29-02-2024 19:03

Yola sevgiyle çıktı: Limon Evi Anaokulu

2018-10-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-10-03
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Bir anaokulu hayal edin… Bütün çocukların sevgiyle sarmalandığı, ezbercilikten çok uzak bir eğitim anlayışını benimsemiş, misyonunu benlik saygısı gelişmiş; çevresine, doğaya ve ülkesine duyarlı; Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bireyler yetiştirmek üzerine kurmuş, eğitim binası minik öğrencilerin güvenliği ve konforu için en ince ayrıntıya kadar titizlikle tasarlanmış. Eğer, siz de çocuğunuzun eğitim hayatına bu kadar özenli, bilinçli ve sevgi dolu bir yuvada adım atmasını arzu ediyorsanız; hadi gelin, Limon Evi’nin kapısını birlikte aralayalım.

Limon Evi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak 3-6 yaş grubundaki miniklere eğitim veren bir anaokulu. Geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde, başarılı yatırımcı Adnan Tarakçı ve öğretmen eşi Hülya Tarakçı tarafından kurulmuş. Asıl mesleği tahribatsız muayene uzmanlığı olan, 3 çocuk babası Tarakçı; kendi çocuklarının anaokulu döneminde hem velilerin hem de çocukların bir anaokulundan ne beklediğini çok iyi gözlemleyerek, eğitim sektörüne yatırım yapmaya karar vermiş.

Projesini hayata geçirmek için tertemiz havası nedeniyle Başiskele’yi seçen Adnan Bey, satın aldığı binayı sıfırdan bir anaokuluna en uygun şekilde planlamış. Tarakçı, Limon Evi Anaokulu’nun proje aşamasını şu sözlerle anlatıyor:

 

 

HER ŞEY ÇOCUKLAR İÇİN

“3 katlı, 1000 metrekare kullanım alanı olan bu binayı, mimar ve mühendis arkadaşlarımızla birlikte, bir anaokulu için en uygun mimari koşulları sağlayacak şekilde tasarladık. Zemindeki parkeden havalandırma sistemine, duvardaki boyadan vitrifiyelere, mutfak malzemelerinden sınıflarımızdaki oyuncaklara kadar her şey çocukların sağlığı ve güvenliği gözetilerek seçildi. Bu konuda o kadar hassas davrandık ki proje aşamasında çocuk doktorlarının görüşünü alarak ilerledik.

Çocuklarımız is solumasın, okulun havası her zaman temiz olsun diye binadaki kalorifer sistemini iptal ederek yepyeni bir VRF sistemi kurduk. Duvarlarımızdaki grafitiler bile baskı tekniğiyle değil, sağlık üzerinde olumsuz etkisi olmayan boyalarla ve el işçiliğiyle yapıldı. Hiçbir alanda plastik kullanmadık. Okulumuzdaki bütün mobilyalar, çocukların oturduğu sandalye, dokunduğu masa, sınıflardaki malzemeler, her şey el yapımı ahşaptan üretildi. Konum olarak havası temiz bir lokasyonda bulunmamıza rağmen astım, bronşit, nefes darlığı sorunu olan çocuklarımız için okulumuzun içine bir tuz odası yaptırdık. Çocukların sağlığı, temizlik ve güvenlik bizim kırmızı çizgimiz.

 


Limon Evi Anaokulu Müdürü Merve Çakan

 

Limon Evi için binanın fiziksel şartları kadar, eğitim kalitesi de önemli. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatını uygulayan kurumun müdürlüğünü tecrübeli eğitimci Merve Çakan yapıyor; Limon Evi Anaokulu’nda kendisini eğitime adamış, sevgi dolu 12 öğretmen görev yapıyor.  3-6 yaş grubuna eğitim veren 99 öğrenci kapasiteli kurumun, 6 sınıfı ve 45 öğrencisi bulunuyor. Limon Evi Anaokulu’nda öğrenciler, bilgiyi ezbere dayalı olarak değil araştırarak, sorgulayarak ve yaşayarak ediniyorlar. Kurumun en büyük amacı ise öğrencilerinin; öz disiplini, benlik saygısı gelişmiş, toplumda birey olarak yer aldığının farkında, paylaşımcı, kendini ifade edebilen, sorumluluk sahibi, kendi haklarını korurken başkalarının haklarına da saygı gösteren, gelenek ve göreneklerimize karşı duyarlı, doğayı koruyan, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bireyler olarak yetişmesine destek olmak.

Peki, her konuda büyük bir titizlik ve hassasiyetle hareket eden bu eğitim yuvasında, çocukların bir günü nasıl geçiyor? Bu sorunun cevabını, kurum müdürü Merve Çakan veriyor:

 

 

LİMON EVİ’NDE BİR GÜN

“Okulumuz, işe erken gitmek zorunda olan velilerimiz düşünülerek sabah 7.30’da açılıyor. Güne açık büfe serpme kahvaltımızla başlıyoruz, daha sonra çocukların oyunla değerlendirdikleri yarım saatlik bir serbest zaman dilimi var. Bu, onların açılmaları ve güne motive olarak başlamaları açısından önemli. Branş derslerimiz saat 10.00’da başlıyor. Her sınıf, her gün İngilizce dersi görüyor, bunun dışında haftanın birer günü de modern dans, piyano, drama, kukla gösterisi, jimnastik derslerimiz oluyor. Özellikle kukla saatleri hem çocukların aktif olarak oyuna katılmasıyla özgüven gelişimini hem de vermek istediğimiz değerleri içselleştirmelerini sağlıyor. Bu değişimleri görmek ve olumlu dönütler almak bizim için gurur verici. Değerlerin yanı sıra dünya klasiklerini de bu yolla öğretiyoruz. Böylelikle çocuklarımız daha ilkokula gelmeden klasikleri tanıyorlar. Yaz okulumuzda haftada bir gün yaptığımız yüzme dersini, kışın sinema-tiyatro, müze gezisi gibi etkinliklerle değiştiriyoruz. Ayrıca, her hafta en az bir kez fen ve doğa, matematik, mutfak ve bolca sanat-görsel sanat etkinliğimiz oluyor.

Çocuklar sabah derslerinden sonra saat 12.00 ‘de öğlen yemeğini yiyor. Daha sonra 3 yaş grubu uykuya geçiyor, 4-5 yaş grubu ise etkinliklerine devam ediyor. Akşamüzeri, öğrencilerimiz ikindi kahvaltısını yapıyor ve 16.30-17.00 saatleri arasında aileler çocuklarını almaya başlıyor. Sabah olduğu gibi akşamları da işten geç çıkan velilerimiz için 18.40’a kadar burada oluyoruz.”

 

 

OKUL-AİLE İŞ BİRLİĞİ

Limon Evi Anaokulu’nda eğitim programı, çocukların gelişim düzeyleri, ilgi alanları ve ihtiyaçlarına göre hazırlanıyor. Kurumda, bilimsel bilgiyi ön plana çıkaran, sanatsal ve kültürel etkinliklere önem veren, yaratıcılığı destekleyen bir eğitim anlayışı benimsenmiş. Bu anlayışa göre çocuklara kendi etkinliklerini seçebildikleri, kendilerini ifade edebildikleri ve öz disiplin yeteneklerini geliştirebildikleri bir ortam hazırlanmış.

Limon Evi Anaokulu, çocukların eğitiminde okul ve aile işbirliğinin önemine inanan, ailelerin eğitim sürecine katılımını gönülden destekleyen bir kurum. Merve Hanım bu konuda da “Ailelerimiz bizim için çok kıymetli. Kurumumuzun; onlar için çocuk eğitimi ve gelişimiyle ilgili konularda kendilerini geliştirebilecekleri, öğretmenlerimizle birlikte çocuklarının eğitimiyle ilgili sorumlulukları paylaşabilecekleri bir ortam olmasını önemsiyoruz.

Okul öncesi eğitimde yeni gelişmeleri sürekli takip ediyoruz. Sadece çocuklarımıza değil, yetişkinlere de günümüz toplumsal ve eğitim koşullarına uygun bilgi veriyoruz. Bu anlamda her açıdan ülkemizin en iyi ve diğer benzer kurumlara liderlik edebilecek vasıfta okullarından biri olmayı hedefliyoruz” diyor.

 

 

EN DOĞALI, EN KALİTELİSİ

Limon Evi Anaokulu’nda en çok üzerinde durulan konulardan biri de beslenme. Doğal, temiz ve sağlıklı beslenme konusunda son derece hassas olan kurumda, çocukların yediği her şey en doğal ve kaliteli malzemelerden seçiliyor. Kurumun kurucusu Adnan Tarakçı, bu konuda şunları söylüyor: “Çocukların sağlıklı beslenmesi, bizim olmazsa olmazımız. Bu nedenle mutfağımıza giren her şeyin en doğalını ve kalitelisini seçiyoruz. Tam zamanlı bir aşçımız var. Burada her gün taze yemek pişiyor, bir önceki günün yemeği kesinlikle ertesi güne kalmıyor. Çocuklarımıza kendi ineklerimizin sütüyle yapılmış yoğurt ve sütlacı, burada pişirilmiş ekmeği, kendi yaptığımız tarhanayı, özenle seçtiğimiz meyve ve sebzeleri kullanıyoruz. Zeytinyağımız Mersin’in Mut yaylalarından geliyor.

Menüde balık olduğu günler, balıkları sabah mezadından taze taze bizzat kendim alıyorum. Paketli ürünlerin ise hepsi piyasadaki en kaliteli markalardan seçiliyor. Mutfağımız, herkese açık, bu durumdan velilerimiz de çok mutlu. Çocuklarının yediği yemeklerin ne derece temiz bir ortamda, hangi sağlıklı ürünlerle, nasıl hazırlandığını istedikleri zaman görebiliyorlar. Kurum içindeki temiz hava ve doğal besinler çocuklarımızın bağışıklık sistemlerini de olumlu etkiliyor.”

 

 

TUZ ODASI DA VAR

Limon Evi Anaokulu’nu diğer kurumlardan ayıran bir diğer özellik de çocukların, kentimizde yaşanan hava kirliliğinden en az etkilenmesine yardımcı olacak önlemler almış olması. Özellikle astım, bronşit, nefes darlığı gibi rahatsızlıkları olan çocuklar için oluşturulmuş tuz odası da bunlardan biri.

Limon Evi Anaokulu’nun bir bölümü, çocukların solunum sıkıntılarını en aza indirmek amacıyla tuz odası olarak tasarlanmış. Çocuklar, günün belirli zamanlarında bu alanda etkinlikler yapıp öğretmenleriyle hikaye saati yaparken aynı zamanda tedavileri de desteklenmiş oluyor. Limon Evi Anaokulu’nun uyku odasında da kullanılan tuz panelleri, minik öğrenciler için rahat ve sağlıklı bir uyku ortamı oluşturuyor.

Limon Evi Anaokulu yaptığı işi ve çocukları çok seven bir ekiple görev yapıyor. Kurum müdürü Merve Çakan, diğer tüm özelliklerinin yanında Limon Evi’ni diğer anaokullarından ayıran en önemli noktanın, kurumda çocukları gerçekten seven bir eğitimci ve çalışan kadrosunun görev yapması olduğunun altını özellikle çiziyor. Çakan, “Limon Evi Anaokulu’nun kadrosunu oluştururken öncelikle dikkat ettiğimiz husus, birlikte çalışacağımız kişinin çocukları çok sevmesi; bu nokta bizim için akademik kariyer kadar önemsediğimiz bir kıstas” diyor ve ekliyor: “Burada çocuklarımız anne şefkatiyle sarmalanıyor, eğitimci ciddiyetiyle ders görüyor.”

Açılalı henüz bir yıl olmasına rağmen yüzde 50 kapasiteyle eğitim veren, eğitim kalitesi ve fiziksel şartlarıyla adını kısa sürede duyuran Limon Evi Anaokulu, adını önümüzdeki günlerde sıkça duyuracak gibi görünüyor. Okulun kurucusu Adnan Tarakçı, bu konudaki iddiasını, “İzmit’te en iyi eğitimi verdiğimizi iddia ediyoruz. Tüm aileleri kurumumuzu görmeye ve tanışmaya bekliyoruz.” cümlesiyle ifade ediyor.


Limon Evi Anaokulu’nun kurucusu Adnan Tarakçı ve eğitimci eşi Hülya Tarakçı.

 

İletişim

Adres: Yeşilyurt Mah. Galip Erenoğlu Cad. No:59/1A/1 Orka Life Sitesi Başiskele

Tel: 0262.344 22 24 – 0553. 790 22 01

Web: www.limonevi.com

Instagram: limonevianaokulu

 

NASIL ARANDI: #limonevi anaokulu # hülya tarakçı # adnan tarakçı # başiskele # yuvacık #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.