Cilt kuruluğu, egzamanın habercisi olabilir!

2019-07-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-07-06
.stripslashes($urun->baslik).

Cilt kuruluğu sık rastlanan bir durum. Her yaşta görülebilen ve farklı nedenleri olan bu sorun genelde uygun bir nemlendirici kullanımıyla çözülüyor. Ancak bazı durumlarda, şiddetli cilt kuruluğu ortaya çıktığında doktora başvurmak gerekebiliyor. “Şiddetli cilt kuruluğu egzamanın habercisi olabilir” diyen Acıbadem Kocaeli Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Arda Eminzade, cilt kuruluğu ile ilgili bilinmeyenleri Kocaeli Life okurlarıyla paylaştı.

Cildin iltihabi durumuna egzama (dermatit) adı veriliyor. Kuru ciltlerde ortaya çıkan egzamada, cilt üzerinde kaşıntılı ve tahriş olmuş alanlar görülebiliyor. Egzamada ne kadar erken tanı konulursa tedavide de o kadar iyi sonuç alınıyor.

 

 

 

KURU CİLDİN BELİRTİLERİ

Deride kabalaşma, pul pul olma ve dökülme, kaşıntı, çatlaklar ve bazen kanamalar olması cildinizin kuru olduğunu net olarak gösteriyor. “Ayrıca dudakların çatlamış ve sürekli kuru olması da kuru bir cilde sahip olduğunuzun göstergesi” diyen Acıbadem Kocaeli Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Arda Eminzade, çatlaklarla dolu bir cildin mikropların deriye nüfuz etmesini kolaylaştırdığını, dolayısıyla kuru ciltlerin enfeksiyona çok açık olduğunu belirtiyor. Böyle bir durumda deride kızarıklık, acı ve hassasiyet enfeksiyonun ilk belirtileri olarak biliniyor.

 

KURU CİLDİN NEDENLERİ

Bazı insanlar cilt kuruluğu için daha yatkın olsa da aslında cilt kuruluğu herkeste görülebiliyor. Bunun için ciltte yoğun bir su veya yağ kaybı olması yeterli. Fakat bazı faktörler var ki cildin kuruma riskini doğal olarak artırıyor:

Yaş: Yaş ilerledikçe cilt kuruyor ve inceliyor. 40 yaşından sonra genelde iyi bir nemlendirici kullanımı gerekli hale geliyor.

İklim: Çöl gibi kuru iklim şartlarında ve aşırı soğuk havalarda cilt kuruluğu artıyor.

Cilt hastalıkları: Çocukluk döneminde geçirilmiş atopik dermatit, erişkin yaşlarda kuru bir cilde sahip olma sonucunu beraberinde getiriyor. Ayrıca sedef hastaları da sürekli çok kuru ciltle yaşıyor.

Meslek: Hemşirelerde, kuaförlerde ve suyla teması çok olan mesleklerde ciltte kuruluk ve çatlama riski artıyor.

Yüzme: Özellikle yüksek oranda klor içeren havuzlarda yüzmek cilt kuruluğunu tetikliyor.

 

TEDAVİ NASIL OLMALI?

Cilt kuruluğunun tedavisi için genellikle uygun nemlendirici kullanımının yeterli olduğunu söyleyen Dr. Arda Eminzade, bazen günlük yaşamda değişiklikler yapılması gerektiğine de dikkat çekiyor.

Nemlendiriciler: Uzman doktorun cilt tipinize göre tavsiye edeceği nemlendiricinin gün boyu kullanılması ile sorun çözülebiliyor. Cilt kuruluğu yoğun olan kişilerde laktik asit içerikli nemlendiriciler tercih edilebiliyor. Bu içerikler cildin su tutmasına yardımcı olmakla birlikte bazen egzaması olan kişilerde yanmaya da neden olabiliyor.

İlaç tedavisi: Aşırı yoğun cilt kuruluğunda yine uzmanın önereceği kortizon içerikli kremler veya bir immünmodulatör (bağışıklık sistemi reaksiyonlarını istenilen düzeye getiren ilaç) kullanılabiliyor. Buna ek olarak gün içinde sıkça nemlendirici kullanımına devam ediliyor.

Günlük yaşam değişiklikleri: Eğer cilt kuruluğu fazla su temasına bağlı ise daha az sıklıkla banyo yapılması ve ellerin korunması için hastaya eldiven kullanımı önerilebiliyor.

 

NASIL ARANDI: #Acıbadem Kocaeli Hastanesi # uzman # doktor # Arda Eminzade cilt # nemlendirici # deri # kuruluk # egzema # su #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.