29-02-2024 18:45

10. yıla yakışan resital

2017-07-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-07-04
.stripslashes($urun->baslik).

 Kurulduğu günden beri ilimizde birçok ilki hayata geçiren, bugüne dek yüzlerce öğrenciyi sahneye taşıyarak halkımızı sanatla buluşturan İzmit Sanat Merkezi (İSM), 10. yılını uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir etkinlikle kutladı. Sakarya Sanat Merkezi (SSM)’nin de 5. yılının kutlandığı organizasyon üç gün sürdü.

İSM ve SSM öğrencilerinin sergilediği muhteşem bale, dans ve müzik performansları izleyicilerden tam not aldı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve ‘10 Yıldır Sen Varsan Sanat Var’ sloganının damga vurduğu programda, bale ve dans bölümünün koreografileri Tan Sağtürk Akademi ile ortaklaşa hazırlandı.

On yıldır Tan Sağtürk’ün bölüm başkanlığında eğitim veren İSM’nin bale-dans resitalinde sunulan klasik baleden jazz dansa, hip hop’tan street jazz’a birçok türdeki koreografi, salonu hınca hınç dolduran davetliler tarafından hayranlıkla izlendi.

‘Civcivler’, ‘Çiçeklerin Dansı’ ve ‘İnci Taneleri’ gibi eserlerde sahne alan minik öğrencilerin başarısı ve sevimlilikleri davetlilerin yüzünde kocaman bir tebessüm yaratırken, estetik ve zarafetin notalarla birlikte bedene yansıdığı ‘Küçük Kuğular’ın balesi de izleyenleri büyüledi. 

                                                                       Kurucu Nurhan Deniz Dolgun ve müzik bölümü eğitmenleri, izleyenlere teşekkür etti.

BOLERO’YA TAM NOT

 

Profesyonel sahne ışığı ve ses sistemiyle daha da görkemli hale gelen sanat gecelerinde, İzmit ve Sakarya öğrencilerinin bir yıllık emeklerini yansıtan gösteriler uzun süre alkışlandı.

 

Resitalde öne çıkan eser ise ‘Bolero’ oldu. Profesyonel koreografisi, şık kostümleri, ışığın sahnede yarattığı görsel şov ve öğrencilerin profesyonellikleriyle ‘Bolero’, izleyiciyi hemen etkisi altına aldı.

 

Bir yıldır bu dansı en iyi şekilde sunmak için hazırlanan 32 öğrencinin gösterdiği başarı nedeniyle, Tan Sağtürk’ten alınan teklif üzerine ‘Bolero’, TİM Maslak Show Center’da da sahnelendi.

 

Gösterilerin bir tam gününü müzik bölümüne ayıran kurum, genç müzisyen adaylarının izleyiciyle buluşmasını sağladı. İSM ve SSM müzik bölümü öğrencilerinin birçok enstrümanda kazandığı beceri takdirle izlenirken, müziğin etkileyici tonları da seyircilerin ruhuna dokundu.

 

Gerek solo gerekse orkestra olarak popüler ve klasik eserlerle sahne aldıkları gecede konuklardan tam not alan öğrenciler, yorum ve enstrüman hakimiyetleriyle büyük beğeni kazandı.

 

‘Bana Yalan Söylediler, ‘Game of Thrones’, ‘Lullaby of Birdland’ gibi müthiş şarkıların seslendirildiği konserde sahne alan İSM Rock Grubu profesyonelleri aratmayacak 20 dakikalık bir performans sergiledi. Keyifli bir müzik şölenine dönüşen konser, finalde büyük bir coşkuyla sona erdi. 

                                                                                                                             İSM balerinleri karakter danslarıyla da hayranlık uyandırdı.

ONLAR ARTIK EĞİTMEN

‘Ülkemizin aydınlık geleceğini kuracak sanatseverler yetiştirme’ ilkesiyle çıktığı yolculukta, öğrencilerinin her birinin donanımlı sanatçı adayı olmasını hedefleyen ve öğrencilerine MEB’in yanı sıra uluslararası sertifikasyon imkânı da sunan İSM, bu yıl bale, jazz dans, piyano, gitar ve bateri bölümlerinden toplam 19 mezun verdi.

Mezuniyetleriyle birlikte eğitmen olma hakkı da kazanan öğrenciler, diplomalarını Tan Sağtürk’ün ve eğitmenlerinin elinden alırken ailelerine de büyük gurur yaşattı.

Organizasyonda ayrıca, kurumun 10 yıllık serüvenine eşlik eden eğitmen ve yönetim kadrosu da plaket ile ödüllendirildi.

Gösterilerin başarısından duyduğu mutluluk gözlerinden okunan İSM Kurucusu Nurhan Deniz Dolgun, yaptığı konuşmada duygularını, “10 yıllık çabalarımızın neticesinde, on binlerce öğrenci ve ailelerine ulaştık. Çoğuyla çocukken tanıştığımız sanatçı adaylarından profesyonel sanatçılar ortaya çıkarmanın yanı sıra, duyarlı sanatseverler de yetiştirmeyi hedeflemiştik. Bu hedefimize ulaştık. Oluşturduğumuz büyük ailemize yenilerini katacağız” sözleriyle dile getirdi.

 

                                                                               İSM Rock Grubu, Mert Ali Dolgun, Nehir Önen ve bateride Emre Yenilmez’den oluşuyor.

 

 

HER DETAYA ÖZENDİK

 

Bu süreçte İSM’den desteğini esirgemeyen Tan Sağtürk’e özel bir teşekkür borçlu olduklarını da ifade eden Dolgun, “Başta Tan Bey olmak üzere tüm eğitmenlerimiz ve inanılmaz özveri ile çalışan yönetim kadromuza çok teşekkür ederim. 10 yıl veya 10 ay fark etmiyor. İSM çatısı altında mutlu ve üretken bir kadro var. Hepimiz, öğrencilerimiz için çaba harcıyoruz. Velilerimiz de bu anlamda en büyük destekçilerimiz” şeklinde konuştu.

 

Tüm yıl sonu gösterilerinde, öğrencilerinin profesyonel dansçı ya da müzisyen gibi hissetmesini hedeflediklerini de belirten Dolgun, bu yılki resitallerin her detayı için daha bir özenle çalıştıklarını ifade ederek, “Sahne sanatlarının izleyiciyle buluşması, alınan alkışlar yalnızca sanatçıların becerileriyle değil, genel organizasyonun kalitesiyle de ilgili. Bu nedenle her gösterimizde yenilikler sunmaya çalıştık ama 10. yıl gururumuz nedeniyle bu sefer her detaya ayrı bir özen gösterdik.

 

Her yıl olduğu gibi öğrencilerimiz Peri DK Atölye’nin yaratıcı kostümleri ile göz doldurdu. Sahne tasarımında ise dev LED ekranlar kullanarak fark yarattık. Dora Kreatif’in hazırladığı background videoları, Proline Prodüksiyon’un ışık ve ses tasarımıyla birleşince salonda büyüleyici bir atmosfer oluştu. Fotoğraf sanatçısı Hakkı Timuçin ve ekibi de üç gün boyunca kare kare yakaladığı pozlarla 10. yılımızı ölümsüzleştirdi” dedi.

 

NASIL ARANDI: #İzmit Sanat Merkezi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.