kadar çok lokasyon var ki… Bu ay sizler için sonbahar aylarında birer masal diyarına dönüşen destinasyonlardan oluşan bir dosya hazırladık. Güz mevsiminin en cazip noktalarına kısa bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

  

Mis gibi göl havası:

BOLU ABANT

 

Bolu Abant’ın, sonbaharın en çok tercih edilen rotalarından biri olması boşuna değil…  Sonbaharın bütün güzelliğini yaşayabileceğiniz, tertemiz dağ ve göl havası alabileceğiniz, uçsuz bucaksız göl manzarasıyla huzuru iliklerinize kadar hissedebileceğiniz, cennet gibi bir doğa parçası Abant. Pek çok konaklama tesisinin hizmet verdiği Abant’ı, kentimize yakınlığı sebebiyle günübirlik ziyaret etmek de mümkün. Bu sayede şehrin karmaşasından sıkıldığınız her an kendinizi Abant’ta bulabilirsiniz. Abant Gölü etrafında bol oksijenli doğa yürüyüşleri ve jeep safari yapabilir, bisiklet kiralayıp doğanın ve temiz havanın tadını çıkarabilir, gölün üzerinde sandalla ya da su bisikletiyle gezebilirsiniz. Aklınızda bulunsun, bölgede yamaç paraşütü yapmak için de uygun alanlar var.

 

 

 

Yeryüzündeki cennet:

YEDİGÖLLER

 

Eğer, cennetin bir parçası yeryüzündeyse, orası büyük ihtimalle Bolu Yedigöller’dir. Bünyesindeki 7 göl, her türden binlerce ağaç, göllerin üzerini kaplayan bitki örtüsüyle Yedigöller Tabiat Parkı, gerçekten eşine az rastlanan türden bir yeryüzü cenneti. Senenin her döneminde ayrı güzel olsa da Yedigöller’in en popüler mevsimi, sonbahar. Doğada var olan renklerin her tonunu görebileceğiniz bu dönemde, Yedigöller misafirlerine gerçek bir görsel şölen vaat ediyor. 

Bölgedeki göller arasında doğa yürüyüşü yaparken ruhunuzu dinlendirebilir, milli park içerisinde yer alan şelaleyi, gülen kayaları, dilek çeşmesini ve Pisagor ağacını ziyaret edebilir, muhteşem fotoğraflar çekebilir, hatta kamp kurarak eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğer hala Yedigöller’i görmediyseniz, planınızı şimdiden yapın deriz.

 

 

Buram buram tarih:

SAFRANBOLU

 

Karabük ilinin turistik ilçesi Safranbolu, özellikle yıllara meydan okuyan tarihi konaklarıyla ünlü, şipşirin bir ilçe. Müzeye dönüştürülmüş eski konakları, birbirinden şirin sokakları, lokumcularla dolu çarşısıyla tarihi dokusu hiç bozulmadan günümüze ulaşabilmiş nadir lokasyonlardan biri olan Safranbolu; bu özellikleri ve 19. yüzyıl Türk toplum yaşantısını yansıtması nedeniyle 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Sokaklarında gezerken kartpostal tadında fotoğraflar çekebileceğiniz bu çok özel ilçede tarihi konakları ziyaret edebilir, Hıdırlık Tepesi’nden muhteşem manzarayı izleyebilir, Arnavut kaldırımlı sokakları bisikletle keşfedebilir, Şeker Kanyonu ve Yenice Ormanları’nda yürüyüşe çıkıp Safranbolu’nun bambaşka bir yüzü ile tanışabilirsiniz. Safranbolu’ya gitmişken nefis lokumları ve safran çayını tatmak da mutlaka yapmanız gerekenler arasında.

 

 

Balığın en lezzetlisi burada:
TRİLYE

 

Deniz, tarih, manzara, tazecik balıklar, nefis mezeler, sımsıcak insanlar. Siz de ‘ruhum ancak böyle bir yerde huzur bulur’ diyenlerdenseniz, rotanızı çevirmeniz gereken yer, Trilye. Bursa’nın bu küçücük, huzur dolu eski Rum köyü, yaz aylarında fazlaca kalabalık olsa da sonbahar sakinliğinde sizi apayrı bir dünyaya götürecek. Denizin mis kokusunun sindiği, rüzgar çanlarının sesleriyle şenlenen tarihi Trilye sokaklarında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak; salaş restoranlarda balığın ve mezenin en lezzetlisini bulacaksınız. Zeytini ve zeytinyağıyla ünlü olan Trilye’ye gitmişken, Fatih Camii ve Avlulu Hamam’ı, Taş Mektep’i, Trilye Dündar Evi’ni ve Kemerli Kilise’yi ziyaret etmeyi de unutmayın.

 

 

İpek Yolu’ndaki yaşayan tarih:

BEYPAZARI

 

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Beypazarı; tarihi eserleri, zengin mutfağı ve sıcakkanlı

insanlarıyla harika bir sonbahar rotası olabilir. Ankara’nın şirin ilçesi Beypazarı’nda sıra sıra dizilmiş tarihi evleri ziyaret edebilir, Gümüşçüler Çarşısı’nda telkari ustalarının çalışmalarını izleyebilir, Tarihi Beypazarı Çarşısı’nı gezebilirsiniz. İlçenin şifalı kaplıcalarından faydalanabilir, yöresel yemeklerin baş döndüren lezzetleriyle tanışabilirsiniz.  Ayrıca, ‘Gitmişken doğanın içinde kaybolayım’ diyenlerdenseniz, İnözü Vadisi’nde hem doğa ve tarihe tanıklık etmek hem de piknik yapmak oldukça iyi bir fikir.

 

 

Bir kartpostal karesinin içinde:

UZUNGÖL

 

Kartpostallara konu olan güzelliğiyle Uzungöl, sonbaharda Karadeniz’in güzelliklerini keşfetmek isteyenlerin ilk adresi. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı, akıl almaz bir doğaya sahip bu bölge, yılın her mevsiminde olduğu gibi sonbaharda da ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Eğer Uzungöl’e günübirlik gidecekseniz, unutulmaz bir manzarada piknik yapabilir, göl çevresinde yürüyüşe çıkabilir, çevre restoranlarda Karadeniz lezzetlerini tadabilirsiniz.  Bölgede ayrıca yamaç paraşütü yapmak ve çevre yayaları ziyaret etmek de mümkün.

 

 

 

Büyülü bir atmosfer:

KAPADOKYA

 

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’nin bazı bölümlerini kapsayan Kapadokya bölgesi, sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri. Doğanın iltimas geçtiği, her köşesinin ayrı bir masal diyarını andırdığı bu mistik bölge en çok peri bacalarıyla ünlü. Kapadokya, yer yüzündeki sayılı noktada rastlanabilecek bu doğal oluşumun içinde dünyadan uzaklaşmak; uzun kanyon yürüyüşleri yapmak, gün doğumunu bir balonda karşılayarak bölgeyi kuş bakışı izlemek, peri bacalarına kurulmuş masalsı otellerde konaklamak; kayaların içine oyulmuş kiliseleri, uçsuz bucaksız yer altı şehirlerini gezmek ve nefis şaraplar tatmak isteyenler için vazgeçilmez bir tatil seçeneği.

 

 

Uzaklara gitmeyin…

YUVACIK

 

Sonbaharın tüm güzelliklerini yaşamak ama bunun için çok uzaklara gitmek istemeyenlerdenseniz, rotanızı Yuvacık’a çevirmeniz yeterli.. Ciğerlerinizi tertemiz havayla doldurmak, bir renk cümbüşünün içinde uzun yürüyüşler yapmak; şelalelerin kenarına kurulmuş masalarda, kuş cıvıltıları içinde en lezzetli balıkları tatmak ve huzur dolu bir hafta sonu geçirmek için Yuvacık, tam da aradığınız yer. Üstelik, bu doğal güzellilerden biraz daha faydalanmak, sonbahar akşamlarının da tadını çıkarmak istiyorsanız, konaklamak için çevredeki tesisleri tercih edebilirsiniz.

NASIL ARANDI: #sonbahar önerileri # gezi rehberi # yuvacık # kapadokya # trilye # uzungöl # safranbolu # beypazarı # yedigöller # abant #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.