Bir günde öğrendi altın madalya getirdi!

2016-06-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-06-03
.stripslashes($urun->baslik).

 

Röportaj: Zeynep AKAR


Fotoğraflar: İsmail Hakkı TİMUÇİN

 

Son yılların trendi, evde butik pasta yapımı...

Pek çok kadın, aldığı kısa süreli kurslar sonrasında şeker hamurundan yapılmış figürlerle süslenen, özel konseptli pastalar yapmayı öğreniyor ve bu işi bir gelir kapısı haline getiriyor.

Değirmendere’de yaşayan Neslihan Menteş de onlardan biri...

Onu diğerlerinden ayıran özellik ise ellerinde şekillenen şeker hamurundan figürlerin, bir pasta süsünden çok sanat eserini andırması.

Bu sadece bizim fikrimiz değil...

Neslihan Hanım’ın ‘Karen Butik Pasta by Neslihan Menteş’ markasıyla yaptığı figürler o kadar beğeniliyor ki

kendisi TAFED (Türkiye Aşçılar Federasyonu) tarafından milli takıma dahil edildi ve Hırvatistan’da yapılan bir yarışmaya katılarak altın madalyaya layık görüldü.

Haydi gelin, bu çok yetenekli ve başarılı kadını biraz daha yakından tanıyalım...

 

pastacii22

 

Neslihan Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

36 yaşındayım, evliyim ve iki kız çocuğu annesiyim. Aslen Kırklareliliyim ama uzun yıllardır Değirmedere’de yaşıyorum.

 

Kocaeli’ye yolunuz nasıl düştü?

Eğitim için geldim. Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı yaparken subay olan eşim Erdem Bey ile tanıştım. Evlendikten sonra da Değirmendere’de yaşamaya devam ettik.

 

Peki, neden mesleğinize devam etmediniz?

Evlendikten kısa süre sonra hamile kalınca, yüksek lisansı yarım bıraktım ve kızımı büyütmek için evde olmaya karar verdim. Kızım Nil Karen 2,5 yaşına gelip kreşe başladığında kendime ayıracak boş zamanım oldu ama bir daha mesleğime geri dönmedim.

 

EL BECERİM, ANNEMDEN...

Sanırım, pastacılık günleri de o günlerde başladı...

Evet... Şeker hamuruyla yapılmış pastalar ne zamandır ilgimi çekiyordu. O dönemde bir arkadaşımla birlikte bir günlük bir kursa katılarak şeker hamuru kaplaması, krema, ganaj hakkında eğitim aldık ve öğrendiklerimizi evde uyguladık.

Bir süre sonra eşimizden, dostumuzdan siparişler gelmeye başladı ve yaptığımız pasta figürleri çok beğenildi.

 

Adınızı çabuk duyurdunuz yani...

Çabuk duyurduk ama bu kez ikinci kızıma hamile olduğumu öğrendim... Zor bir hamilelik dönemi geçirdiğim için o dönem hiçbir şeyle ilgilenemedim. Bebeğim doğduktan sonra pasta figürü yapmaya, ‘Karen Butik Pasta by Neslihan Menteş’ markasıyla  evde tek başıma devam ettim. Sosyal medya aracılığıyla fotoğraflarını paylaştığım figürler kısa sürede çok sayıda takipçi sahibi olmamı sağladı.

 

Neslihan Hanım, şeker hamurundan yaptığınız figürler, bugüne kadar gördüklerimizden çok farklı... Gerçekten de hepsi birer sanat eseri gibi. Bu farkın sırrı ne?

Annem... Ben el becerisi çok kuvvetli bir annenin kızıyım. Elimin bu işe yatkın olması biraz hayal gücümden, biraz da genlerimden gelen bu özellikten kaynaklanıyor.

 

birinciyleee

Neslihan Menteş, şeker hamurundan yaptığı bu pasta figürüyle, Hırvatistan’da düzenlenen uluslararası bir yarışmada altın madalya kazandı.

 

BENZETMELİ FİGÜRLER

Peki, figürleri oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?

Yurt dışında ‘doll’ denen bir sektör var... Kısaca, oyuncak bebek diyebiliriz. İlk başlarda bu bebeklerden ilham aldım. Daha sonra da kızlarımın oyuncakları ve çizgi film karakterleri üzerine çalışmaya başladım.

 

Bir figürün tamamlanması ne kadar zaman alıyor?

Yaklaşık 3 saatimi alıyor. Benzetmeli figürler ise diğerlerine göre çok daha zor.

 

tarkanimsi

 

Benzetmeli figür derken...

Yani, siz bana bir fotoğraf veriyorsunuz, ben de o kişinin şeker hamurundan biblosunu yapıyorum. İster yiyorsunuz, ister kuruduktan sonra biblo gibi saklayabiliyorsunuz.

 

Sadece figür mü çalışıyorsunuz? Pasta yapmıyor musunuz?

Kızlarım küçük olduğu için pasta işini geri plana attım. Çok özel bir sipariş olmazsa, sadece figür yapıyorum.

 

İSTANBUL’DA KURS VERİYOR

Siz bu konuda kurs da veriyorsunuz, değil mi?

Evet, yaptığım figürler çok ilgi çekince, sosyal medyadan kurs vermem konusunda talepler gelmeye başladı... Şimdi hem ilimizde hem de İstanbul’da kurslar veriyorum; ayrıca Wow İstanbul Soffa Atölyesi’nin pasta şefiyim.

 

Ve bu noktaya sadece 1,5 yılda geldiniz... Bu tanınırlığı nasıl sağladınız?

Sadece sosyal medya aracılığıyla... Yaptığım figürler butik pastacıların dikkati çekti ve takipçi sayım sürekli arttı. Geçen yıl katıldığım ‘Cake Show İstanbul’ yarışmasında figürlerimin büyük beğeni toplaması da camia içindeki tanınırlığım artırdı. Bir de Türkiye’nin bir numaralı şeker hamuru firması olan Doktor Pasta ile birlikte çalışıyorum... Onların atölyelerinde ders verip, fuarlarına katılıyorum. Adımın duyulmasında bu da etkili oldu.

 

Siz figürlerinizi daha çok butik pasta yapan kişilere mi satıyorsunuz?

Evet. Özel siparişler de oluyor ama daha çok pastacılar alıyor. Şu anda Türkiye’nin her yerine figür gönderiyorum.

 

güzelimiii

 

MİLLİ TAKIMA SEÇİLDİ

Peki, TAFED ile tanışmanız nasıl oldu?

Telefonuma gelen bir mesajla... TAFED Milli Takım Kaptanı Duygu Tuğcu, beni sosyal medyadan takip ediyormuş; ürünlerimi beğenmiş. Bir gün benimle görüşmek istediğini söyledi. Görüştük ve TAFED Milli Takımı’na seçildim. Hırvatistan’da düzenlenen yarışmaya da TAFED ile birlikte katıldım.

 

Sonuç?

Yaptığım kelebek kanatlı figür birinci seçilerek altın madalyaya layık görüldü. Şimdiki hedefim, ekim ayında yapılacak olan yarışmada da aynı başarıyı göstermek.

 

Neslihan Hanım, okurlarımız size nasıl ulaşabilir? Figürlerinizin fiyatını da merak ediyoruz...

Yaptığım figürlerin fiyatı 100 TL ile 200 TL arasında değişiyor. Kurs ücreti ise birebir olursa 600 TL, grup dersleri ise 400 TL. Arzu eden herkes bana ‘neslihanmentes_karenbutikpasta’ adlı instagram hesabımdan ulaşabilir.

 

kapaliiii yasliiii

 

 

 

NASIL ARANDI: #butik pastacılık #Cake Show İstanbul #değirmendere #Doktor Pasta #Duygu Tuğcu #figür #istanbul #Karen Butik Pasta by Neslihan Menteş #Kocaeli #Kocaeli Üniversitesi #Neslihan Menteş #pasta #sanat #şeker hamuru #tatlı #Türkiye Aşçılar Federasyonu #Wow İstanbul Soffa Atölyesi #yaratıcılık

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.