21-06-2024 13:57

Uzm. Kl. Psk. Selin Kara Pamuk: Bütüncül psikoterapide uzman

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 03/01/2023
Tecrübeli Klinik Psikolog Selin Kara Pamuk, danışanlarına bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıyor; yaşanan sorunların altındaki kök nedeni bulup kalıcı sonuçlar elde etme noktasında başarılı çalışmalara imza atıyor
.stripslashes($urun->baslik).

Körfez ve İzmit’te iki şubesiyle hizmet veren Ser Psikoloji ve Danışmanlık Merkezi’nin kurucusu, tecrübeli Klinik Psikolog Selin Kara Pamuk, mesleğine verdiği değer ve Bütüncül Psikoterapi alanında yaptığı başarılı çalışmalarla tanınan bir isim. Bugüne dek aldığı sayısız eğitimin bir sonucu olarak danışanlarına bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşan Selin Kara Pamuk, uyguladığı terapi yöntemleriyle sorunların altındaki kök nedeni bulma noktasında çarpıcı sonuçlar elde ediyor. Ser Psikoloji’nin her iki şubesinde de uygulanan Bütüncül Psikoterapi, Gottman Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Çift Terapisi, Şema Terapi, Bütüncül Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Hipnoterapi, Duygu Odaklı Çift Terapisi, Hipno-Meditatif Yeniden İşleme Terapisi gibi sayısız yöntemle bugüne dek pek çok kişinin hayatına dokunan başarılı psikolog ile çalışmaları hakkında konuştuk.

Selin Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

37 yaşındayım, İzmit’te doğdum ve büyüdüm. 9 yıldır evliyim, 7 yaşında bir kızım var. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde %100 burslu okudum, üstün onur belgesi ile mezun oldum. Öğrenciyken Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nin psikiyatri bölümünde staj yaptım, ayrıca bir dönem Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde gönüllü olarak çalıştım. Bunun yanı sıra aldığım farklı eğitimlerle kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Aktif olarak 2008’den beri psikolog olarak görev yapıyorum.

Ser Psikoloji ne zaman kuruldu?

Merkezimizi ilk olarak 2020 yılında Körfez’de hizmete açtık. Şu anda Körfez’de ve İzmit’te olmak üzere 2 şubemiz var. Ben haftada 2 gün Körfez’de, 3 gün İzmit’te oluyorum. Kalan 2 günde de online seans yapıyorum. İki şubemizde toplam 12 psikolog arkadaşımla beraber çalışıyoruz. Körfez şubemiz 230 metrekare alan içerisinde 4 seans odası ve 1 oyun terapi odasından oluşuyor. Ortağım Çiçek Uzman ile beraber işlettiğimiz İzmit şubemizde ise 140 metrekare alanda, 2 seans odası ve 1 oyun terapi odasıyla hizmet veriyoruz. Körfez’de verdiğimiz tüm hizmetleri İzmit şubemizde de veriyoruz. İzmit’i sonradan açtık ama büyük bir taleple karşılaştık.

SANCILI BİR SÜREÇ

Mesleğinizle ilgili aldığınız diğer eğitimlerden de biraz bahseder misiniz?

Bizim meslekte eğitimler hiç bitmez. Ben de eğitimlerime çok kapsamlı, üç yıllık bir eğitim olan Bütüncül Psikoterapi eğitimiyle başladım. Ardından Gottman Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Çift Terapisi, Şema Terapi, Bütüncül Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Hipnoterapi, Duygu Odaklı Çift Terapisi, Mindfulness Odaklı Stres Azaltma Programı, Regresyon, Hipno-Meditatif Yeniden İşleme Terapisi vb. eğitimler almaya devam ettim. Danışanlarımızı sadece bir eğitimle veya kuramla değerlendirirsek, olaya sadece bir açıdan yaklaşmış oluruz. Bütüncül Psikoterapi, içinde davranışçı, bilişsel, dinamik, varoluşçu teknikleri barındıran bir eğitim. Ben de aldığım tüm eğitimlerle danışanlarımı bütüncül açıdan değerlendirmeye çalışıyorum.

Terapilerde kullandığınız özel metotlar var mı?

Kocaeli’de çok fazla bütüncül psikoterapist yok. Diğer kliniklerdeki psikolog arkadaşlarımızın, kişilik bozukluğu vakalarını bize yönlendirdiği oluyor. Her durumda ilk olarak danışanımızla görüşüyoruz. Bu ilk görüşme bizim için belirleyici oluyor. Sorduğumuz bir takım özel sorulara, danışanımızın verdiği hem sıradan cevaplardan hem de gelişim öyküsünden problemin altında ne olabileceğini ve uygulayabileceğimiz teknikleri değerlendiriyoruz. Bu tip durumlarda uygulanan özelikle dinamik terapiler gerçekten sancılı süreçlerdir. Psikoloğa gittiğinizde “Anlattım rahatladım, her terapiden çok mutlu çıkıyorum” diyorsanız, orada bir sıkıntı vardır. Her terapiden mutlu çıkmamalısınız çünkü geçmişle ilgili yüzleştikleriniz, bilinçdışınızdakilerle yüzleşmek sizi zaman zaman huzursuz edecektir. Bu, engebeli ama sizi kendinize çıkaran bir yoldur. Bunu mutlaka danışanlarıma anlatırım ve bu sürece hazır olup olmadıklarını sorarım.