Gönüllülerden yemek tarifleri

2018-06-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-06-09
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI • FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Kocaeli’nin kaybolmaya yüz tutmuş yemekleri teker teker gün yüzüne çıkarılıyor. Önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir kitap çıkardı, ardından KYÖD Yardım Gönüllüleri Çalışma Grubu gelecek nesillere kalıcı bir eser bırakmak için anlamlı bir çalışmaya imza attı.

Üniversite öğrencilerine burs temin eden, eğitim kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan, yurt içi-yurt dışı kültürel geziler düzenleyen, kadınlara yönelik özel geceler ve aktiviteler organize eden KYÖD Yardım Gönüllüleri Çalışma Grubu’ndaki 9 kadın, son olarak İzmitli kadınların evlerinde en çok pişirdikleri yemekleri bir kitapta topladı.

Nalan Fındık Kayalı, Nilüfer Uluocak, Meltem Yılmaz, Nilgün Zeytinci, Hülya Soykal, Şengül Çokuysal, Meral Tanta, Nesrin Sonugelen ve Gül Sunay Afşar Işık, bu kitap için tam bir yıl boyunca İzmitli kadınların evlerinde pişirdiği en güzel yemekleri itinayla tattı. Bu süreçte daha önce hiç yemedikleri, görmedikleri yemeklerle de karşılaşan kadınlar için seçim zor olsa da tadı, görüntüsü en güzel olan 59 yemek kitapta yer almaya hak kazandı.

‘Gönüllülerden Yemekler ve Tarifleri’ isimli kitabın baskısını geçtiğimiz aylarda yapan KYÖD Yardım Gönüllüleri Çalışma Grubu, şimdi bu kitapları bağış karşılığında talep edenlere ulaştırıyor.

Bağışlar da üniversite öğrencilerine burs olarak aktarılıyor.

Çalışma grubu adına Nalan Fındık Kayalı, yemek kitabını ve ekibin çalışmalarını bizlerle paylaştı.

 

Nalan Hanım, KYÖD Yardım Gönüllüleri Çalışma Grubu ne iş yapar, biraz anlatır mısınız?

KYÖD Yardım Gönüllüleri olarak 2010 yılında, Hakan Tanta’nın başkanlığı döneminde faaliyete başladık. Üniversite öğrencilerine burs vermek, ihtiyacı olan okullara yardım etmek için yola çıktık. Bizim asıl amacımız başka bir şehre üniversite okumaya gitmiş Kocaelili öğrencilere ya da başka bir şehirden Kocaeli Üniversitesi’ne gelen öğrencilere eğitim hayatlarında destek olmak. Bizler aynı zamanda anneyiz, burada o çocukların aileleri oluyoruz. Bir şeye ihtiyaçları olduğunda bizi arıyorlar ve hepsine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Burs verdiğimiz öğrencilere yeri geldi ev bulduk, yeri geldi iş bulduk. Yüksek lisans yapmak isteyenlere de yardımcı olduk. Kısacası eğitim hayatlarında yalnız olmadıklarını onlara her daim hissettirdik. Ayrıca ihtiyaç sahibi ailelere de gıda, giyecek gibi yardımlar yapıyoruz.

 

KYÖD Yardım Gönüllüleri kaç kişilik bir ekip?

KYÖD Yardım Gönüllüleri olarak 9 kişiyiz. Bendeniz Nalan Kayalı, Nilüfer Uluocak, Meltem Yılmaz, Nilgün Zeytinci, Hülya Soykal, Şengül Çokuysal, Meral Tanta, Nesrin Sonugelen ile Gül Sunay Afşar Işık’tan oluşan bir ekibiz.

 

Gelelim yemek kitabı çıkarma fikrine. Bu fikir nasıl doğdu?

Bizler, gelecek nesillere kalıcı bir eser bırakmak istedik. Güzel çalışmalar yapıyoruz ancak eser bırakmak bambaşka bir şey. Bu kalıcı eserin bir kitap olması gerektiği fikri ağırlık kazandı. Nasıl bir kitap olacağı konusunda arkadaşlarla kafa yorduk. Herkes bilir ki İzmitli kadınlar çok hamarattır. Mutfaklarında pişirdikleri, sofralarına koydukları yemeklerin ne kadar güzel olduğu bilinir. Biz de çocuklarımızın, torunlarımızın faydalanabileceği; annelerinin, ninelerinin yaptıkları yemekleri geleceğe aktarabileceği bir yemek kitabı çıkarmak istedik. Çevremize bir duyuru yaptık ve kadınlardan bu yemekleri yapıp KYÖD’e getirmelerini rica ettik. Sağ olsun hanımlar bu çalışmaya büyük ilgi gösterdi. Yemeklerini yapıp KYÖD’e getirdiler, 9 arkadaşımla birlikte bu yemekleri tattık. Sonrasında en beğendiğimiz 59 yemeği seçtik. Tabii sadece bir yemek kitabı olsun istemedik.İzmitli kadınların torunlarına bırakabileceği bir anı kitabı niteliğinde olması için yemekleri yapan kadınların fotoğraflarına, kısa özgeçmişlerine de kitapta yer verdik. Tarifler kişiye özgü dokunuşlarla dolu. Her kadının kendince yemeğe kattığı özel bir şey var. En önemlisi hepimiz sevgimizi koyduk. Belki kitaptaki tarifler internette araştırılsa bulunur ama biz istiyoruz ki arkadaşlarımızın çocukları ‘Nalan teyzemin yaptığı çok güzel bir kek vardı, tarifine bir bakayım’ desin. En azından kitabı açıp bizim yüzümüzü görsünler.

 

Kitapta tarifleri bulunan 59 kadına nasıl ulaştınız?

Eşimiz, dostumuz yani kısaca çevremizdeki insanlar sayesinde bu kadınlara ulaştık.

 

Peki, kitabın satışı var mı?

Bu kitabın satışı yok. Sponsor firmalarımızın desteğiyle bin adet bastırdık. Çevremizdeki komşularımıza, dostlarımıza, yakınlarımıza, arkadaşlarımıza bu kitabı tanıtıyoruz. Mümkün olduğu kadar İzmit’teki kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz.  Ayrıca bağış karşılığı kitabımızı veriyoruz. Bağış için bir miktar koymadık. Kişinin gönlünden ne koparsa… Bağışlar öğrencilerimize burs olarak aktarılıyor. Bizlerin sürekli bir geliri yok, böyle çalışmalar ve etkinliklerle öğrencilerimizin yüzünü güldürüyoruz. Tabii, birkaç tane meleğimiz var, onlar sayesinde burslarımız aksamıyor.

 

Kaç öğrenciye burs veriyorsunuz?

Bu sene 12 öğrenciye burs veriyoruz. Devamlı burs vermek ciddi gelir isteyen bir durum olduğu için çok fazla kişiye burs veremiyoruz ancak bu kitaptan iyi bir gelir elde edeceğimize ve öğrenci sayımızın artacağına inanıyorum.

 

Yemekleri seçerken zorlandınız mı?

Yemekler çok lezzetliydi. Zorlanmadık desek yalan olur. Zaten yarışma gibi yapmadık. Hanımlar yemeklerini getirdi, bizler de tattık. Neredeyse yemeklerin hepsine kitapta yer verdik. Hatta aynı yemeğin farklı tariflerini de kitaba koyduk çünkü her iki tarifin de yapılışı ve bazı malzemeleri farklı. Bu nedenle tadı da farklı oluyor. Öncelikle kitabın oluşmasına katkı sunan 59 kadına teşekkür ediyorum. Onların yemekleri yapıp buraya getirmesi gerçekten emek isteyen bir işti. Ortaya böylesi güzel bir eser çıkması bizi çok mutlu etti. Çok zorlu bir işi başardık. Yaklaşık bir yılımızı aldı ancak çok gurur duyduğumuz bir proje oldu. Bu süreçte kitap çıkarmanın kolay bir şey olmadığını da anladık.

NASIL ARANDI: #kyöd # kyöd yardım gönüllüleri # Gönüllülerden Yemekler ve Tarifleri

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.