05-03-2024 07:09

Yasaksız diyet!

2018-02-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-02-08
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK • FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN

 

Kentimizin en köklü ve en güvenilir güzellik polikliniklerinden biri olan Özel E.L.M. Polikliniği bir ‘ilk’i daha gerçekleştirdi. Serra Demirkol’un sahibi olduğu polikliniğin uzman kadrosuna doktor, hemşire ve güzellik uzmanlarının yanı sıra bir de diyetisyen eklendi.

 

Diyetisyen Yağmur Gökkaya’nın uyguladığı ‘yasaksız diyet’ programıyla nasıl zayıfladığınızı anlamayacaksınız.

Üniversite sınavına hazırlanırken stresten tam 17 kilo alan, ‘beslenme ve diyetetik’ bölümünü kazandıktan sonra kendisine uyguladığı programla aldığı kiloları geri veren diyetisyen Yağmur Gökkaya, ‘Düşenin halinden düşen anlar’ misali, kilo vermek isteyenlerin imdadına koşuyor.

Akademik hayatının stajını kendi üzerinde yapan diyetisyen Yağmur Gökkaya ile tanışmak ve kendisine danışmak için Özel E.L.M. Polikliniği’nden randevu almanız yeterli.

Yağmur Hanım, ‘Sizi en iyi ben anlarım’ sloganıyla yola çıktınız. Bu söyleme bakarsak, siz de mi diyet yaparak kilo verdiniz?

Üniversiteye hazırlanırken sınav stresinden olsa gerek çok kilo almıştım. 17 kilo civarında. Hiç unutmuyorum, tatile gidecektik, bavul hazırlamaya çalışıyordum ve hiçbir kıyafetim olmadığı için ağlamaya başlamıştım. Ertesi gün de sınav sonuçları açıklanacaktı. Annem ‘Beslenme ve Diyetetik’ bölümünü kazandığımı söyleyince, ilk düşündüğüm şey ‘Bu şekilde diyetisyen olamam’ oldu. Önce kendimden başlamalıydım.

 

Ve başladınız sanırım.

Önce kendi kendime diyet yaptım. Açıkçası ilk zamanlar aç kalıyordum ama okula başladıktan sonra gerek derslerde gerekse hocalarımla yaptığım görüşmelerde öğrendim ki aç kalarak kilo verilmiyor. Diyetimin ilk zamanlarında doğru bir kilo kaybı yaşamamıştım. Zaten dirençten de düşmüştüm. Daha sonra kendime bir diyet programı hazırladım ve onu uyguladım. Spor yapamasam da hedeflediğim kiloya ulaştım.

Kaç kilo verdiniz?

Aldığım 17 kiloyu da verdim, şu an yine 50 kiloyum.

Ne kadar zaman içinde oldu bu?

Spor da yapamadığım için yavaş yavaş verdim ama bir seneyi bulmadı. Üniversiteden ‘diyetisyen’ olarak mezun olurken hedeflediğim kiloya ulaşmıştım.

Peki, Özel E.L.M Polikliniği ile yollarınız nasıl kesişti?

Şans eseri oldu diyebilirim. Serra Hanım ile görüşmeye gelmiştim, kendisinin böyle bir düşüncesi yoktu ancak birlikte çalışmaya karar verdik. Başladık ve şu an çok güzel gidiyor.

Danışanlarınız için nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?

İlk önce yaşantısını sorguluyorum. Evli mi, bekar mı, çalışıyor mu, neler yapıyor, gün içerisinde nasıl besleniyor? Bunları bilmem gerekiyor çünkü ‘Hiçbir şey yemiyorum ama kilo alıyorum’ diyenlerin kaçırdığı bir şeyler oluyor ve onları yakalamaya çalışıyorum. Daha sonra vücut analizini yapıyorum. Elde ettiğim verileri değerlendirdikten sonra kişiye özel bir diyet programı oluşturuyorum.

 

VÜCUT ANALİZİYLE…

Vücut analizi ne gibi veriler sunuyor size?

Vücuttaki yağ, kas, kemik oranını görüyoruz. Kişinin su içip içmediğini bile buradan anlayabiliyoruz. Metabolizma yaşını öğreniyoruz. Metabolizması hızlı mı yavaş mı görebiliyoruz.

Yavaş ise ona göre bir program hazırlıyorum, diyet listesine metabolizmayı ateşleyecek bir şeyler katıyorum.

 

Sonraki aşama ne oluyor?

Danışanıma diyet listesi ile birlikte bir çizelge veriyorum. Sabah, öğle, akşam ne yiyorlarsa yazıyorlar. Bir hafta sonra kontrole çağırıyorum. Yeniden vücut analizi yapıyorum, kilo verme durumuna bakıyorum. Aynı zamanda çizelgeyi değerlendiriyorum. Eğer benim dediklerimin dışında bir şey yedilerse zaten tartıdan da anlaşılıyor.

Siz de bu yollardan geçtiğiniz için danışanlarınızın yaşayacağı sorunları biliyor ve ona göre hareket ediyorsunuz.

Evet. Daha ilk görüşmede ‘Bazen duraksamalar olacak’ diyorum. Umutsuzluğa kapılmadan, yılmadan devam etmeleri gerektiğini anlatıyorum. Kendimden örnekler veriyorum. ‘Benim de yerimde saydığım dönemler oldu ama hiç pes etmedim’ diyorum. Nasıl ilerlediğimi anlatıyorum. O zaman karşılıklı güven ortamı da oluşuyor, daha kolay yol alıyoruz.

Peki, bir diyetin başarılı olabilmesi için olmazsa olmaz nedir?

Bence sudur. En iyi detoks kaynağı sudur. Vücudumuzu temizler, toksinlerin atılmasını sağlar. Sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir yaşam için de bol bol su içmenizi öneririm.

Biz, diyetle kilo verdirmekten ziyade danışanlarımıza sağlıklı beslenmeyi öğretmeye çalışıyoruz çünkü hedeflediği kiloya ulaşan kişi diyeti bırakırsa, verdiği kiloyu yeniden alabilir. Bu yüzden sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığını kazandırmaya çalışıyoruz.

Stres de diyeti etkileyen faktörlerden biri midir?

Evet, etkiliyor. Bağırsaklarınızı etkilediği için kilo vermenizi zorlaştırabilir. Bu yüzden hayata pozitif bakmak gerekiyor hele ki diyet yaparken…

 

AÇ KALMADAN…

Sosyal medyada ‘Yasaksız Diyet’ diye bir paylaşımınızı gördüm. Yasaksız diyet oluyor mu?

Genellikle diyetisyene gittiğinizde elinize ‘yasaklar’ listesi tutuşturulur. ‘Şunu yemeyin, bunu yemeyin’ denir. Bunu gören insanların diyet psikolojisine girdiğini ve bu psikolojiyle kilo veremediğini bizzet kendimden biliyorum. Benim yasaklar listem yok. Hiçbir danışanıma ‘şu yasak, bu yasak’ demiyorum. O kelimeyi telaffuz etmiyorum. ‘Şimdi şunu yemeyelim ama ilerleyen zamanda yiyebiliriz’ diyorum. ‘Bu hafta şunları yersek daha iyi olur’ şeklinde önerilerde bulunuyorum. Yasak kelimesini kullanmıyorum.

Gerçekten aç kalmıyorlar mı?

Hayır. Hatta bazıları ‘Bunları yersem daha çok kilo almaz mıyım’ diye soruyor çünkü rutininde belki de onları yemediği için kilo alıyor.

Günde 6 öğün gibi bir kuralınız var mı?

Hazırladığım diyet listesi kişiye göre değişiyor. Mesela diyabetli bireylerde 3 ana, 3 ara öğün olması gerekiyor.

Bu kanıtlanmış bir şey ama siz sabah ve öğle arası acıkmıyorsanız ara öğün yazmak zorunda değilim.

Sadece kilo vermek isteyenler mi geliyor size?

Kilo almak isteyenlere de danışmanlık hizmeti veriyorum. Özellikle çocuklar ve hamileler için de listeler hazırlıyorum, sağlıklı beslenmeleri için yardımcı oluyorum.

Vücut analizi ve ön görüşme ücretsiz sanırım.

Evet. Dileyen herkes ön görüşmeye gelebilir, vücut analizi yaptırabilir. Sonrasında 4 görüşme için aylık 150 TL ücret talep ediyoruz.

Serra Hanım, Özel E.L.M. Polikliniği’nde bir ‘ilk’i gerçekleştirdiniz, diyetisyen uygulamasına başladınız. Memnun musunuz?

Serra: Özel E.L.M. Polikliniği olarak 2007 yılından bu yana hizmet veriyoruz. Büyük yatırımlar yaparak çok kaliteli cihazlar getirdik. Açıkçası ilk başlarda “Benim cihazlarım nasıl olsa bu işi yapıyor, diyetisyene gerek yok” diye düşünüyordum. Sonra Yağmur Hanım ile tanıştık. Yağmur Hanım, hayata pozitif bakan biri, aynı zamanda çok güler yüzlü, çok sempatik. Beni hiç düşünmediğim bir alana girmeye ikna etti. Müşterilerimizle de iyi ilişkiler kuracağına ve başarılı olacağına inandım.

Bu kadar hızlı bir başlangıç yapacağımızı ummamıştık. Böylesine büyük bir ihtiyaç olduğunu bilseydim, diyetisyenle çalışmaya yıllar önce başlardım. Açıkçası geç kaldığımı düşünüyorum. Benim şöyle bir yapım var; müşterilerim buradan mutlu çıksınlar isterim. Diyetisyenimiz sayesinde kilo verenlerin mutluluğuna tanık oluyorum burada. Bu da beni fazlasıyla mutlu ediyor.

 

 Özel E.L.M. Polikliniği alanında uzman bir ekiple hizmet veriyor.

 

Diyetisyen kontrolünde kilo verenlerin sıkılaşmaya da ihtiyacı oluyordur mutlaka.

Serra: Kesinlikle. Gönül ister ki herkes spor yapsın çünkü sağlıklı bir beden için spor şart. Fakat herkes spor yapamıyor. İşte bu noktada cihazlar kurtarıcı oluyor. Kilo verdikten sonra vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan sarkmaları bu cihazlarla toparlıyor, sıkılaştırıyoruz. Bir de kullandığımız aletlerden yararlanmak isteyen çok kilolu müşterilerimize yardımcı olamıyorduk.

Şimdi kendilerini önce diyetisyenimize yönlendiriyor, ilk etapta belli bir kiloya inmelerini tavsiye ediyoruz, sonrasında aletlerle çalışmaya başlıyoruz.

Kullandığımız cihazlara büyük yatırım yaptık dediniz.

Serra: Özel E.L.M. Polikliniği denilince artık çoğu kişinin aklına ‘en iyi yatırım yapan klinik’ geliyor. Bizim cihazlarımızın hepsi çok kalitelidir. Kime sorsanız ‘benim cihazım iyi’ der ancak markasını ya da modelini söylemekten çekinir. Biz öyle değiliz. Polikliniğimizdeki bütün cihazlar son model teknolojinin ürünüdür ve çok kalitelidir. İsteyen gelip görebilir. Biz cihazlarımıza büyük yatırım yaptık ama bunun karşılığını da müşteri memnuniyeti olarak fazlasıyla alıyoruz.

Serra Hanım, yenilik peşinde koşan bir yapınız var. Son olarak yeni bir uygulama söz konusu mu?

Serra: En son lekeler için mükemmel bir lazer cihazı aldık. Dünyada ödül almış bir cihaz. Açıkçası İstanbul’da sayılı klinikte var. Çok pahalı olduğu için İzmit’te yoktu, biz getirdik. Kahverengi lekeler, güneş ve doğum lekelerinde de çok etkili. Lekelerden kurtulmak isteyenlerin artık İstanbul’a gitmesine gerek kalmadı. Hem de leke tedavisini İstanbul’dan çok daha uygun fiyata yapıyoruz. Tek isteğimiz müşterilerimizin memnun kalması, buradan mutlu ayrılması.

Özel E.L.M. Polikliniği’nde başka ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Serra: Lazer epilasyonda çok iddialıyız. 15 ayrı cihaz ve 4 farklı teknolojiyle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Amerikan Sağlık Örgütü onaylı cihazlarımızdan müşterilerimiz çok memnun. Bunun yanı sıra medikal cilt bakımı, bölgesel incelme ve zayıflama, lazerle kılcal damar tedavileri, leke tedavisi, çil tedavisi, dövme silme, karbon peeling, yine lazerle cilt bakımı, cilt yenileme, cilt gençleştirme, dermaroller, kimyasal peeling, radyofrekans, ozon sauna, lenf drenaj, göz dermaroller, soğuk lipoliz, kavitasyon, kızılötesi ışın, gözenek sıkılaştırma tedavisi, kırışıklık tedavisi, kol sıkılaştırma, selülit tedavisi, çatlak tedavisi, vitamin kürleri, uzman podologlar eşliğinde medikal ayak bakımı, ameliyatsız estetik uygulamalar (botox, dolgu, PRP, mezoterapi, gözaltı ışık dolgusu) yapıyoruz. Merkezimizde doktor, hemşire ve güzellik uzmanlarından oluşan 20 personelimiz görev yapıyor. Pazar günü de dahil haftanın her günü 09.00-19.30 saatleri arasında açığız.

 

İLETİŞİM
Adres: İstiklal Cad. No.99 K:3

(PTT Yanı-Kızılay Karşısı) İzmit
Telefon: (0262) 325 75 75
www.elmpoliklinik.com

NASIL ARANDI: #Özel E.L.M. Polikliniği # diyetisyen # sağlık # diyet # izmit

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.