27-05-2024 21:42

Bu anneler farklı

2017-11-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-11-08
.stripslashes($urun->baslik).

Geleceğimizin teminatı çocuklarımız için yola çıktılar, sosyal medya üzerinden ‘Kocaeli Anneleri’ adıyla örgütlendiler. Hande Gürel Kaya’nın iki yıl önce ateşlediği bu kıvılcım zaman içinde büyüyerek geniş kesimleri sardı, sanal alemde 20 bin kişiye ulaştı. Bu duruma kayıtsız kalamayan ‘Kocaeli Anneleri’ de bir dernek çatısı altında toplanarak ‘yola devam’ kararı aldı.

 

TANIŞMA TOPLANTISI

Kocaeli Anneleri Derneği tanışma toplantısını geçtiğimiz ay Toyota Kocaeli Kaya Plaza’da gerçekleştirdi. Dernek başkanı Hande Gürel Kaya ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı toplantıya çeşitli meslek gruplarından çok sayıda davetli katıldı. Davetlileri kapıda karşılayan Hande Gürel Kaya toplantının açılış konuşmasında ‘Kocaeli Anneleri’nin iki yılda geldiği noktayı anlattı.

 

ÖNCELİK EĞİTİM

Çocukların ihtiyaçlarını Kocaeli’deki annelerle paylaşarak gidermeyi amaçladıklarını söyleyen Kaya, “Çocukların ve ebeveynlerinin hayatlarını daha kaliteli hale getirme arzusundayız. Önceliklerimiz arasında çocukların eğitim ve burs ihtiyaçlarını karşılamak var. Zor durumda bulunan aileleri önce ziyaret ediyor, neye ihtiyaçları olduğunu belirliyor, o doğrultuda yardımda bulunuyoruz” dedi.

Hande Gürel Kaya, şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları da şöyle özetledi: “‘Anneler fark yaratmalı’ ilkesiyle yola çıkan Kocaeli Anneleri Derneği faaliyetlerine ikinci el eşyaları rehabilite ederek başladı. Kullanılmayan eşyaları kullanılır duruma getiren dernek, kaymakamlık, hastaneler ve sağlık ocaklarıyla birlikte hareket ederek bin 500 çocuğa kıyafet yardımında bulundu, 380 çocuğun kırtasiye ihtiyacını karşıladı.”

 

22 ÖĞRENCİYE BURS

Ramazan ayı öncesinde gönüllü üyelerin de desteğiyle 400 koli hazırlayan dernek, İzmit Kaymakamlığı’nın belirlediği ihtiyaç sahiplerine bu yardımları ulaştırdı. Engelli çocuklara akülü ve aküsüz tekerlekli sandalye yardımı yapan dernek, bugüne kadar 22 öğrenciye burs vererek eğitimlerine destek oldu. Dernek yönetimi, bursun yanı sıra ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik yurt kayıt ücretleri, yol ve yemek parası gibi konularda da destek oldu.

Sadece bir kişinin hayatını değiştirmenin bile önemli olduğunu düşünen Kocaeli Anneleri Derneği, aylık olarak aile, çocuk sağlığı ve gelişimi eğitimleri verdi. Bu eğitimler kapsamında ‘çocuklarda cinsel eğitim’, ‘doğala dönüş’, ‘3-6 yaş çocuklarda temel alışkanlıklar eğitimi’ konulu seminerler düzenlendi. Annelerin bilinçlenmesi amacıyla da ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında facebook ve instagram üzerinden canlı yayın yapıldı.

 

MİSYONLARI; OKUTMAK

Kocaeli Anneleri Derneği, verdiği eğitimlerle aileleri bilinçlendirirken, ihtiyaç sahiplerini de tespit ediyor.

Birçoğu çalışan annelerden oluşan dernek üyeleri, maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimlerine devam edemeyen çocuklara destek oluyor. Misyonları çocuk okutmak olan derneğin destek olduğu öğrenciler arasında ODTÜ, İstanbul Üniversitesi gibi üniversiteleri kazanmış başarılı çocuklar da yer alıyor.

Para yardımının yapılmadığı dernekte tüm yardımlar çocukların ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Kendi içinde farklı komisyonlara ayrılan dernek, çalışmalarını komisyonların aylık ve yıllık yaptıkları planlama üzerinden yürütüyor. Önce aileler daha sonra çocuklarla bir oluşum içine giren Kocaeli Anneleri Derneği Eğitim Komisyonu, ilkokul ve ortaokul müdürleriyle görüşerek bir liste çıkarıyor ve bu liste doğrultusunda firmalarla anlaşıp, çocukların 1 yıl boyunca tüm kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bu işe gönül vererek başlayan, ihtiyaç sahibi tüm çocuk ve annelere olabildiğince destek olmayı arzulayan Kocaeli Anneleri Derneği, bu noktada sponsorlara ve gönüllü annelere ihtiyaç duyuyor. Gönüllü anneleri bünyesine katarak çalışmalarını genişletmek isteyen dernek, ihtiyacı olan çocukların kendilerine yönlendirilmesi konusunda okullara da ziyaretlerde bulunuyor.

 

DESTEK BEKLİYORLAR

Şimdiye kadar yaptığı yardımlarla çocukları mutlu etmeye çalışan Kocaeli Anneleri Derneği, pek çok ailenin hayatına ışık tutuyor. Annelerin gücünü ve farkını şehrimizin geneline yansıtan Kocaeli Anneleri Derneği, insanımızın hayatın içerisine katılması ve kazanılması amacıyla yapacakları çalışmalara da destek bekliyor.

NASIL ARANDI: #anne # eğitim # kocaeli anneleri derneği

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.