Adını ‘tutkusundan’ alıyor; Hyundai Yeni Elantra

2019-07-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-07-05
.stripslashes($urun->baslik).

Tüm zamanların en çok satılan Hyundai modellerinden biri olan Elantra, dünya genelinde en fazla bilinen model ve markanın ürettiği ilk C segmenti otomobili olarak da önemli bir şöhrete sahip.

Bu önemli gücü arkasına alan Hyundai’nin Amerika ve Asya pazarlarında başarıdan başarıya koşan Elantra, şimdi altıncı neslinin makyajlı versiyonuyla ülkemizde de satışa sunuluyor. Bundan tam 29 yıl önce piyasaya sunularak sedan otomobil tutkunlarının ilgisini çeken Elantra, kelime anlamıyla Elan ve Tra’dan türetildi. Fransızca’da ‘tutku’ anlamına gelen ‘Elan’, daha sonra ‘transport’tan türetilen ‘tra’ ile birleşerek ‘Elantra’ halini aldı.

Aracın Kore pazarındaki adı olan ‘Avante’ ise İspanyolca ‘ileri’ anlamına geliyor. Tanıtıldığı günden bu yana en fazla satılan Hyundai modeli haline gelen Elantra, 11 milyondan fazla satış gerçekleştirdi. Türk tüketicisiyle de aynı yıl buluşan otomobil, 50 binden fazla satıldı ve ülkemizde Accent’ten sonra en bilinen model olarak hafızalara kazındı.

 
Hyundai Fertan Plaza Genel Müdürü Hülya Tanrıbilir

 

250’DEN FAZLA ÖDÜL

Tüm dünya genelinde, bugüne kadar 250’den fazla ödülün de sahibi olan Elantra, birçok ülkede ‘Yılın Otomobili’ seçildi. Geçtiğimiz yılın sonunda makyajlanarak daha dinamik ve daha sportif bir tasarıma kavuşan Elantra, alışılmışın dışına çıkıyor.

Yeni nesil basamaklı ızgara, aracı eskisinden daha geniş gösterirken; üçgen formda geriye doğru uzayan LED farları ve aynı şekilde çekik bir gözü andıran LED stoplarıyla da son derece ilgi çekici bir duruş sergiliyor. Ayrıca, LED farların içerisine yerleştirilen gündüz farları da hem sürüş güvenliği hem de tasarım anlamında Elantra’ya katkı sağlıyor.

Altıncı nesil Elantra’nın iç mekanı oluşturulurken, 3 kelime başrol oynamıştı. ‘Sade’, ‘modern’ ve ‘sürücü odaklı kokpit’, Hyundai Tasarım Merkezi’nin en çok üzerinde durduğu noktalar oldu. Bu doğrultuda tasarlanan kokpit, sürücünün ve araç içindekilerin daha farklı duygular hissetmesini sağlıyor. Gösterge paneli bilgilerin akışını, sürücüye anlık olarak en iyi şekilde sağlarken aynı zamanda modernizasyon anlamında da farklı bir dokunuş olarak öne çıkıyor.

DAHA GÜVENLİ SÜRÜŞ

Kokpitin orta ve alt kısımları ise kullanışlı yapısıyla dikkat çekiyor. Rahat koltuklar, daha şık döşemeler ve kullanışlı hale getirilen butonlarıyla beraber Yeni Elantra, artık çok daha estetik bir ambiyansa kavuştu.

Kapsamlı aktif ve pasif güvenlik paketiyle de kullanıcılarına tam koruma sunan Hyundai Elantra, segmentindeki en şık ve donanımlı araçlardan biri olarak iddiasını ortaya koyuyor. Araç Stabilize Yönetimi (VSM) ve Elektronik Stabilite Kontrol (ESC) programları, Elantra’da kombine olarak görev alıyor. Bu programlarla birlikte Elektronik Direksiyon Sistemi (MDPS) ani manevralarda sürücünün kontrolü kaybetmemesine yardımcı oluyor.  Farklı yol koşullarındaki hızlanma veya fren anında VSM, optimize edilmiş gücü direksiyona ileterek daha güvenli bir sürüş sağlıyor. Kör nokta çarpışma uyarı sistemi (BCW) ve arka çapraz trafik uyarısı da yeni eklenen güvenlik donanımlarını oluşturuyor.

Yeni Elantra, sportif sürüş karakterini, atmosferik çok noktadan enjeksiyonlu (MPi) benzinli motoruyla birleştiriyor. Sadece atmosferik beslemeli 1.6 litrelik benzinli motor, 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanla sunulan Elantra, 127 beygir güç üretiyor.

 

 

 

108 BİN 500 TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA

Maksimum olarak 200 km/s hız yapabilen Elantra, otomatik şanzımanıyla 100 km’de ortalama olarak 6.7 litre yakıt tüketiyor. Dört farklı donanım paketiyle satışa sunulan Hyundai Elantra’nın başlangıç fiyatı, hurda indirimi de eklendiğinde 108 bin 500 TL’den başlıyor. En üst donanım seviyesi olan Elite Plus versiyonu ise 145 bin 500 TL’lik bir etikete sahip.

Makyajlı olarak satışa sunulan yeni modelle ilgili görüşlerini dile getiren Hyundai Fertan Plaza Genel Müdürü Hülya Tanrıbilir, “Tüm dünyada en fazla bilinen Hyundai modeli olan Elantra, bizim için de çok anlamlı bir yere sahip. Hyundai Assan’ın Türkiye’de satışa sunduğu ilk modellerden biri olan Elantra, ülkemizde 29 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen oldukça beğenilen bir modelimiz. Özellikle kalabalık aileler ve sedan modellerden hoşlanan tüketiciler için benzinli motorumuzla ön plana çıkacağız.

Hyundai Assan, Yeni Elantra’da 7 yıl garanti seçeneğini sunmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra dileyen kullanıcılar, sürüş alışkanlıklarına göre herhangi bir ek ücret ödemeksizin garanti sürelerini kendileri de seçebilecek. 2 yıl/60.000 km yasal garantiye ilaveten, araç satışından itibaren 3 yıl/sınırsız km, 5 yıl/100.000 km veya 7 yıl/80.000 km’ye kadar ücretsiz onarım güvencesi seçeneklerinden yararlanabiliyor” dedi.

NASIL ARANDI: #hyundai # fertan plaza # fertan otomotiv # yeni elentra # hülya tanrıbilir # araç # otomobil # sürücü #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.