16-07-2024 21:57

Güvenli ve hijyenik okul: Limon Evi Anaokulu

2020-07-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-07-09
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Pandemi süreci yasaklarının kalkmasıyla birlikte, hayatımız ‘temizlik-maske-mesafe’ kuralları çerçevesinde devam ediyor. Mart ayı ortalarından itibaren faaliyetlerine ara veren okul öncesi eğitim kurumları da Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan pandemi önlemlerini alarak minik öğrencileri için kapılarını açtı. Bu kuralların en üst seviyede uygulandığı, öğrencilerinin eğitimiyle birlikte sağlığını da teminat altına alan kurumların başında da Başiskele Yuvacık’ta eğitim veren Limon Evi Anaokulu geliyor.

Hülya Tarakçı ve eşi Adnan Tarakçı tarafından kurulan Limon Evi Anaokulu, 3-6 yaş arası çocuklara eğitim veriyor. Bilimsel temellere dayalı eğitim modeliyle çocukları akademik yönden destekleyen kurum, aynı zamanda Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, dünyadaki tüm canlılara saygılı, çevreye duyarlı bireyler yetiştiriyor. Limon Evi Anaokulu’nda, COVID-19 salgını nedeniyle 16 Mart’ta ara verilen eğitim-öğretim, normalleşme süreciyle yeniden başladı. Limon Evi Anaokulu Müdürü Merve Çakan, pandemi sonrası kurumda alınan tedbirleri anlattı.

1 Haziran’da eğitim-öğretime başladıklarını söyleyen Çakan, “Okulumuzu açmadan önce eğitim binamızın her noktasını dezenfekte ettirdik. Bununla birlikte, günlük olarak da dezenfeksiyon işlemlerimize devam ediyoruz. Okulumuzda tüm ortak kullanım alanları her gün dezenfektanlarla temizleniyor. Gün içinde de bu işlemler tekrarlanıyor. Çocuklarımız okula maskeyle geliyor. Ardından görevli arkadaşlarımız eşliğinde kapı girişindeki ayak dezenfektanında ayakkabılarını dezenfekte ederek içeri giriyorlar.

 

SAĞLIĞI ÖNEMSİYORUZ

Daha sonra ellerini dezenfekte ediyor, ayakkabılarını değiştiriyor ve siperliklerini takıyoruz. Görevli öğretmenimiz çocukların ellerini yıkattıktan sonra sınıflara geçiliyor” dedi. Sınıflardaki masaların, sandalyelerin, prizlerin ve kullanılan tüm malzemelerin sık sık dezenfektanlarla temizlendiğinin altını çizen Çakan, “Okulumuzda görevli tüm personelimiz temizlik, mesafe ve maske kuralına uyarak çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Limon Evi Anaokulu’nda, yeniden açıldığı ilk günden itibaren sosyal mesafe kuralına uyulduğunu da belirten Merve Çakan, “Pandemi sürecinden önce de kapasitemiz 137 öğrenci iken bu sayıyı 90 ile sınırlandırmıştık. 22 kişilik olan sınıf mevcudumuzu her zaman 10-12 çocukta tuttuk. Amacımız her zaman, çocuklarımızın daha sağlıklı bir ortamda okul öncesi eğitimini alması oldu. Şu anda ise pandemi nedeniyle kontenjanımızı 60 ile sınırlı tutarak sosyal mesafeyi daha da arttırdık” diye konuştu.

Merve Çakan, “Pandemi sürecinde kurumumuz için derhal ateş ölçer, el dezenfektanları ve sosyal mesafe bantları temin ettik” dedi. Okulda, 2 saatte bir çocukların ateşini ölçtüklerinin altını çizen Çakan, “Öğrencilerimiz okulda oldukları süre boyunca yarım saatte bir yeni etkinlikler yapıyor, her etkinlik arası ellerini yıkayarak kişisel hijyeni sağlıyorlar” dedi.

 

 

HİJYENİK ORTAMDA

Çakan, okuldan ayrılmadan önce de çocukların tüm kıyafetlerinin değiştirildiğini belirtti. Farklı yaş gruplarından çocukların gün içinde bir araya gelmediğini kaydeden Çakan, okul mutfağında da önlemlerin had safhada olduğunu söyledi. Organik ve taşımasız sağlıklı beslenme düzeni uyguladıklarını ifade eden; yemeklerin hijyenik bir ortamda pişirilerek servis edildiğini söyleyen Çakan, “Her yaş grubu ayrı ayrı yemekhaneye iniyor. Yemekhane her gruptan sonra temizlenerek diğer yaş grubu için hazırlanıyor.

 

 

YAZ BOYUNCA AÇIK

Bulaşıklar ise sanayi tipi makinelerinde en sıcak ayarda yıkanıyor” ifadelerini kullandı. Limon Evi Anaokulu’nun yazın da eğitim vermeye devam edeceğinin belirten Çakan, “Yaz boyunca tek bir öğrenci dahi gelse kapılarımız açık olacak. Okulumuz 07.30-17.00 saatleri arasında açık ancak çalışan ebeveynler için 18.30’a kadar buradayız” şeklinde konuştu.

Yaz okulu kayıtlarının devam ettiği Limon Evi Anaokulu’nda pek çok atölye bulunuyor. MEB kazanımları dikkate alınarak uygulanan çoklu zeka sistemi, Türkçe dil atölyesi ve drama ile evrensel değerler eğitimi, beceri-tasarım ve sanat atölyeleri, oyunla matematik-fen ve doğa etkinlikleri, çevre ve kültür gezileri, tam zamanlı İngilizce eğitimi ve eylül ayından itibaren uygulanacak tam zamanlı okul psikoloğu eşliğinde danışmanlık, oyun terapisi ile ritim ve orf dersleri, bunlardan bazıları.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Orka Life Sitesi Yeşilyurt Mah. Galip Erenoğlu Cad. No:59/1A/1, Başiskele/Kocaeli

Telefon: 0262 344 22 24 - 0533 790 22 01

Instagram: @limon_evi_anaokulu

www.limonevi.com

NASIL ARANDI: #limon evi anaokulu # başiskele # anaokulu # eğitim # öğretim # okul öncesi # merve çakan # çocuk # öğrenci # öğretmen # hijyen # pandemi # sosyal mesafe # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.