20-04-2024 10:38

Dünyagöz’de tedbirler en üst düzeyde

2020-07-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-07-08
.stripslashes($urun->baslik).

Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, pandemi süreciyle ilgili yaptığı açıklamada “Foglama adı verilen uygulamayla bütün hastanelerimizi dezenfekte ediyoruz. Bu yöntem, ameliyathaneleri sterilize eden ilaçlı solüsyonla buhar uygulamasını içeriyor ve bütün hastanelerimiz bu şekilde dezenfekte ediliyor. Ayrıca günlük alkollü solüsyonlarla temizlik çalışmaları yürütülüyor çünkü virüs önce ayak bastığımız yerlere çöküyor, yerden koltuklara veya diğer yüzeylere geçerek insan vücuduna ulaşıyor. Biz yaptığımız çalışmalarla elbette tedbir alıyoruz ama tedbirler bununla sınırlı kalmamalı. Bireysel korunma çok önemli. İnsanların diğer insanları düşünerek hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Hastanenin her akşam dezenfekte edilmesinin yanı sıra yerlerin ve koltukların da dezenfekte edildiğini söyleyen Ekşioğlu, “Saat başı asansörler, asansör düğmeleri siliniyor” diye konuştu.

Göz hastanesi olarak hijyen kuralları çerçevesinde hareket ettiklerini vurgulayan Ekşioğlu, vatandaşların da hijyen kurallarına uyarak göz muayenelerini yaptırabileceğini söyledi. Bunun yanında, acil tedavi gerektiren rahatsızlıkların geciktirilmemesi gerektiğini söyleyen Ekşioğlu, erken müdahale için doğru hastane seçiminin önemine de vurgu yaptı.

Dünyagöz’den Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, virüsün mukoza kanalıyla ağız, burun ve gözlerden vücuda alındığını belirterek, “Yani enfekte olmuş elin ağza, buruna ve en nihayetinde göze değdirilmesiyle virüs vücuda ulaşıyor. Bu nedenle elimizi, yüzümüzden uzak tutmamız gerekiyor. Biz de hekimler olarak mümkün olduğunca gözyaşına değmemeye çalışıyoruz” dedi.

“Virüs sadece ağız ve burundan değil, gözden de bulaşıyor ancak insanların hepsine gözlük taktıramayız” diyen Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Bu nedenle bütün olay damlacık enfeksiyonunun engellenmesinden geçiyor. Öksüren, hapşıran insanların düşünerek hareket etmesi gerekiyor. Bu noktada toplumun bilinçlenmesi çok önemli. Hasta olan ya da hastalık belirtileri taşıyan birinin evden çıkmaması gerektiğini söylüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Dünyagöz’den Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, hastane olarak enfeksiyon komitesi ile hijyen kuralları çerçevesinde çeşitli kararlar aldıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Salgının ilk başladığı günlerden itibaren enfeksiyon komitemizi toplayarak, çeşitli kararlar aldık. Hasta, hastaneye giriş yapar yapmaz ateşi ölçülüyor ve ardından kontrollerimizi yapıyoruz. Önemli olan hasta olan kişinin maske takıyor olması. Maske takmaktaki amaç damlacık enfeksiyonlarını engellemek ve partikülleri uzak tutmaktır.”

Bu önlemler kapsamında ateşli hastaları muayeneye almadıklarını belirten Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Ayrıca hastaların yanına gelen refakatçiler de önemli. Dolayısıyla bu süreçte hastaların yanında sadece bir refakatçi kabul ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu süreçte vatandaşların panik yapmaması ve önlem alması gerektiğini ifade eden Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Hem hekimler hem de vatandaşlar olarak önlem almalıyız çünkü biz hekimler de riskli grubun içerisindeyiz. Bu nedenle hem hekimler hem de vatandaşlar olarak iyi bir şekilde korunmamız ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

NASIL ARANDI: #erkan ekşioğlu # dünyagöz # izmit # göz # sağlık # tedbir # pandemi # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.