25-06-2024 23:53

Dr. Selin Tecimer: Şımarmaya da hakları var

2017-11-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-11-08
.stripslashes($urun->baslik).

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz başarılı dermatoloji uzmanı Dr. R.Selin Tecimer Özkan, aynı zamanda sevgi dolu bir anne. Oğulları 7 yaşındaki Derin Alp ve 5 yaşındaki Deniz Alp‘i sevgi ve saygıya dayalı, ancak kuralcı bir anlayışla yetiştirmeye özen gösteren Selin Hanım, onların zaman zaman şımartılmaya da hakları olduğunu düşünüyor. Dr. R. Selin Tecimer Özkan ile çocuklarını büyütürken, edindiği tecrübeler üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

1- Selin Tecimer Özkan nasıl bir anne? 

‘Acaba onlara yeten bir anne olabilecek miyim?’ diye endişelendiğim zamanlar olmadı değil. Annelik konumunuz, başka sorumluluklar yüklüyor size. Bebekliklerinden itibaren, bir birey olarak haklarına saygı duydum. Konfor alanları, dokunulmak istemedikleri zamanlar, hatta bir pijamayı iterek reddettikleri anlarda bile onları dinliyorum. Ne istediklerini veya ne hissettiklerini anlamak için çaba harcıyorum. Fakat dönüp dolaşıp aldığım eğitim ve belki biraz da korumacı yapım sebebiyle kuralcı kalıyorum. Bunun olması gerektiğine çok inanıyorum. Ancak bazen, şımarmaları için tek şanslarının biz olduğumuzu ve buna izin vermediğimizi de düşünmüyor değilim.

 

2- Çocuklarınızın gelişiminde en önem verdiğiniz noktalar nelerdir?

Bir aileye sahip olduklarını ve sevildiklerini hiçbir koşulda unutmamalarını istiyorum. Hata yapabilirler. Hepimiz yapıyoruz, insanız fakat yüzleşmekten korkmamalarını istiyorum. Belki de, o hayal dünyalarının içinde başka bir gerçekleri var ve biz göremiyoruzdur. Bu yüzden anlatmaktan ve kendilerini ifade etmekten çekinmemelerini; bu sevginin ve kabullenişin, hayatlarının hafızasında yer etmesini istiyorum. Hayatın içindeki her canlıda sorumluluklarının olduğunu bilerek büyümelerini istiyorum. Hayat her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Her ne olursa olsun ve hangi koşul altında olurlarsa olsunlar; kendileriyle barışık ve kendilerine inandıkları sürece mutlu olabileceklerini bilmelerini istiyorum. Teşekkür etmenin iyi hissettirdiğini; iyi hissetmenin iyileştirdiğini… Bir hekime böyle bir soru sorulunca, gıdayı da atlayamıyor tabii. Biraz geleneksel yemeklerle büyüdüler. Favori yemekleri tarhana çorbası olan iki erkek çocuğundan bahsediyorum! Bir şekilde gerçek anlamda abur cuburla karşılaştıklarında sıklıkla tadını beğenmiyor ve bırakıp alıştıkları tatları istiyor olmaları, benim bile kriterimin çok üzerinde oldu. Çok mutluyum.

 

3- Çocuklarınızla nerelere gitmekten, neler yapmaktan ve nasıl vakit geçirmekten hoşlanırsınız?

Çok şanslıyız ki çocuklarımız da bizim gibi doğa içindeki aktiviteleri seviyor. Yaşları ve artık bacak boyları itibariyle bisikletle gezmekten inanılmaz keyif alıyorlar. Parkur olarak hafta içi Çınarlıdere’yi, hafta sonu ise Umuttepe Kampüsü arkasındaki orman içi yolları kullanıyoruz. Yaz aylarında ise, hafta içinde bir günü Bağırganlı Sahili’ne ayırdık. Yağmurlu günlerde Eski İstanbul Yolu orman patikalarında; Kuzulu, İnönü ve Menekşe yaylası yollarında arabayla off road yapmayı ve maceralı yolculuklarımızda hayal gücümüzü çalıştırarak kendi hikâyelerimizi anlatmayı çok seviyoruz.

 

4- Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Büyük oğlum Derin, satranç seviyor. Bir şekilde öğretmeyi, anlatmayı ve paylaşmayı çok seven bir çocuk olarak girdi dünyamıza ve bildiği her şeyi kardeşine de öğretiyor. Bunu sabırla yaptığı zamanlara hayranlıkla şahit olduk. Ve şu an evin içinde çok ciddi satranç turnuvalarının seyircisi konumundayız. Küçük oğlum Deniz’in tutkusu ise yemek yapmak. Çok seviyor! Hem yapmayı hem de yemeyi. Evimizde Disney Channel haricinde izlenilen tek kanal 24kitchen diyebilirim. İkisinin buluştuğu ortak yer ise, müzik. Ritmi ve dans etmeyi çok seviyorlar. Derin piyano dersleri, Deniz ise orff eğitimi alıyor şu anda.

 

5- Çocuklarınızın bebeklik sürecinde ya da şu anki gelişimleri devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Bebeklik dönemlerinde, birbirine zıt iki kitaptan çok etkilendim. Birincisi Tracy Hogg ‘Bebek Bakım Sorununa Mucize Çözümler’. Kuralcı ve net bir kitap. İkincisi ise Aletha J. Solter’ın ‘Bilinçli Bebek’; kuralları bebeğinizle birlikte koyduğunuz ve ağlamanın aslında en büyük hakkı olduğunu anlatan bir kitap. Çocuklarımla okuduğumuz kitaplara gelince, en sevdiğimiz yazar ve çizim ikilisi Julia Donaldson ve Axel Scheffler. Kitapları okurken, çizimlerin ve hikayenin arasında kaybolabiliyorsunuz. Bugünlerde takıldığımız kitap ise Peter H. Reynolds ‘ın Nokta isimli resim yapmayı ve hayal etmeyi anlatan hikayesi.

NASIL ARANDI: #selin tecimer # kids life # çocuk

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.