01-10-2023 04:32

Akademi Hastanesi Dr. Arda Süar’ı misafir etti

2018-06-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-06-08
.stripslashes($urun->baslik).

Her ay gerçekleştirdiği seminer programları ile çalışanlarının farklı konularda bilgiler edinmesini sağlayan Akademi Hastanesi’nin bu ayki konuğu İletişim Bilimleri Uzmanı Dr. Arda Süar oldu. Doktorlar, sağlık personeli ve idari kadronun yoğun katılımı ile gerçekleşen eğitimde, teknoloji devi firmalardan, gün içerisinde saatlerce kullandığımız sosyal medya uygulamalarına kadar birçok konu hakkında bilgiler veren Dr. Süar gelecekte bizleri birçok yeni mesleğin beklediğini ifade etti.

 

VERİLERİN GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

Son dönemde dünyayı sarsan Facebook veri skandalı hakkında konuşan Dr. Süar, “Kişisel veriler meselesi oldukça kritik bir konu. Ülkemizde de bu konuda çok ciddi yasal düzenlemeler geldi. Sizler elinizdeki akıllı cihazları kullanarak tüm davranışlarınızı bu cihazları üreten, içindeki temel yazılımı üreten ve yüklediğiniz sosyal ağları üretenlere gönüllü şekilde veriyorsunuz. Apple, Samsung, Google, Facebook gibi şirketler sizleri hayatınızdaki en yakın kişilerden daha iyi tanıyorlar. Verilerinizi reklam verenlere kullandırarak bir gelir modeline sahipler. Paranoyaya kapılmanın da alemi yok, bu verileriniz isminizle değil anonim olarak saklanıyor. Hayatınızı kolaylaştırmak adına kullanılıyorlar” dedi.

 

 

REKLAMCILIK SEKTÖRÜNÜN DE GELECEĞİ

“Sosyal medya günümüzün en büyük iletişim aracı artık” diyen Dr. Süar, ”Özellikle Facebook bir nevi kimlik gereci haline geldi. Çok azımızın Facebook hesabı yok. İnsanların bu kadar yoğun olduğu bir platformda siyasetten spora, sanattan akademik hayata her şeye ulaşmanız mümkün görünüyor. Bu mecrayı devasa bir kent meydanı gibi düşünebilirsiniz. Meydanda reklam çalışması yaparsanız, tüm kente ulaşırsınız. Reklamcılık sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor ve her şeyi alt üst eden son yıllardaki değişiklikler bu işin daha sadece emekleme günleri” şeklinde konuştu.

 

 

GELECEĞİN MESLEKLERİ

“Ülkemizde bu dönüşüme ayak uydurmak durumundadır. Türkiye bugün dünyanın en büyük 17’inci ekonomisidir” diyen Dr. Süar,” Ama gelirlerine göre listeye küresel dev şirketler girince bu sıralama 37’ye düşmektedir. Belki birçoğunu biz görmeyeceğiz lakin gelecekte Uzay Kolonisi Sosyoloğu, Mutluluk Tasarımcısı, Genetik Danışman ve Robot Tamircisi gibi meslekler hayatımıza girecek. Kendi hayatımdan bir örnek vermek gerekirse; ben lise öğrencisiyken Facebook diye bir şey yoktu. Bugün ben hayatımı bu mecradaki uzmanlığım üzerinden kazanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Etkinlik sonrasında Akademi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kırman Dr. Arda Süar’a teşekkür etti.

 

NASIL ARANDI: #arda süar # dr arda süar # akademi hastanesi # sosyal medya # teknoloji

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.